Inimõiguste nõukoja eesmärk on nõustada õiguskantslerit inimõiguste kaitse ja edendamise teemal ning inimõiguste olukorra jälgimisel, sealhulgas:
- inimõiguste kaitse olukorra väljaselgitamisel;
- inimõigustega seotud probleemide tõstatamisel ja neile lahenduste leidmisel;
- inimõigusi käsitlevate uuringute vajaduse väljaselgitamisel ja nende korraldamisel;
- inimõigustealase hariduse edendamisel;
- teabevahetuse parandamisel huvigruppide vahel.
Nõukoja liikmed valib õiguskantsleri moodustatud komisjon avaliku konkursiga. Komisjon juhindub valiku tegemisel võrdse kohtlemise, mitmekesisuse ja tasakaalustatuse põhimõtetest. Vajaduse korral võib õiguskantsler kutsuda nõukotta uusi liikmeid. Nõukoja liikme volitus on personaalne. Nõukotta kuulumine ja selle töös osalemine on vabatahtlik.
Nõukoda on valitud neljaks aastaks ning see käib koos vähemalt kaks korda aastas. Nõukoja töövorm on koosolek, mida juhib õiguskantsler.
Õiguskantsler võib nõuküsimiseks pöörduda otse nõukoja liikme poole või kutsuda kokku valdkondlikke töörühmi.
Nõukoja liikmete arvamused ja soovitused ei ole õiguskantslerile siduvad.
Nõukoja liikmed
Nõukotta valiti avalikul konkursil 50 inimest erinevatelt elualadelt üle Eesti. Nõukoja liikmete seas on näiteks väljapaistva kogemusega sotsiaalhoolekande, vägivallaennetuse, hariduse ja teaduse, tervishoiu, geenitehnoloogia, meditsiinieetika, arhitektuuri, tööõiguse, isikuandmete kaitse, rahvuse ja keele, usuvabaduse ja keskkonnakaitse tundjad.
Inimõiguste nõukoja liikmed on:
1. Aet Kukk
2. Ave Pille
3. Aili Kala 4. Andra Siibak 5. Andres Lehtmets 6. Anne Raadik 7. Eero Janson 8. Eero Merilind 9. Egert Rünne 10. Egle Seppo
11. Eha Reitelman 12. Erik Salumäe 13. Hedda Lippus 14. Helen Orav-Kotta 15. Ingrid Sindi 16. Irene Käosaar 17. Ivan Sergejev 18. Jelena Pipper 19. Juta Jalonen 20. Kai Haldre 21. Katrin Tsuiman 22. Kaur Kötsi 23. Kristjan Kaldur 24. Käthlin Kaurla-Veski 25. Lea Ridamäe 26. Liisa Oviir
|
27. Liisa-Ly Pakosta |