MIDA TEHA, KUI OLED ISE KIUSANUD

Põhimõtteliselt võib igaüks käituda mingil hetkel kiusajana. Igal inimesel on vajadus olla tähtis ja ja saada kaaslaste tähelepanu, kuid mõnikord võidakse selle saavutamiseks kasutada ebasobivaid vahendeid. Kas oled märganud, et lõbutsed kellegi kannatuste arvelt, teed kellelegi liiga, et näidata kaaslastele oma tugevust, või oled kellegi peale nii pahane, et tahad talle kätte maksta? Kui jah, siis STOP! Sul ei ole õigust meelega oma kaaslast kannatama panna. Igal inimesel on õigus turvatundele ja eneseväärikusele! Kiusajana võid küll teistele pakkuda põnevust ja sulle võib tunduda, et oled kaaslaste hulgas populaarne, kuid uurimused näitavad, et tegelikult ei meeldi kiusajad kellelegi. Uurimuste järgi käituvad inimesed, kes kooliajal teisi kiusasid, ka täiskasvanutena sarnaselt ning see võib neile kaasa tuua palju probleeme. Kiusamine on kahjulik ka sulle endale!

MIDA TEHA?

1. Meenuta olukorda, kui sulle tehti liiga.

Mis tunne sul siis oli? Proovi ennast panna kiusatud kaaslase olukorda, kuidas see sulle tundub?

2. Lõpeta kaaslase kannatama panemine.

See ei pruugi olla lihtne, eriti kui kaaslased ootavad, et jätkaksid. Sul on vaja jõudu ja julgust, et kõigi oma kaaslastega lugupidavalt käituda.

3. Lahenda olukord otsides lepitust.

Näiteks võid kiusatud kaaslaselt vabandust paluda. Ka seda võib olla sul väga raske teha, kuid teil mõlemal on pärast palju kergem.

4. Leia uued viisid, kuidas ennast tähtsana tunda ja tähelepanu saada.

On hulgaliselt positiivseid viise tähelepanu võitmiseks. Mõtle, mis sul tuleb hästi välja. On sul julgust näiteringis osalemiseks? Või huvi tegeleda mõne spordialaga? Aruta usaldusväärse täiskasvanuga, kuidas saaksid olla positiivne liider.

5. Püüa olla salliv sinust erinevate kaaslaste suhtes.

Tegelikult oleme me kõik erinevad ja ei ole olemas kahte täpselt ühesugust inimest. Need erinevused teevadki elu huvitavaks. Oskus paljude inimestega suhelda annab meile võimaluse kogeda erinevaid vaatenurki.

6. Palu täiskasvanult abi.

Kui oled kiusatud kaaslase peale pahane ja leiad, et ta on selle ära teeninud ning sul on raske olukorda rahumeelselt lahendada, palu täiskasvanu abi. Näiteks pöördu koolipsühholoogi poole, kes on õppinud inimeste vahelisi lahkhelisid lahendama. Mõelge koos, mida võiksid teisele kannatuste tekitamise asemel teha.

KELLELGI EI OLE ÕIGUST KAASLASI KANNATAMA PANNA! MITTE MISKI EI ÕIGUSTA KIUSAMIST!

Tekstide autorid: Triin Kahre, Ly Kasvandik, Jürgen Rakaselg, Kristiina Treial

Õiguskantsleri Kantselei 2017 ©