Õiguskantsleri poole pöörduti eelmisel aastal murega, et Ida-Tallinna Keskhaigla (ITK) Magdaleena üksuse juures peavad parimistasu maksma ka need patsiendid, kes kasutavad puudega inimest teenindavatele sõidukitele mõeldud parkimiskohti.
ITK parklad asuvad eramaal, mistõttu on parkla omanikul õigus kehtestada parkimistasu oma soovi järgi. Hoolimata sellest tegi õiguskantsler haiglajuhile ettepaneku puutega inimestele mõeldud parkimiskaardi omanikelt parkimistasu mitte nõuda.
Õiguskantsler tuletas meelde, et Puuetega inimeste õiguste konventsiooni artikli 9 lõike 1 kohaselt tuleb puuetega inimestele tagada teistega võrdsetel alustel juurdepääs avalikele ehitistele ja teenustele. Ka põhiseaduse § 28 kohaselt on puudega inimesed riigi erilise hoole all.
Õiguskantsler rõhutas, et puuetega inimesi ähvardab oluliselt suurem vaesusrisk kui ühiskonda tervikuna. Näiteks 2023. aastal oli puuetega inimeste suhtelise vaesuse määr 41,1 protsenti (kogu elanikkonna hulgas oli see 20,2 protsenti). Üle-eelmisel aastal hindas 13,4 protsenti 16-aastastest ja vanematest inimestest oma tervist halvaks või väga halvaks, puuetega inimestest andis sellise hinnangu tervelt 53,8 protsenti. Sellest võib järeldada, et puuetega inimesed kasutavad tervishoiuteenuseid sagedamini kui teised patsiendid. Seetõttu paluski õiguskantsler haigla juhtkonnal kaaluda, kas puuetega inimestelt, kellel on tõenäoliselt vaja käia tervishoiuasutustes sagedamini kui teistel patsientidel, on põhjendatud nõuda parkimistasu ka juhul, kui nad kasutavad liikumispuudega ja pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaarti.
AS Ida-Tallinna Keskhaigla juhatuse esimees teatas õiguskantslerile eelmise aasta lõpus, et haigla on õiguskantsleri ettepanekut arvesse võttes haigla parkimiskorda täiendanud ning kehtestanud muudatuse, mis võimaldab liikumispuudega või pimeda inimese teenindava sõiduki parkimiskaardi omanikele tasuta parkimist.