"Vabadus on võimalus teha valikuid ning vabadus on vastutus," parafraseeris Ülle Madise Jaak Jõerüüti. "Kui sul on otsustamisruumi rohkem, siis iga sentimeeter, mis sa saad otsustamisruumi juurde, saad sa ka vastutust juurde. Ja see võibolla ongi see, miks osa inimesi tunneb end olles nii vaba kui võimalik, isegi pisut õnnetuna. Sest kui sul korraga läheb halvasti, siis sa oled selles ise süüdi. Aga kui su elu on pea äärmuseni reglementeeritud, siis on ka kehv tunne, aga siis on vähemalt keegi teine süüdi, näiteks siis on süüdi süsteem."
Madise sõnul on palju räägitud sellest, kus on peaks olema piir ühiskonnas inimeste otsustusvabaduse mõistlike piiride ja korrastatuse vahel. "Mulle tundub, et praegu oleme me just selles punktis, kus vabadus on löögi all," tõdes ta viidates eriti just terrorismiohule, mis on inimeste teadvusse üha tagasi tulnud juba 2001. aasta kaksiktornide rünnakust alates. "See saab olema ilmselt ka üks töölõike minu ametis, et katsuda vaadata, kuhu peaks tulema piir inimeste vabaduse, seal hulgas privaatsuse, suhtluse saladuse ja julgeolekuorganite võimaluste vahele saada kurikaeltele jälile enne kui nad meid kõiki kahjustavad."
Ülle Madise rääkis ka sellest, et väga lihtne on leida üksmeel olemasolev režiim maha lõhkumiseks, nagu on näha suurte revolutsioonide puhul nagu Araabia kevad. Aga edasi? "Palju raskem on panna jõud kokku ja võtta täisvastutus nende otsuste eest," väitis Madise. "Sinnamaani oli mõningane vabadus lõhkuda, aga vastutust veel ei olnud. Kui nüüd tuleks kokku leppida ja otsustada, kuhu me läheme, siis selle koha peal minnakse korralikult tülli. Niimoodi on tegelikult ka väiksemates asjades, riigi sees, mingite probleemide lahendamisel. Tihtipeale on hästi lihtne millessegi usk hävitada, mingisugused süsteemid hävitada, aga väga raske saab olema neid üles ehitada."
Seaduse kaudu vabaduse reguleerimise kohta ütles Madise, et seadus elu ei muuda. "Elu muutub siis, kui seadust täidetakse, ja kehtestada on mõtet ennekõike neid seadusi, mida ühiskondlik väärtussüsteem suudab vastu võtta," seletas ta. "Neid piire tasub alati nihutada paremuse suunas - suurema vabaduse, headuse, leppimise suunas. Aga murranguid üldiselt ei ole mõtet teha. Sa peaksid kehtestama norme, mida tõenäoliselt täidetakse."