Tunnustusauhind "Lastega ja lastele"

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku kohalikul, maakondlikul või üleriigilisel tasandil (tutvuge ka tunnustusauhinna statuudiga).

 

 

 


2023

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2023. aasta laureaadid on:

 

 • Lapse suur tegu - Lisette Lee

 
Lisette Lee on Valga Põhikooli tantsutrupi Lee looja ja juht. Nelja aasta eest loodud tantsutrupp on lisaks suurepärasele tantsuoskusele tuntud selle poolest, et tantsud tehakse ühiselt ning need räägivad noortele olulistest teemadest: enese leidmisest ja väärtustamisest ning julgusest olla mina ise. Tantsutunni alguses kogunevad noored vestlusringi ja räägivad üksteisele, kuidas neil päriselt läheb. Noored hoiavad ja usaldavad Lisettet ning julgevad talle oma muredest rääkida. Mitmed noored on tänu Lisettele avatumaks ja julgemaks muutunud.
 
Lisaks tantsutrupile juhib Lisette Valga nelipühilaste koguduses juba kuus aastat noortebändi, teeb Valga Gümnaasiumis taskuhäälingut „Selge pilt“ ning juhib Roosifestivali päeva Kaagjärve mõisas. Aktiivse meele ja hooliva suhtumisega on Lisette teistele noortele suureks eeskujuks.
 
 • Muutuste looja - Anna Frank

 
Anna Frank on lastemaja teenuse ülesehitaja ja juht. Eestis on avatud neli laste vajadustele vastavat lastemaja, kust saavad vajalikku tuge ja abi nii seksuaalselt väärkoheldud lapsed kui ka need lapsed, kes on oma käitumisega teisi lapsi kahjustanud. Tänu Anna ja tema kolleegide pühendunud tööle on lastemajadest praeguseks abi saanud juba üle tuhande lapse.
 
Lisaks lastemajade juhtimisele ja arendamisele on Anna kirglik eestkõneleja lastevastase seksuaalvägivalla vastu võitlemise ja laste seksuaalkasvatuse teemal. Tänu Annale on hakatud neile keerulistele teemadele rohkem tähelepanu pöörama.
 
 • Elutööpreemia - Kaari Sillamaa

 
Kaari Sillamaa elutööks on Kaunite Kunstide Kool, mis alustab sel sügisel juba kolmekümnendat õppeaastat. Kaari Sillamaa on oma inimlikkuse, pühendumuse ja hoolega teinud sellest koolist koha, kuhu lapsed tulevad alati rõõmu ja innuga. Koha, kus kõik tunnevad end hästi ja oodatuna. Koha, kus üksteist toetatakse ja tuntakse rõõmu ühisest tegutsemisest.
 
Kaari Sillamaa on kirjutanud laule nii kooliõpikute kui ka oma kooli õpilaste tarvis. Kaunite Kunstide Kool ja selle muusikateatrid on tema loomingu esimesed ja parimad interpreedid. Kaari juhitud koolis õpivad lapsed ja noored end paremini väljendama ja suhtlema, vabanevad hirmust avaliku esinemise ees, harjuvad teistega arvestama, õpivad looma ja hindama teiste loomingut.
 
Kaari Sillamaa panust laste ja noorte vaba aja korraldamisse ning muusikalisse haridusse ei ole võimalik ülehinnata.
 
 • Laste- ja noortežürii tunnustus - Peep Tarre

 
Peep Tarre on Audru laste ja noorte heaks tegutsenud terve oma elu. Tema eestvedamisel on Audru noortel võimalus osaleda vallavolikogu töös. Tänu Peebule on noortel Audrus oma ruum ja mängukoht – Noortekas.
 
Kakskümmend neli aastat tagasi loodi tema algatusel Audru Lastekaitse Ühing, mis tegutseb Peebu juhtimisel tänase päevani. Ühing on juhtinud Audrus lastekaitsepäevade tähistamist ning pakkunud lastele võimalust osaleda mitmesugustes laagrites. Ühing on korraldanud ka lasteaiaõpetajatele vajalikke koolitusi.
 
Kõige olulisem on aga see, et Peep on märganud ja toetanud abi vajavaid lapsi: ta on aidanud peresid majanduslikult, vajadusel sõidutanud lapsi trenni, kooli või laagritesse. Mõnikord on ta olnud ainus täiskasvanu, kes on last raskel hetkel julgustanud ja toetanud.
 
 • Ergutusauhind - Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus

 
Ergutusauhind anti välja esmakordselt – selleks, et ergutada spordiorganisatsioone tegelema senisest põhjalikumalt laste turvalisusega spordis.
 
Aina rohkem räägitakse sellest, et spordiga seotud vaidluste ennetamine ja lahendamine on keeruline, et mitte öelda võimatu. Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus on asunud välja töötama reegleid, mille järgi saaks spordiga seotud vaidlusi lahendada ja tagada laste ning treenerite turvalisus.
 
 
Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriiga (fotograaf Aron Urb) ja vaadake ERR-i saadet "Lastega ja lastele 2023".
 
 
 • Meediakajastus

 
 1. ETV 01.06 - saade "Lastega ja lastele 2023"
 2. Kanal2 Reporter 01.06 - Presidendi kantselei roosiaias jagati tunnustusauhindu "Lastega ja lastele"
 3. TV3 Seitsmesed Uudised 01.06 - Eriline panus lastesse sai erilise tunnustuse
 4. Postimees 01.06 - Lastekaitsepäeva puhul tunnustati inimesi, kes teevad laste elu paremaks
 5. Lõuna-Eesti Postimees 01.06 - Valgalane pälvis auhinna «Lapse suur tegu»
 6. Pealinn 01.06 - President Alar Karis ja õiguskantsler Ülle Madise tunnustasid Roosiaias "Lastega lastele" tänavusi võitjaid
 7. ERR Menu 01.06 - Lastekaitsepäeval annavad ERR-i kanalid hääle lastele ja noortele
 8. Pere ja Kodu podcast 31.05 - Lastega ja lastele. Külas on armastatud kirjanik Leelo Tungal 
 9. Tallinna Uudised 28.03 - Tunnustusauhind “Lastega ja lastele” kutsub märkama ning nominente esitama
 10. Vormsi Uudised 25.03 - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 11. Vooremaa 21.03 - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 12. Nõo Valla Uudised 21.03 - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 13. Lõuna-Eesti Postimees 18.03 - Tunnustusauhind «Lastega ja lastele» ootab kandidaate
 14. Tre Raadio 17.03 - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 15. Uudis.net 17.03 - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 
 
 
2023. aasta laureaatide auhinnapiltide autor on kunstnik ja lasteraamatute illustraator Kristi Kangilaski
 
 

2022

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2022. aasta laureaadid on:

 

 • Lapse suur tegu - Carin-Anett Männik

 
Kohila vallas elab imeline suure südamega koolitüdruk Carin-Anett Männik. Kurtna Kooli 6. klassi õpilane küpsetab igal aastal jõuluajal hiiglasliku koguse muffineid, et nende müügitulust osta haiglas olevatele vähihaigetele lastele meeneid ja maiustusi. Näiteks viimastel jõuludel küpsetas ta oma taskurahast soetatud toiduainetest üle 500 muffini! Nende müügist saadud raha eest ostetud meened rõõmustasid paljusid lapsi Tallinna Lastehaiglas ja  Tartu Ülikooli Kliinikumis. Lisaks osaleb Carin-Anett ka vähihaigete laste päeva raames toimuvas heategevuslikus kampaanias, kandes rinnas kuldset linti ja juhtides oma kogukonnas tähelepanu vähihaigete laste olukorrale.
 
 • Muutuste looja - Pille Vaiksaar

 
Pille Vaiksaar loob positiivseid muutusi kõikjal, kus ta tegutseb. Ta seisab järjekindlalt selle eest, et süsteem painduks lapse vajaduste järgi, mitte vastupidi. Viljandis ehitas ta üles lapsekeskse perekodu. Erinevates ministeeriumides töötades seisis selle eest, et erivajadusega lapsed saaksid käia kodu lähedal lasteaias ja koolis, kus nad saaksid ka vajalikku tuge ning abi. Viimased viis aastat juhtis ta Maarjamaa Hariduskolleegiumi, millest Pille eestvedamisel sai professionaalne, arenev ja ühtehoidev organisatsioon, kus esikohal on lapse huvid ja vajadused. Nüüd saavad sealt nõu teisedki koolid, asenduskodud ja kinnised lasteasutused. Pille Vaiksaare panust organisatsiooni arengusse hindavad kõrgelt ühtviisi nii lapsed, vanemad, töötajad kui ka koostööpartnerid. Endised kolleegid aga kinnitavad, et tänu Pille teadmistele, kogemustele, julgusele, hoolivale ja mõistvale suhtumisele õnnestus päästa nii mõnegi noore inimese elu.
 
 • Muutuste looja - Aigar Vaigu

 
Aigar Vaigu on juba 12 aastat tegutsenud tõeliseks hitiks saanud teadussaate "Rakett69" saatejuhi ja kohtunikuna. Lisaks juhib ta noorematele lastele teadust tutvustavat saadet "Magus molekul". Möödunud aastal avas Aigar koos mõttekaaslastega Rakett69 Teadusstuudiod, kus on teadust avastamas käinud juba üle 10 000 õpilase. Samuti on Aigar aidanud korraldada Rakett69 õpihuvilaagreid, millest on samuti osa saanud üle 10 000 lapse. Süstides järjekindlalt lastesse ja noortesse teadusepisikut, on Aigar valla päästnud tõelise katsetamise ja nuputamise epideemia. Niisuguse epideemia leviku üle saab ainult heameelt tunda.
 
 • Elutööpreemia - Maria Minhof

 
Maria Minhof on pühendanud oma elu vanemliku hoolitsuseta jäänud lastele. 20 aastat tagasi asutas ta MTÜ Maria ja lapsed, mis pakub lastele asenduskodu Ida-Virumaal Tudulinnas ning viimastel aastatel ka Rakveres. Üle kahe aastakümne on ta olnud hoolduspere ema, tema juures on kasvanud üle 50 lapse. Maria peres on turvapaiga leidnud lapsed, kes pole justkui kuhugi ja kellelegi sobinud – lapsed, keda on korduvalt ühest elukohast teise saadetud, kuid kes on vajanud oma ellu just seda ühte kindlat inimest, kes neisse päriselt usub ja tahab neid toetada. Just selliseks inimeseks on Maria Minhof on olnud niisuguse saatusega lastele. Ka praegu pakub ta kodu neljale vahvale lapsele.
 
 • Laste- ja noortežürii tunnustus - Alpa Kids OÜ

 
Digimaailm on laste igapäevaelu osa, see on fakt. ALPA Kids seisab selle eest, et aeg, mille laps nutiseadmes veedab, oleks hariv ja õpetlik. Võõrkeelse meelelahutuse asemel pakub ALPA Kids lastele eestikeelseid harivaid digiõppemänge. Mängud on loodud üheskoos õpetajate ja teaduritega ning lõimitud ekraaniväliste tegevustega. Mängudel on üle 60 000 kasutaja, sealhulgas üle 300 Eesti haridusasutuse. ALPA mängud aitavad eesti keelt ja kultuuri õppida nii välismaal viibivatel eesti lastel kui ka näiteks Ukrainast Eestisse saabunud lastel, kes soovivad õppida eesti keelt. Algust on juba tehtud ka ukrainakeelsete digiõppemängude loomisega, et aidata üle maailma kodust kaugele paisatud Ukraina lastel hoida sidet oma keele ja kultuuriga.
 

 

Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriiga (fotograaf Raul Mee) ja vaadake ERR-i saadet "Lastega ja lastele 2022".

 
 
 • Meediakajastus

 

Pressiteade konkursi kohta eesti keeles ja vene keeles

 
 1. Õpetajate Leht 03.06. - Pille Vaiksaar – laste elus muutuste looja
 2. Vikerraadio 02.06. - Aigar Vaigu. Õpetajatele kodulaenu protsent väiksemaks
 3. Õhtuleht 01.06. - GALERII | Lastekaitsepäeval tunnustati „Lastega ja lastele" tänavusi võitjaid
 4. Postimees 01.06. - GALERII ⟩ Kadriorus õnnitleti auhinna «Lastega ja lastele» võitjaid
 5. Delfi 01.06. - VIDEO JA FOTOD | Vähihaigete laste heaks muffineid küpsetav ja müüv koolineiu suurest tunnustusest: olin väga üllatunud 
 6. Targalt Internetis 01.06. - Lastepäev “Lastega ja lastele”
 7. Tallinna Tehnikagümnaasiumi uudiskiri 06.04. - Tunnustusauhind “Lastega ja lastele” kutsub märkama ning nominente esitama
 8. Pereraadio 05.04. kl 7.45 - Intervjuu Andres Aruga
 9. ETV+ Кофе+ 21.03. - Награда-признание "С детьми и детям" ждет кандидатур (intervjuu Janar Filippovi ja Kristina Kukega)
 10. Väike-Maarja Valla uudised 13.03. - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 
 
2022. aasta laureaatide auhinnapiltide autor on kunstnik Marko Pikkat.
 
 
 

2021

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2021. aasta laureaadid on:

 

 • Lapse suur tegu - Sander Teras

 
Saaremaa ühisgümnaasiumi õpilane Sander Teras tegi mullu kevadel seda, millest paljud mõtlesid, aga vähesed riskisid teoks teha – kui koolid läksid üle distantsõppele, otsis noormees valla lehelt ankeedi, pani end kirja vabatahtlikuna ja läks appi Upal asuvasse Südamekodusse. Sander nägi, et olukord on halb ja tuli appi, sest mõistis, et kriisiolukorra lahendamiseks on oluline iga inimese panus. Sandril jätkus jaksu nii distantsõppega hakkama saamiseks kui ka teiste aitamiseks. Alguses abistas ta hooldekodu personali kolimistöödel, peagi aga juba hooldas iseseisvalt sealseid elanikke – toitis ja tegi muud, millega inimesed iseseisvalt hakkama ei saanud. Ja nii igal nädalavahetusel. „Mulle piisab tundest, et olen saanud aidata kedagi, kes ise enam toime ei tule,“ on ta ise öelnud.
 
 • Lapse suur tegu - Marianne Šnaider, Ave Alamets, Kristina Dobrodeeva ja Alisa Aksenova (Mtü Maidla Noored)

 
Marianne Šnaider ja Ave Alamets Kiviõli I Keskkoolist ning Kristina Dobrodeeva ja Alisa Aksenova Kiviõli Vene koolist elavad Lüganuse vallas. Nad märkasid, et kohalike kergliiklusteede ääres puuduvad istepingid, kus jalga puhata. Noored kavandasid pingi näidisjoonise, käisid ideed tutvustamas vallamajas ja reklaamisid seda kogukonna seas. Kohalike ettevõtete abiga telliti materjal ja vajalikud värvid. Ühistel talgutel värviti prussid Lüganuse kihelkonna värvidesse, koostöös kohalike koolide tööõpetuse õpetajatega ühendati koolitunnis prussid ja metallkarkassid omavahel. Abikäe ulatas ka kohalik omavalitsus, kes aitas 11 pinki paika panna. Lisaks sellele, et noorte algatusel ja eestvedamisel said kergliiklustee äärde pingid, tugevdas ettevõtmine ka omavalitsuse eri paigus elavate erineva kultuuritaustaga vene-eesti noorte sõprussidemeid.
 
 • Muutuste looja - Helen Tartes-Babkina

 
Helen Tartes-Babkina on psühholoog ja kunstiterapeut, kes aitab väärkoheldud lastel toime tulla psühholoogilise ja füüsilise traumaga. Lisaks aitab Helen tuvastada väärkohtlejat, tõlgendades laste joonistusi, emotsioone, mälestusi, kuna tihti ei oska lapsed sõnadega kirjeldada, mis nendega juhtus.
Koostöös Jarek Kasariga on Helen kirjutanud raamatu "Minu Ema On Ingel", mis on mõeldud eelkõige lähedase kaotanud lastele. Raamatust leiab laps toetussõnu, et nende seast lahkunud lähedane inimene elab edasi oma maailmas, rõõmustab lapse saavutuste üle ja elab kaasa tema muredele.
 
 • Elutööpreemia - Tiiu Mägi

 
Tiiu Mägi on KutiMuti noortelaagri looja. Laager on tegutsenud järjepidevalt nüüdseks üle 25 aasta ning selle ajaga on seal suureks kasvanud, õppinud, targaks ja heaks inimeseks saanud terve põlvkond lapsi, kelle seas on tänaseks juba edukaid kultuuritegelasi ja tuntud inimesi. Kõik, kes on KutiMutis käinud, olgu see siis aastal 1997 või 2020, võivad kinnitada, et Tiiu on selle laagri tõeline süda ja hing, kes hoolib igast lapsest täielikult ja tahab talle mitte ainult laagris, vaid kogu elus parimat. Tiiu võime mäletada kõiki lapsi igast suvest, kuigi neid käib igal aastal laagris sadu, on tõestuseks sellele, kui väga ta kõigist KutiMuti laagri inimestest hoolib. Kõige olulisem on aga ilmselt see, et tänu KutiMuti laagrile ja kogukonnale on mitmed noored, kes muidu oleksid võinud halval rajal lõpetada, leidnud elus eduka ja õnneliku tee ning seda kõige rohkem tänu Tiiu loodud hoolivale ja armastavale KutiMuti maailmale.
 
 • Laste- ja noortežürii tunnustus - Heategevusfond Minu Unistuste Päev

 
Heategevusfond Minu Unistuste Päev on vabatahtlike tegevusel ning eraisikute ja ettevõtete toetusel tegutsev organisatsioon, mis aitab ellu viia raskelt või krooniliselt haigete laste unistusi. Igal aastal korraldab fond ligikaudu 100 unistuste sündmust, et pakkuda positiivseid emotsioone ning meeldejäävaid elamusi lastele vanuses 4-17 eluaastat, kes võitlevad oma elu ja tervise eest. Ainuüksi ootus millegi toreda ja imelise ees toob haige lapse näole naeratuse, silma lootuskiire ning annab jõudu, et väljakutsetega toime tulla.
Tänavu juulis täitub Minu Unistuste Päeval 10. tegevusaasta. Nende aastatega on loodud ühiskonnas positiivseid muutusi, mis on aidanud inimestel mõista vaimse tervise olulisust. Minu Unistuste Päev teeb koostööd Tallinna Lastehaigla, Tartu Ülikooli Lastekliiniku ja mitmete teiste heategevusorganisatsioonide ning patsientide ühingutega üle Eesti.
 
 • Eripreemia - Anatoli Pljushko

 
Anatoli Pljushko asutas 32 aastat tagasi Narvas heategevuskeskuse, et toetada Narva vähekindlustatud perede ja laste vajadusi. Selles keskuses on algusest peale jagatud nii lastele kui täiskasvanutele hoolt, armastust ja nende eluraskustes osalemist. Unistustest tegudeni jõudis Anatoli pärast kohtumist poisiga, kes oli väga kehvalt riides ja palus midagi süüa. See andis tõuke mõelda kohale, kuhu lapsed võiksid tulla ja teada, et neid söödetakse, riietatakse ja et maailmas on midagi hämmastavat ja häid inimesi.
Linnast leiti vanad garaažid ja töö algas. Sõprade ning rasketest peredest pärit laste ja teismeliste abiga said garaažidest hubased majad. Aastaid hiljemgi helistavad need kunagised tõrjutud ja hooletusse jäetud lapsed Anatolile ja avaldavad tänu.
Mercy Center Narva aitab tänasel päeval 50-70 last päevas. 30 aasta jooksul on sealt abi ja igapäevast tuge saanud tuhandeid lapsi.
 
 

Lisaks tänatakse tehtud töö eest

 • Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühendust,
 • Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liitu ja
 • MTÜ-d Enneaegsed Lapsed.

 

Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriiga (fotograaf Arno Mikkor, Vabariigi Presidendi Kantselei).

 

 • Meediakajastus

 

Venekeelse info konkursi kohta leiate siit

 

 1. Põhjarannik 03.06. - Kiviõli koolinoored varustasid kergliiklusteed pinkidega ja said presidendilt kiita
 2. Põhjarannik 03.06. - Кивиылиские школьники снабдили велодороги скамейками и удостоились похвалы президента
 3. Lääne-Harju Valla uudised 03.06. - KutiMuti Noortelaagri looja ja juhataja Tiiu Mägi pälvis mainika "Lastega ja lastele" elutöö preemia
 4. Vikerraadio 02.06. - Tiiu Mägi ja Steffi Pähn. KutiMuti laager muudab elu
 5. Meie Maa 02.06. - Sander Teras pälvis presidendi tunnustuse
 6. ETV+ Кофе+ 01.06. - Бюро канцлера права вручило награду "С детьми и детям"
 7. Tervise Geenius 01.06. - Muutuste looja Helen Tartes-Babkina avab kunstiga laste sisemaailma: “Väärkohtlemine lõhub täielikult lapse hinge”
 8. Jana Delfi.ee 01.06. - ГАЛЕРЕЯ | Смотрите, кому в этом году президент Эстонии и канцлер права вручили премию “С детьми и для детей”
 9. Kuku Raadio Ärataja 01.06. - Kristiina Gabor-Mägi – tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ laureaat
 10. ETV 01.06. - Lastega ja lastele 2021
 11. Kuku Raadio 31.05. - Triin Sooäär – Presidendi roosiaias toimus tunnustusüritus „Lastega ja lastele“
 12. Raadio Kuku 31.05. - Ruupor
 13. Kanal2 31.05. - Reporter: Presidendi Kantselei roosiaias anti üle tunnustusauhinnad "Lastega ja lastele"
 14. ETV 31.05. - Aktuaalne Kaamera. Ilm.
 15. ERR 31.05. - Fotod: president tunnustas roosiaias "Lastega ja lastele" võitjaid
 16. Tallinn.ee 31.05. - Endla meeskonnaliikmeid esitati tunnustusauhinna "Lastega ja lastele" kandidaatideks
 17. Postimees 31.05. - GALERII ⟩ Kadrioru roosiaias jagati «Lastega ja lastele» tunnustusi
 18. Postimees 31.05. - Presidendi roosiaias selgusid tunnustus­auhinna «Lastega ja lastele» võitjad
 19. Õhtuleht 31.05. - GALERII | President „Lastega ja lastele“ tunnustusauhindade üleandmisel: lastekaitseseadus paneb kõigile kohustuse teavitada abivajavast lapsest
 20. Tervise Geenius 31.05. - President Kersti Kaljulaid: abistamine saab alati alguse märkamisest
 21. Harku Valla uudised 29.03. - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 22. Harku Valla Teataja 24.03. (lk 4) - Tunnustusauhind “Lastega ja lastele” ootab kandidaate
 23. Kanal2 Õhtu! 25.03. - Intervjuu Andres Aru ja Triin Sooäärega 
 24. ERR Raadio4 25.03. - Премия "С детьми и детям" ждет номинантов
 25. Sotsiaalkindlustusameti taskuringhääling 23.03. - "Lastega ja lastele"
 26. ETV+ Кофе+ 22.03. - Бюро канцлера права ищет лучшего детского специалиста
 27. Maardu Panoraam 03/2021 (lk 13) - Tunnustusauhind "Lastega ja lastele" ootab kandidaate
 28. Märjamaa Nädalaleht 10.03. (lk 6) - Tunnustusauhind "Lastega ja lastele ootab kandidaate"
 29. ERR Noortesaade Nova 09.03. - Uudised
 30. BNS 01.03. - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate

 

 

2021. aasta laureaatide auhinnapiltide autor on graafik ja lasteraamatute illustraator Anu Kalm.

 

Tunnustusüritust toetasid Eesti Noorsooteater ja Tallinna linn.

 

2020

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2020. aasta laureaadid on:

 

 • Lapse suur tegu - Bert Siimon ning Katarina Elise Ploom ja Gerda-Marleen Pärli

 

Viljandi Gümnaasiumi matemaatika-füüsika eriklassis õppiv Bert juhendab robootikaringi „Nutikad robootikud“, milles osalevad Viljandi linna esimeste klasside õpilased. Robootikaringis osalejad hindavad kõrgelt Berdi teadmisi ja oskusi, kuid olulisimana toovad nii lapsed kui ka nende vanemad välja, et Bert saavutab endast noorematega suurepärase kontakti ning on oma hingestatud suhtumisega süstinud uurimis- ja avastamispisiku ka oma õpilastesse.

Tartu Mart Reiniku Kooli 8. klassi õpilased Katarina Elise ja Gerda-Marleen panid tähele, et pikalt haiglas viibivatel lastel napib põnevaid joonistus- ja nuputamisraamatuid. Neile mõeldes koostasidki Katarina Elise ja Gerda-Marleen tegevusraamatu „Parim ajaviide“, mis sisaldab tüdrukute endi välja mõeldud ülesandeid ja joonistusi. Noorte loodud raamatut on nüüdseks jagatud mitmetele haiglatele ja haigetele lastele, samuti õpiraskustega ning puuetega lastele üle Eesti.

 

 • Muutuste looja - Sülvi Sarapuu, Astrid Järvsoo ja Kadi Sarapuu

 

Töörühm „Kaunis kombatav raamat“ ehk Sülvi SarapuuAstrid Järvsoo ja Kadi Sarapuu valmistavad erilisi kombatavaid pildiraamatuid nägemispuudega lastele. Need raamatud võimaldavad nägemispuudega lastel paremini tajuda meid ümbritsevat maailma − maastikke, taevatähti, vikerkaart. Tänu kombatavatele raamatutele on ka pimedatel lapsevanematel võimalik oma lastele muinasjutte lugeda ja koos lastega pildiraamatust loomade jälgi uurida. Praeguseks on valminud juba üle 30 pildiraamatu. Osa neist on jõudnud ka Eestist väljapoole: Prantsusmaale, Taani ja Soome.

 

 • Elutööpreemia - Lemme Haldre

 

Psühhoterapeut ja seksuaalnõustaja Lemme Haldre on pühendanud üle 20 aasta oma elust seksuaalselt väärkoheldud laste ja noorte aitamisele. Lisaks ohvrite toetamisele on Lemmel jätkunud aega ja energiat ka probleemse seksuaalkäitumisega noorte aitamiseks. Hinnatud koolitaja, juhendmaterjalide koostaja ja asjatundliku eestkõnelejana on Lemme Haldre andnud olulise panuse laste seksuaalse väärkohtlemise ennetamisse.

 

 • Laste- ja noortežürii tunnustus ning kriisimurdja eripreemia - kodanikualgatus „Igale koolilapsele arvuti!“

 

Kodanikualgatus sündis 15. märtsil ehk vaid mõni päev pärast õpilaste kaugõppele suunamist  Kätlin Rohilaid-Aljaste ja Sven Jablonski eestvedamisel. Tuumikuga liitusid peagi Maria Rahamägi, Siimon Härm ja Daniil Golubev. Kiirelt üle-eestiliseks liikumiseks kasvanud algatuse raames vahetas kuu aja jooksul omanikku rohkem kui 1200 arvutit. Noortežürii esindaja Triin Sooäär: "Hindasime arvutite algatuse mõju nii praegu kui tuleviku perspektiivis laste jaoks kõige suuremaks. Ühtlasi on see hea näide koostööst ning sellest, et kus probleemi märkad, seal mine ja pane ise käsi külge.”

 

 • Eripreemia - Tamo Vahemets

 

Eeskujuliikumise "Valge õhupall" juht Tamo  Vahemets on hea näide sellest, mis juhtub, kui kokku saavad professionaalsed oskused ning isikliku ja sotsiaalse vastutuse võtmine. Tulemuseks on suur hulk tulemuslikke ettevõtmisi, mis muudavad Eesti paremaks. Tamo roll on olnud märkimisväärne väikelaste vigastuste ennetustöös, raudteeohutuse suurendamisel ning eeskujuks olemise mõtestamisel ja propageerimisel. Tamo on öelnud: „Meie eeskujudel on uskumatu võime mõjutada meie väärtusruumi. Eeskujuks olemine ei maksa midagi, kuid sellel on hindamatu väärtus.“ 

 

 

Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriidega:

 1. fotograaf Mattias Tammet (Vabariigi Presidendi Kantselei)
 2. fotograaf Kairit Leibold (ERR)

 

 • Meediakajastus

 

Jälgige tänavuse konkursi kulgu ka Märka Last ajajoonel

Venekeelse info konkursi kohta leiate siit

 

 1. Tartu Postimees 02.06. - Õpilaste raamat pälvis presidendilt tunnustuse
 2. ETV 01.06.  - Aktuaalne Kaamera. Ilm
 3. Järva Teataja 01.06. - President tunnustas koduõppel lastele arvutite leidmise algatajat kriisimurdja preemiaga
 4. NUKU teater 07.04. - Õpetajate uudiskiri
 5. Narvskaja Gazeta 02.04. - «С детьми и детям»
 6. Märka Last 29.03. - Sigrid Salundo: “Vaprusehelmed ühendavad peresid ning näitavad, et keegi ei ole enda murega üksi”
 7. Saue Valdur nr 6 (54) märts 2020 - Tunnustusauhind "Lastega ja lastele"
 8. Sotsiaaltöö ajakirja uudiskiri 3/2020 - Uudised
 

 

2020. aasta laureaatide auhinnapiltide autor on lasteraamatute illustraator Kadri Ilves.

 

Tunnustusüritust toetasid illustraator Kadri Ilves, NUKU TeaterEesti Pimedate Raamatukogu ja Tallinna linn.

 


2019

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2019. aasta laureaadid on: 

 

 • Lapse suur tegu - Sander ja Sigrid Salundo

 
Sander oli väike vapper poiss, kes Saksamaal vähiravil olles sai endale vaprusekee. Iga läbitud raviprotseduuri eest lisandus keesse üks helmes. Iga helmes rääkis loo Sandri võitlusest, vaprusest ja lootusest. Kuna Sandrile andis kee jõudu ja oli toeks, tekkis tal mõte, et ka Eestis võiksid vähihaiged lapsed koguda vaprusekeesse kokku oma loo. Sandri teekond lõppes 8-aastaselt, kuid tema mõttest alguse saanud vaprusehelmeste valmistamise traditsioon on nüüdseks levinud üle Eesti.
 
Sandri õde Sigrid on olnud üks nendest, kes oma venna mõtet on aidanud ellu viia. Tänu Sigridile ja tema perele valmistatakse vähihaigetele lastele vaprusehelmeid paljudes peredes, lasteaedades, koolides ja töökohtadel. Vaprusehelmed on toeks kõigile neile lastele, kes peavad päevast päeva vaprat võitlust selle raske haigusega.
 
Sigrid ja tema pere hoolitsevad selle eest, et kõik need armastusega tehtud omanäolised helmed jõuaksid lasteni ja rõõmustaksid neid väikesi vapraid inimesi. Sigrid on ka see, kes Tallinna Lastehaiglas koos lapse perega lükib keele lapse teekonna raske haigusega, helmes helme haaval. Märgakem üksteist ja märgakem ilusaid hetki, ehk nagu ütles Sander: „Kui täna on hästi, siis ongi hästi!“.
 
 • Muutuste looja - Mari-Liis Mänd

 
Mari-Liis on üks lasteabitelefoni (116111) loojatest. Kolleegide sõnul on Mari-Liis nagu Hunt Kriimsilm, kellel oli üheksa ametit. Ta nõustab abivajajaid ning hoolitseb selle eest, et lasteabitelefon oleks töökindel. Mari-Liis seisab hea ka selle eest, et lasteabitelefoni teenus käiks ajaga kaasas ning lapsed saaksid nõu ja abi küsida nii telefonitsi kui ka veebivestluse teel.
 
Tänu Mari-Liisi ja tema kolleegide igapäevasele tööle on kümne aasta jooksul saanud tuge ja abi tuhanded lapsed. On kümneid lapsi, kelle elule on Mari-Liis aidanud taas mõtte anda. Võib liialdamata öelda, et Mari-Liis on olnud mõnegi lapse elupäästja.
 
 • Elutööpreemia - Ene Tomberg

 
Ene on olnud aastakümneid aktiivne ja väsimatu laste huvide eest seisja. Laste tervist ja heaolu on ta pidanud oma südameasjaks nii lastearstina kui ka linnaametnikuna töötades ning paljusid muid kohustusi täites. Ta on üks Eesti lastekaitse liikumise algatajatest ja Eesti Lastekaitse Liidu asutajatest.
 
Ene on aidanud vajalikul hetkel pöörata tähelepanu olulistele probleemidele – rõhutanud laste vaimse tervise toetamise vajadust ning algatanud ettevõtmisi noorte sõltuvusprobleemide vähendamiseks.  Ta on palju teinud ka lastevastase vägivalla vähendamiseks, olles mitmete kampaaniate ja ennetusprojektide algataja. „See on armastuse ja südamega tehtud elutöö,“ ütlevad Ene kaasteelised.
 
 • Laste- ja noortežürii tunnustus - Inge Ojala

 
Inge on aastakümneid aidanud abi vajavaid ja vanemliku hooleta jäänud lapsi. Ta on aidanud leida mitmele koduta jäänud lapsele turvalise ja toetava perekonna. Need lapsed on tänu temale kasvanud tublideks ja oma eluga hästi hakkama saavateks täiskasvanuteks.
 
Inge olnud mitmele vanemlikust hoolest ilma jäänud lapsele hooldusvanem ja eestkostja. Lisaks nõustab ja toetab ta teisi hooldusperesid ning on kirjutanud oma tööst mitu raamatut.
 
Laste- ja noortežürii liikmed on Inge kohta öelnud nii: „Missugune rõõm ja heameel on tänaval istuval lapsel, kui tema juurde tuleb hooliv ja armastav inimene ja kannab tema eest hoolt – tean seda oma isiklikust kogemusest, istudes väiksena tänava äärekivil.“
 
„Inge on suure südamega inimene, kes pakub hoolt ja armastust tänavalastele ning on avanud neile ka oma koduukse. Teistest hoolivaid, neid märkavaid ja aitavaid inimesi võiks olla rohkem!“
 
„Ma olin hämmingus, kuidas üks inimene pühendab kogu oma elu lastele, kellel puudub päris oma kodu. See, et ta on avanud enda pere mitmele lapsele, kes tänu Ingele endale vanemad said. Kuidas ta töötab igapäevaselt selle nimel, et ükski noor ei peaks Eestis elama tänaval või tundma ennast üksikuna. Ma loodan, et ta on eeskujuks paljudele teistele Eesti kodanikele. Tänu talle on Eesti lastel ja noortel parem elu. Aitäh sulle!“
 
 • Eripreemia - Risto Sepp

 
Kohtutäituri töö ei ole lihtne – tal tuleb täita kohtuotsuseid, mida inimesed vabatahtlikult täita ei taha. Eriti keeruline on olukord nende kohtuotsustega, mis määravad kindlaks lapse suhtlemise lahus elava vanemaga. Kohtuvaidluste korral on vanemate suhted tihti väga pingelised ja üks lapsevanem ei toeta lapse suhtlemist teise vanemaga. Sellises olukorras üksnes formaalse lähenemisega tulemust ei saavuta.
 
Risto Sepp on suure missioonitundega kohtutäitur, kes on aastaid panustanud palju aega ja energiat, et nendes keerulistes olukordades leida laste jaoks parim lahendus. Tihti peab ta mängu panema kõik oma läbirääkimis- ja veenmisoskused, et vanemad asuksid kohtuotsust täitma ja seaksid esikohale lapse vajadused. Lisaks leiab Risto Sepp alati võimaluse osaleda lastega seotud kohtulahendite täitmist puudutavatel aruteludel ning annab omapoolseid praktilisi soovitusi, kuidas menetlused laste jaoks kergemaks muuta.
 
 • Eripreemia - Elle Karm

 
Kriminaalmenetluses osalemine on hirmutav kogemus igale lapsele, sõltumata sellest, kas laps on kuriteo ohver, tunnistaja või kahtlustatav. Menetluses osalevate täiskasvanute ülesanne on teha see protsess lapse jaoks nii talutavaks kui võimalik.
 
Viru Ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Elle Karm on olnud Virumaal kriminaalmenetluse lapsesõbralikumaks muutmisel teerajaja. Elle seab iga kriminaalasja lahendamisel esikohale just lapse huvid. Ta peab laste huve hoolega silmas kõigi perevägivalla juhtumite lahendamisel. Väga raskes ja emotsionaalses valdkonnas suudab Elle jääda positiivseks ning leida igale lapsele hea sõna. 
 
Ka sel juhul, kui mõni laps on midagi keelatut teinud, keskendub Elle lapse käitumise põhjustele, mitte iga hinna eest karistamisele. Ta püüab alati leida parima mooduse, kuidas mõjutada lapse käitumist nii, et ta edaspidi enam seadust ei rikuks. 
 
Elle eestvedamisel on Virumaal oluliselt paranenud last toetavate spetsialistide koostöö. Elle on kolleegide seas hinnatud spetsialist ja eeskuju. Oma teadmisi jagades aitab ta muuta kriminaalmenetluse lapsesõbralikumaks kõikjal Eestis.
 
 
Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriiga (fotograaf Arno Mikkor).
 
 • Meediakajastus

 

 1. Maaleht 01.08. - Risto Sepp, kikilipsuga kohtutäitur
 2. Lõuna Leht 13.06. - Kuue lapsega eestkostepere pälvis presidendi tunnustuse
 3. Sotsiaaltöö ajakirja uudiskiri 6/2019
 4. Vikerraadio Uudis+ 07.06. - Risto Sepp. Justiitsministeerium kavandab kohtutäiturite reformi
 5. Доброе утро, Таллинн! 07.06. - Ene Tomberg
 6. Virumaa Teataja 04.06. - Elle Karm: “Ei mäleta, millal kohaldasin rahalist karistust”
 7. Virumaa Teataja 01.06. - President ja õiguskantsler jagasid lastekaitsepäeval tunnustusauhindu
 8. Õhtuleht 01.06. - GALERII | President ja õiguskantsler jagasid lastekaitsepäeval „Lastega ja lastele“ tunnustusi
 9. Õhtuleht 01.06. - Lastekaitsepäeval jagati „Lastega ja lastele“ tunnustusauhindu 
 10. Postimees 01.06.  - Galerii: president ja õiguskantsler jagasid lastekaitsepäeval «Lastega ja lastele» tunnustusauhindu
 11. Delfi 01.06. - FOTOD | President Kersti Kaljulaid: lapse muret oma planeedi pärast ei tohi pisendada
 12. ERR 01.06. - Presidendi roosiaias jagati headele inimestele "Lastega ja lastele" tunnustusauhindu
 13. ERR 01.06. - Aktuaalne Kaamera kell 18.30 ja 21.00 
 14. Kanal 2 01.06. - Reporter: President jagas «Lastega ja lastele» tunnustusauhindu
 15. TV3 Seitsmesed 01.06. - Kadrioru Roosiaias toimunud tänuüritusel tunnustati laste ja noorte huvide eest seisjaid
 16. Tallinna TV 01.06. - TÄNA. Uudised
 17. Vikerraadio 01.06. - Päevakaja
 18. Raadio Kuku 01.06. - Uudised kell 13.00, 14.00, 17.00 ja 18.00
 19. Õhtuleht 12.04. - Politseikapten Marina Paddar | Sõnakuulmatu teismelise imeline muutus 
 20. Hea Kodanik 08.04. - Viimast nädalat on võimalik esitada kandidaate “Lastega ja lastele” tunnustusauhinnale   
 21. Raadio Kuku 08.04. - Intervjuu: Andres Aru. Auhind Lastega ja lastele
 22. Lääne-Nigula vald 26.03. - Tunnustusauhind "Lastega ja lastele"

 

2019. aasta laureaatide auhinnapiltide autor on lasteraamatute illustraator Made Balbat.
 

 


2018

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2018. aasta laureaadid on: 

 

 • Lapse suur tegu - Sascya Assak, Nilgün Bahsi, Kristina Pazekova, Johanna Heinsoo, Getterli Aavik, Kerttu Filippov

 

Kuus neiut ühendusest RePla on oma südameasjaks võtnud jäätmete sorteerimise ja taaskasutamise propageerimise. Noored on loonud lastele spetsiaalse programmi taaskasutuse õppimiseks. Programm annab vastused levinumatele küsimustele, tutvustab taaskasutuse võimalusi ja annab ülevaate probleemidest, mida jäätmete sorteerimata jätmine võib põhjustada. Tüdrukute loodud programm on mänguline ja interaktiivne.

Ühendus RePla on korraldatud 11 töötuba, millest on osa saanud ligi 250 last üle Eesti. Ning tüdrukute hoog ei ole raugenud, vastupidi, nad plaanivad oma tegevust veelgi laiendada. Mõistagi teevad nad seda kõike oma põhitöö − õppimise − kõrvalt.

 

 • Elutööpreemia - Aime-Laine Kahk

 

Aime-Laine Kahk alustas tööd õpetaja ja laste näiteringi juhendajana 1954. aastal Udernas. Ta oli siis kõigest 18-aastane. Õpetajaameti jättis ta 2000. aastal pärast neljakümmet kuut aastat algklassiõpetajana, kuid aktiivne teatritegija on ta praegugi.

Aime õpilased on tema kohta öelnud: „Aime on Pedagoog suure algustähega, kes märkab, oskab ja tahab noortega tegeleda ning neid ennast avastama panna.“ Pedagoogina on Aime mõjutanud mitmete põlvkondade maailmapilti, andes noortele peale teatriarmastuse edasi ka kõlbelisi ja esteetilisi tõekspidamisi.

Tööst noortega on Aime kirjutanud artikleid ning pidanud teatritöö kroonikat. Ta on öelnud Tove Janssoni sõnadega „Teater on mulle tähtsaim koht maailmas, sest selle kaudu näidatakse rahvale, kuidas elada, kuidas saavutada seda, mille järele nad igatsevad.“

 

 • Muutuste looja ning laste- ja noortežürii tunnustus - Mari Laas

 

Mari Laas töötab alates 2007. aastast kokana Kohila lasteaias Sipsik. Kolleegide sõnul ei ole Eestis teist sellist lasteaia kokka – nii suur on olnud Mari mõju Sipsiku lasteaia laste, lapsevanemate ja õpetajate tervisekäitumisele ja toitumisharjumustele. Kolleegide sõnul ei tee Mari lasteaias üksnes süüa, vaid suhtleb lastega – ta käib nendega rühmas mängimas, kuulab nende mõtteid ja jälgib nende söömisharjumusi. Vajadusel julgustab lapsi proovima uusi maitseid. Köögi uksed on lastele alati avatud, lapsed saavad Mari juhendamisel ka ise süüa teha. Tänu Marile söövad lapsed paremini ja õpivad ka eluks vajalikke oskusi.

Mari juhib ka lasteaia tervisemeeskonda. Tema eestvedamisel toimuvad lasteaias õuepäevad, mil lapsed söövad, mängivad ja teevad isegi lõunauinaku õues. Mari hoolitseb selle eest, et lapsed piisavalt palju liiguksid ja õues käiksid

Kõige selle kõrvalt leiab Mari aega ka õppimiseks ja enese täiendamiseks.

Mari on oma järjepideva tööga mõjutanud paljusid lasteaedu ja peresid üle Eesti, jagades ideid ja kogemusi, kuidas õpetada lapsi mitmekülgselt toituma ja  liikumisest rõõmu tundma.

 

 • Eripreemia - Jelena Karpova

 

Jelena Karpova on Maarjamaa Hariduskolleegiumi Valgejõe õppekeskuses meditsiiniõde. Selles käitumisprobleemidega noortele spetsialiseerunud koolis on ta töötanud 25 aastat. Jelena on kohusetundlik meditsiiniõde – ta kontrollib õpilaste tervist, nõustab õpilasi ja ka koolitöötajaid ning vajaduse korral annab rohtu ja saadab arsti juurde.

Kasvatustöö kooliõe tööülesannete hulka ei kuulu, kuid tihti on just Jelena see, kes oma soojuse, empaatia ja mõistmisega suudab ka kõige keerulisemates olukordades lastega kontakti luua. Ta mõistab neid keerulise elusaatusega noori ning on oma rõõmsameelsuse ja tasakaalukusega nende usalduse võitnud.

Noore elu muutmiseks võib teinekord piisata ühest inimesest, kes teda märkab, mõistab ja toetab. Just selline inimene on kolleegide sõnul Jelena. Kuigi ta ise eelistab pigem jääda märkamatuks, on töökaaslased tema pühendumust tähele pannud ning peavad teda vähimagi kõhkluseta tunnustuse vääriliseks.

 

 
Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriidega:  1. album (fotograaf Arno Mikkor) ja 2. album (fotograaf Inga Mattiesen).
 
 • Meediakajastus

 

 1. Virumaa Teataja 06.06. - Tapa kooliõde pälvis auhinna “Lastega ja lastele”
 2. Raplamaa Sõnumid 06.06. - Lasteaia Sipsik kokk pälvis vabariigi presidendi tunnustuse
 3. Raadio Kuku 04.06. - Intervjuu: Sascya Assak ja Getterli Aavik Ühendus RePla
 4. Virumaa Teataja 03.06. - Maarjamaa Hariduskolleegiumi Valgejõe õppekeskuse meditsiiniõde pälvis tunnustuse
 5. ETV Uudised 01.06. - Aktuaalne Kaamera kell 21.00
 6. Kanal 2 Reporter 01.06. - Reporter: President tunnustas parimaid noorte sõpru
 7. ETV+ 01.06. - Актуальная камера 20:00
 8. TV3 Seitsmesed 01.06. - Kadrioru Roosiaias toimunud tänutseremoonial tunnustati laste ja noorte huvide eest seisjaid
 9. ERR 01.06.  - ФОТО и ВИДЕО: президент Керсти Кальюлайд вручила премии "С детьми и детям"
 10. ETV Uudised 01.06. - Aktuaalne Kaamera kell 18.30
 11. Õhtuleht 01.06. - Galerii: President tunnustas roosiaias säravaimaid noorte ja laste kultuurielu edendajaid
 12. Raadio Kuku 01.06. - Intervjuu: Andres Aru – laste ja noorte õigused
 13. ERR 01.06. - Laste ja noorte tänu pälvis Kohila lasteaia kokk Mari Laas
 14. ERR 01.06. - Galerii: presidendi roosiaias tunnustati laste heaks tegutsejaid
 15. Postimees 01.06. - Galerii: president Kaljulaid tunnustas laste ja noorte heaks panustajaid
 16. GoodNews 01.06. - President Kersti Kaljulaid lastekaitsepäeval: oluline on hoida neid, kes edaspidi hoiavad meie Eestit
 17. Raadio Star FM 01.06. - Hommikuprogramm kell 7.00, 7.30 ja 8.00
 18. Raadio MyHits 01.06. - Hommik kell 8.30
 19. Raadio Kuku 10.04. - Intervjuu: Kaidor Kahar, Lastega ja lastele
 20. ETV Terevisioon 06.04. - Tunnustussündmus "Lastega ja Lastele" 2018 ootab nominente  
 21. Vormsi.ee 02.04. - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate 
 22. Sakala 16.03. - Tunnustusauhind «Lastega ja lastele» ootab kandidaate  
 23. Uudis.eu 16.03. - Tunnustusauhind «Lastega ja lastele» ootab kandidaate              

 

 

Tunnustusüritust toetasid Eesti Kunstimuuseum, ExtrahausPremia Tallinna KülmhooneRadisson Blu Sky Hotel ja Sotsiaalministeerium

 


2017

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2017. aasta laureaadid on: 

 

 • Lapse suur tegu - Katarina Raud, Anastasia Beljajeva, Anna Aron, Silvaliis Karu ja Greete Kõrvel ("Ma ei ole uhhuu")

 

"Ma ei ole uhhuu” on projekt, mille loojateks on viis aktiivset Eesti koolitüdrukut erinevatest koolidest. Projektiga soovitakse tõsta noorte vaimse tervise teadlikkust ning aidata leida lahendusi ühiskonnas olulisele probleemile. Koostöös MTÜ Peaasjad pandi kokku koolitusprogramm, mida noored koos kooli sotsiaalpedagoogi või MTÜ Peaasjad esindajatega aitasid oma koolis läbi viia. Lisaks tehti koos Kristel Aaslaidi ja räppar Tiiu Kaarlõpiga noorte vaimsest tervisest rääkiv videoklipp ning pandi koolidesse üles plakatid.

 

 • Elutööpreemia - Karin Orgulas

 

Doktor Karin Orgulas alustas esimesena Eestis vähihaigete laste ravimist. Tema juhtimisel loodi Tallinna Lastehaiglasse hematoloogia-onkoloogia osakond. Ta hoolib väga oma patsientidest ja nende vanematest ning mõistab haige lapse  ja tema vanema muret. Kuigi dr Orgulas võiks nautida väljateenitud pensionipõlve, aitab ta ka täna lastehaigla patsiente.

 

 • Muutuste looja - Terje Tuisk

 

Kes ei teaks põnevat telesaadet Rakett 69? Just teaduse populariseerimisega laste ja noorte hulgas tegeleb Terje Tuisk iga päev. Bioloogiaharidusega Terje üks esimesi isiklikke algatusi oli kevadine loodusvaatluse projekt "Tere Kevad". "Tere Kevad" on aastakümneid toonud igal aastal sinilillede õitsemist ja pungade puhkemist vaatlema sadu lasteaedade ja algklasside lapsi. Lisaks on ta koos oma meeskonnaga välja arendanud õpilasleiutajate konkursi ja õpilaste teadusfestivali ning toetanud Õpilaste Teadusliku Ühingu tegevust.

 

 • Laste- ja noortežürii tunnustus - Marina Paddar

 

Politseikapten Marina Paddari abiga on lapsed  ja noored õppinud politseid usaldama. Marina on veendunud, et lapsi ja noori tuleb märgata, nendesse uskuda ja mis kõige peamine – neid armastada. Marina korraldab aastaid koos kolleegidega laagrit “Julge olla sina ise”, kuhu suunatakse süüteo toime pannud lapsi. Laager ei tee paari päevaga imet, aga annab võimaluse panna lapsi oma tegude üle järele mõtlema ja mõistma oma tegude tagajärgi. Samuti aitab Marina koolidel kiusamisjuhtumeid lahendada ning teeb lasteaedades, koolides, noortekeskustes ja asenduskodudes ennetustööd kiusamise vältimiseks.

 

 • Eripreemia - Heinar Jahu

 

Pea 40 aastat kabetreenerina töötanud Heinar Jahu on panustanud just lastesse ja noortesse. Heinari õpilasi on meistritiitliga pärjatud nii maailmas kui ka Eestis. Lisaks laste juhendamisele on ta ka aktiivne võistluste korraldaja. Rõõmu, osalemiskogemust ning hoolimist on saanud tunda väga paljud. Heinaril on alati kaasas väike tagavara komme, ikka selleks et kedagi premeerida või siis kommikabet mängida.

 

 
Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriidega: 1. album (fotograaf Merike Kens) ja 2. album (fotograaf Rene Riisalu).
 
 • Meediakajastus

 

 1. Õhtuleht 28.07. - Nõmme kabetreener hoiab lapsed pätitegemisest eemal ja paneb koolis paremini õppima                                    
 2. Nõmme Sõnumid 16.06. - "Legendaarne kabetreener sai tunnustusauhinna "Lastega ja lastele""
 3. Vikerraadio Vikerhommik 05.06. kell 08.40 - Katarina Raud ja Silvaliis Karu tutvustasid viie koolinoore heategevusprojekti "Ma ei ole uhhuu"
 4. Kabeuudised 04.06. - “Lastega ja lastele” eripreemia Heinar Jahule
 5. Postimees 02.06. - Lastekaitsepäeval istutati lilli ja kohtuti Kadriorus
 6. Nõmme linnaosa leht 01.06. - Täna jagati presidendi roosiaias tunnustusauhindu „Lastega ja lastele“, kus eripreemia sai ka Nõmme legendaarne kabetreener Heinar Jahu
 7. Raadio 4 Новости 01.06. kell 20.10 - Сегодня прошла церемония награждения лауреатов премии "С детьми и детям" - õiguskantsleri nõuniku Vladimir Sveti ja Vihasoo lastelaagri juhataja Irina Djatšenko intervjuu
 8. ETV Aktuaalne Kaamera 01.06. kell 18.00 ja 21.00 - Intervjuu kabetreeneri Heinar Jahuga
 9. ERR Uudised 01.06. - Kadrioru roosiaias auhinnati laste olukorda parandanud algatusi
 10. TV3 Suvised Seitsmesed 01.06. - Intervjuu "Ma ei ole uhhuu" noortega
 11. Meditsiini Uudised 01.06. - Karin Orgulas pälvis "Lastega ja lastele" elutööpreemia
 12. Postimees.ee 01.06. - Galerii ja video: roosiaias tunnustati laste ja noorte huvide eest seisjaid
 13. Vikerraadio Päevakaja 01.06. kell 18.00
 14. Raadio Kuku Päevapilk 01.06. kell 17.00
 15. Delfi.ee 01.06. - Kadrioru pargis tunnustusi jaganud president Kaljulaid: lapsed ei ole vähendatud variant suurtest inimestest
 16. Vikerraadio Pärastlõunased Uudised 01.06. kell 15.00
 17. Vikerraadio Uudis+ 01.06. kell 12.15 - Intervjuu Lastekaitse Liidu presidendi Loone Otsaga
 18. Raadio Kuku 01.06. - Laste tunnustusauhinnad – intervjuu SEB Heategevusfondi tegevjuhi Triin Lumiga
 19. Raadio Kuku Uudised 01.06. kell 9.00 ja 10.00
 20. ETV Terevisiooni uudised 01.06. kell 07.03
 21. BNS 01.06. - Lastekaitsepäeval jagati „Lastega ja Lastele“ tunnustusauhindasid
 22. BNS 01.06. - Lastekaitsepäeva tunnustussündmus „Lastega ja lastele“ presidendi kantselei roosiaias
 23. Eesti Ekspress 31.05. - Vähihaige Ramon: „Olen väike, kuid mu jõud on suur!“
 24. ETV Terevisioon 17.04. kell 08.22 - Intervjuu Tallinna Laste Vaimse Tervise keskuse juhataja dr Anne Kleinbergiga
 25. Raadio Kuku Ärataja 17.04. kell 09.15 - Tunnustussündmus “Lastega ja lastele” ootab nominente - intervjuu õiguskantsleri kommunikatsioonijuhi Janek Lutsuga
 26. Raadio 4 Подробности 13.04. - Конкурс "С детьми и детям" ждет номинантов - intervjuu õiguskantsleri nõuniku Vladimir Svetiga
 27. ETV Terevisioon 11.04. kell  07.15 - Tunnustus "Lastega ja lastele" kutsub märkama laste ja noorte tegusid - intervjuu õiguskantsleri kommunikatsioonijuhi Janek Lutsuga
 28. ETV+ hommikusaade Кофе+ 04.04. kell 07.19. - Канцлер юстиции наградит за вклад в благополучие детей и молодежи - intervjuu õiguskantsleri nõuniku Vladimir Svetiga
 29.  Õpetajate Leht 21.03. - Tunnustusauhind „Lastega ja lastele” ootab nominente
 30. Good News 19.03. - Ole hea ja tunnusta headust! Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab nominente

 

Tunnustusüritust toetasid Hasartmängumaksu Nõukogu, Merike Kens Photography ja Margarita Lillemaailm.

 


2016

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2016. aasta laureaadid on: 

 

 • Lapse suur tegu ning laste- ja noortežürii tunnustus - Merili Ginter ja Triin Karis

 

Merili Ginter ja Triin Karis algatasid heategevusliku projekti „Väike panus, suur mõju“, mille eesmärk on toetada diabeeti põdevaid lapsi ja noori. Müües seemneid ja käsitööd, on noored kokku kogunud juba üle 7500 euro ning seeläbi aidanud soetada viis insuliinipumpa ning sensoreid. Samuti käisid Merili ja Triin Riigikogus, mille tulemusel eraldati riigi eelarvest üle 60 000 euro insuliinipumpade soetamiseks.

Noortežürii hinnangul on selline koolitöö kõrvalt teiste heaks tegutsemine eeskujuks teistele ja väärib esiletoomist.

 

 • Elutööpreemia - Helle Laas

 

Helle Laas on armastatud nukunäitleja, lavastaja ja lastekirjanik, kelle loominguline panus Eesti lastekultuuri on jätnud sügava jälje – aastaümneid on ta olnud väikelastele suunatud teatri- ja kirjandusloomingu teerajaja, väärtustaja ja kandja, tema loomingu saatel on üles kasvanud mitmed põlvkonnad. Jõu tegutseda saab Helle väikestelt lastelt – oma publikult. Helle lavastused on paljude laste jaoks esmakohtumine teatriga – tulevaste täiskasvanud teatripubliku kasvulava. Oma tööd jätkab ta veel nüüdki, 74-aastasena, mil ta on endiselt teatris, endiselt suurepärases loomingulises vormis, pidevalt mõtlev, kirjutav, loov ja mängiv.

 

 • Muutuste looja - Joel Juht

 

Joel Juht on esimese ja suurima tänavatantsukooli JJ-Street looja ja noorteühenduse Urban Style juht. Joel on oma tegevusega viimase 12 aasta jooksul otseselt mõjutanud üle 7000 Eesti lapse ja noore elu. Lisaks tantsuõppele on ta aidanud väga paljusid lapsi ja noori nende isiklike ja nende peredes olevate probleemide lahendamisel. Sellega on ta andnud märkimisväärse panuse Eesti noorsootöösse ning avaldanud suurt mõju tööle riskilaste ja -noortega.

 

 • Aasta pere - perekond Rand

 

Perekond Rand on 6-liikmeline sõbralik pere,  kus pereisa Lauri asutas seitse aastat tagasi koos pereema Svetlanaga jalgpalliklubi FC Tartu ja aasta hiljem jalgpalliklubi FC Ülenurme. Lisaks tavanoorte treeningutele treenib Lauri juba kaks aastat intellektipuudega sportlasi ning pereema on kaks aastat koordineerinud jalgpalli Eesti Eriolümpia Ühenduses. Perepoeg Mark on silma paistnud oma tegevusega jalgpalli alal, olles nii eeskujulik sportlane, kohtunik kui abitreener. Tütar Elina on mänginud koos intellektipuudega sportlastega eriolümpia ühinenud jalgpallivõistkonnas, mis on mitmel korral pärjatud võistluste võitjaks. Elina on osalenud ka EEO noorteaktiivis ning viis koos oma kooli vabatahtlikega ellu projekti, kus tegeleti Tartu Maarja kooli noortega. Praegu on Elina tugiisikuks mitmele erivajadusega lapsele ja töötab Eesti Agrenska Fondis.

 

 • Aasta tegu - Tallinna Laste Vaimse Tervise Keskuse loomine

 

Tallinna Laste Vaimse Tervise Keskus on kaasaegne, lapsekeskne Põhja-Eesti lastepsühhiaatria kompetentsikeskus, kus saavad abi nii väikelapsed kui noorukid ning mille sõbralik ja ühtehoidev kollektiiv on dr Anne Kleinbergi juhtimisel pühenunud teadus- ja tõenduspõhisele tööle laste vaimse tervise parandamisel ja selle edendamisel.

 

 • Eripreemia - Lilian Tambek

 

Lilian Tambek on armastatud kauaaegne füüsikaõpetaja, kelles on tasakaalus nii nõudlikkus kui ka sõbralikkus. Lilian Tambeki pühendumus ja kirg oma aine vastu ning soov pakkuda lastele enamat viis ta koolitöö kõrvalt MTÜ Taibukate Teaduskooli asutamiseni, mis annab lastele võimaluse oma teadmisi reaal- ja loodusteadustes süvendatult arendada. Lilian Tambekil on pedagoogilist staaži kokku 53 aastat. Ta on töötanud erinevates haridusasutustes ning füüsikaõpetajana erinevates koolitüüpides (üldhariduskoolis, tehnikumis, kutsekeskkoolis ja kõrgkoolis). Vaatamata soliidsele eale töötab ta praegugi Viljandi Kutseõppekeskuses üld- ja rakendusfüüsika õpetajana.

 

 
Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriiga (fotograaf Terje Atonen).
 
 • Meediakajastus

 

 1. Postimees 04.12. - Helle Laas: ma ei ole mingi täiskasvanu
 2. Sakala 03.06. -  Tunnustati teenekat füüsikaõpetajat
 3. goodnews.ee 02.06. - Lastekaitsepäeval jagati „Lastega ja lastele” tunnustusauhindasid
 4. ETV Aktuaalne Kaamera 01.06. - Lastega ja lastele auhind
 5. ETV+ Aktuaalne Kaamera 01.06. - Lastele ja lastega auhind
 6. Kanal 2 Suvereporter 01.06. - Lastega ja lastele auhind
 7. TV3 Suvised Seitsmesed 01.06. - Lastega ja lastele auhind
 8. Uudised ERR 01.06. - Õiguskantsler tunnustas lapsi aidanud ja kaitsnud inimesi
 9. Tartu Postimees 01.06. - Lastekaitsepäeva tunnustuse pälvisid Tartu koolitüdrukud
 10. Vikerraadio Päevakaja 01.06. - Õiguskantsler tunnustas lapsi aidanud ja kaitsnud inimesi
 11. Kuku Raadio Päevapilk 01.06. - Õiguskantsler tunnustas lapsi aidanud ja kaitsnud inimesi
 12. BNS 01.06. - Laste heaks panustanud inimesed said tunnustuse
 13. Eesti Teatri Agentuur 01.06. - Helle Laas pälvis tunnustusauhinna "Lastega ja lastele" elutööpreemia
 14. BNS 31.05. - Laste huve kaitsvad ühendused jagavad tunnustust
 15. Kuku Raadio 14.04. - Janek Lutsu intervjuu tunnustusauhinnast "Lastega ja lastele"
 16. Vikerraadio Vikerhommik 13.04. - Janek Lutsu intervjuu tunnustusauhinnast "Lastega ja lastele"
 17. Raadio2 12.04. – Janek Lutsu intervjuu tunnustusauhinnast "Lastega ja lastele"
 18. ETV Terevisioon 11.04. - Janek Lutsu intervjuu "Tunnustus "Lastega ja lastele" kutsub märkama laste ja noorte tegusid"
 19. Delfi 11.04. - Tunnustus „Lastega ja lastele“ kutsub märkama laste ja noorte tegusid ning nende heaks tehtavat tööd! 
 20. Ajakiri "Märka Last" nr 3/2016 "Tunnustusauhind "Lastega ja lastele" ootab kandidaate!", lk 22.

 

 

Tunnustusüritust toetasid Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Maanteemuuseum ja Eesti Meremuuseum.   

 


2015

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2015. aasta laureaadid on: 

 

 • Lapse suur tegu – Annabel Talts

 

Annabel pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ oma koolis projekti "Kõik kiusamise vastu" algatamise ja eestvedamise eest.

Annabel õpib Tartu Raatuse Koolis 9.c klassis. Kooli huvijuht iseloomustab teda kui hästi sõbralikku, heatahtlikku, avatud, oma arvamustes julget ja ettevõtlikku noort inimest. Annabeli näeb tihti nooremate, algklasside õpilaste, seltsis. Sellest kasvas välja tema huvi alustada ja vedada oma koolis projekti "Kõik kiusamise vastu". Koos kaasõpilastega tutvustas Annabel klassides kiusamise olemust ja tagajärgi ning viis läbi meeskonnamänge ühtsustunde suurendamiseks igas klassis ja kogu koolis. Üle-kooliline meeskonnamängude päev julgustas klasse ka omavahel rohkem suhtlema. Annabeli sõnul on selle projekti läbiviimine ja sellega kaasnev koostöö õpilasi muutnud. „Nende suhtumine ja arusaamad on paremad. Austust klassikaaslaste vastu on rohkem ja hoiakud teised.“ 

 

 • Elutööpreemia ning laste- ja noortežürii tunnustus – dr Adik Levin

 

Dr Levin pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ kui üks silmapaistvamaid ning innovaatilisemaid laste tervise, heaolu ja õiguste eest seisjaid.

Dr Levin on töötanud üle poole sajandi lastearstina, ravinud ja aidanud elule sadu lapsi. Oma tööga on ta mõjutanud laste ja just haigete laste õiguste käsitlust mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas. Dr Levinit võib julgelt pidada üheks humaanse neonataalmeditsiini rajajaks. Tema poolt välja töötatud ja praktikasse viidud, üle maailma tunnustust leidnud ning hulgaliselt publitseeritud humaanse meditsiini 11 põhimõtet on oma olemuselt lihtsad ja inimlikud, soodustades ema ja lapse lähedussuhet, lapse rinnaga toitmist, vaimse ja füüsilise tervise kaitset ning lapse heaolu eest seismist. Dr Levini elutöö võiks kokku võtta tema enda sõnadega: „Lapse tervis ja heaolu algab lapse austamisest. Laps ei saa enda ja oma õiguste eest seista, seda peame tegema meie – lapsevanemad, arstid, meedikud, tavalised inimesed.“

Noortežürii hinnangul väärib dr Levin tunnustust, kuna tema tegevuse läbi loovad ema ja laps tugevamaid sidemeid, mis on alustalaks ka edaspidises elus. Dr Levini elutöö liigutas noori, kuna ta on paljude laste arengule kaasa aidanud. Nagu ütles üks noor: „Ta on suureks eeskujuks paljudele teistele arstidele, sest nii pikaajaline töö ja pühendumus nõuab palju aega.“ Ja teine lisas: „Kui poleks arste, siis võib-olla poleks ka meid ennast.“ 

 

 • Muutuste looja – Irene Peterson  

 

Lastekaitse spetsialist Irene Peterson pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ aastatepikkuse töö eest laste õiguste edendamisel Pärnus. Eriline tunnustus kuulub talle asendushooldust vajavatele lastele asutuse asemel asendusperede leidmisel.

Irene on töötanud lastega ja lastele alates aastast 2001. Ta on olnud erinevates ametites Pärnu lastekaitseühingus, juhatanud Pereabikeskust ning on täna Pärnu linnavalitsuse lastekaitse peaspetsialist. Tema märkajate sõnul on Irene selge hoiak, et asendushooldust vajavatele lastele tuleb leida sobivad pered, ning selle põhimõtte kindlameelne ja vankumatu järgimine on toonud Pärnu sellisesse seisu, kus käesolevast aastast ei viibi asenduskoduteenusel enam ühtegi selle linna last. Kõikidele lastele – ka erivajadustega vanemliku hooleta lastele on järjekindla töö tulemusena õnnestunud leida perepõhine hooldusvorm. Järgmiseks sihiks on Irene võtnud n.ö turvaperede otsimise, kus laps saaks olla turvakodu asemel, kui ta vajab perest eraldamise või muu kriisiolukorra tõttu kohest ja lühiajalist hooldust. „Tema põhjalikkus ja märkimisväärne ettenägemisvõime on aidanud kujundada ka kolleegide seas hoiakut ja teadmist, et sihikindlus kannab laste heaolu tagamisel suurt väärtust,“ kirjeldasid märkajad Irenet. Irene oskus lapsi ja nende peresid kuulda ja kuulata ning osavõtlikult süveneda on tema kolleegide sõnul imetlusväärne ja väärib järgimist. Läbi Irene aastatepikkuse töö lastekaitsevaldkonnas on laste õiguste parimal tagamisel toimunud oluline ja suisa märgiline nihe paremuse poole Pärnu linnas. 

 

 • Aasta pere– perekond Kivisild

 

Perekond Kivisild pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ kui suur, sõbralik ja kokkuhoidev pere, kes on oma igapäeva toimetuste kõrvalt andnud tubli panuse ka kogukonna heaks.

Ühiskondlikult aktiivne pere on aidanud oma naabreid, korraldanud kodukandis Tapal erinevaid üritusi ja vedanud mitmeid sotsiaalprojekte. Suurpere tunnustusahinnale esitanud naaber iseloomustas Kivisildasid nii: „Nende kodu on erakordselt külalislahke: sinna võivad alati minna erinevate probleemidega inimesed, eriti lapsed. Kõigi jaoks jätkub head sõna ja vajadusel toitu. Pere on väga kokkuhoidev ja sõbralik.“

Külvi ja Toomas Kivisilla peres on sirgunud või sirgumas kümme erakordselt tublit last. Lastest vanim on 31-aastane, noorim läheb sel sügisel kooli. Kõik nende lapsed on õppinud või õppimas muusikakoolis erinevaid pille. Mitu Kivisildade pere last on lõpetanud kuld- või hõbemedaliga Tapa Gümnaasiumi. Neist neli on kas üliõpilased või juba kõrgkooli lõpetanud ja töötavad. Külvi töötab juba aastaid Tapa Gümnaasiumis inglise keele õpetajana, Toomas on koguduse pastor. 

 

 • Aasta tegu – MTÜ Peaasjad

 

MTÜ Peaasjad sai tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ vaimset tervist puudutava info ja abi kõigile Eesti lastele ja noortele läbi veebiportaali www.peaasi.ee kättesaadavamaks muutmise ning vaimse tervise probleemidega seotud häbimärgistamise vähendamisele suunatud ettevõtmiste eest.

MTÜ Peaasjad koosneb noortest, aktiivsetest ja teotahtelistest psühholoogidest, psühhiaatritest ja teistest spetsialistidest, kes on võtnud oma südameasjaks laste ja noorte vaimse tervise ning seeläbi laste heaolu. 2014. aastal täiustati varasemalt loodud portaali www.peaasi.ee, mis pakub nii üldist informatsiooni, veebipõhist nõustamist, kui ka vaimse tervise, selle hoidmise, probleemide ning nende leevandamise alaseid koolitusi. Portaali avamine on teinud vaimse tervise teenuste info ja veebipõhise abi kättesaadavamaks, sõltumata laste ja noorte elukohast, soost või vanusest.

Mullu oli MTÜ Peaasjad peamine eesmärk vähendada vaimse tervise probleemidega seotud häbimärgistamist ühiskonnas. Selleks panustas ühing jõudsalt nii laste, noorte, kui ka lastega töötavate spetsialistide koolitustesse ning teema kajastamisse meedias ja Arvamusfestivali vaimse tervise laval. Lisaks koolitati ajakirjanikke, et tõsta nende teadlikkust, kuidas käsitleda vaimse tervise temaatikat kedagi riivamata. Häbimärgistamise vähendamisele aitab kaasa adekvaatse info kättesaadavus ja avatud rääkimine vaimse tervise teemadel ning just seda rolli MTÜ Peaasjad oma meeskonnaga veab – pakkudes kvaliteetset infot, veebipõhist nõustamist ning tuues avalikkuse ette üha rohkem vaimse tervisega seotud teemasid. 

 

 • Eripreemia – Ilon Wikland

 

Ilon Wikland sai tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ kui armastatud kunstnik, kes on oma pikaajalise ja pühendunud loomingulise tegevusega mõjutanud mitmeid põlvkondi lapsi ning kelle kõikides ettevõtmistes on esikohal lapsed ja lapsekesksus.

Ilon Wikland on kogu oma elu pühendanud lastele – neile joonistades ja kirjutades, aga ka lastele suunatud tegevusi toetades. Ilon on aktiivne laste eest kõneleja ning heategevuses kaasalööja. Talle on olulised lapse tunded ja mõtted, tema arusaamad elust ja selle keerdkäikudest ning täiskasvanute roll lapse kasvatamisel ja talle turvatunde loomisel. Ilon peab esmatähtsaks lapsi toetada ja innustada ning võimaldada neil kasvada õnnelikus ja loovas lapsepõlves. Selleks on ta loonud kümneid raamatuid, rajanud oma lapsepõlvelinna Haapsalusse armsa ja lapsesõbraliku Iloni Imedemaa ning asutanud omanimelise noore kunstniku preemia, eesmärgiga innustada Eesti noori illustraatoreid õppima ja arenema. Kunstnik tähistas tänavu oma 85. sünnipäeva, tal on neli tütart, kümme lapselast ja neli lapselapselast. 

 

 
Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriiga (fotograaf Sven Soome).
 
 • Meediakajastus

 

 1. ETV Terevisioon "Adik Levini intervjuu "Lastega ja lastele" tunnustusauhinnast"
 2. Õpetajate Leht "Lastekaitsepäeval tunnustati kiusamise vastu võidelnud õpilast"
 3. Virumaa Teataja "Perekond Kivisild Tapalt valiti aasta pereks"
 4. Raadio Kuku "Ärataja" intevjuu Annabel Taltsiga auhinnast "Lastega ja lastele"
 5. Raadio Kuku uudised 01.06.2015 kell 11.00 ja 16.00
 6. Raadio Kuku "Päevapilk" 01.06.2015 kell 17.00
 7. Postimees "Lastekaitsepäeval tunnustati laste heaolu eest seisjaid"
 8. Postimees "Lastekaitsepäeval jagati tunnustust ja kinke"
 9. ERR uudised "Madise ja Tsahkna tunnustasid koolikiusamise vastu võitlevat õpilast"
 10. ETV "Aktuaalne Kaamera"  
 11. Vikerraadio "Päevakaja"
 12. BNS "Õiguskantsler tunnustas laste heaolusse panustajaid"
 13. ETV Terevisioon "Jagatakse "Lastele ja lastega" auhindu"
 14. Raadio 2 uudised 01.06.2015 kell 8.00 ja 9.00
 15. Vikeraadio uudised 01.06.2015 kell 8.00, 9.00 ja 11.00
 16. ETV Terevisioon "Tunnustusauhind "lastega ja lastele" ootab kandidaate" (Margit Sarve intervjuu) 
 17. ETV Hommik Anuga (Dalia ja Johanna Maria intervjuu)
 18. Vikerraadio "Lastega seotud heateod avalikuks!" (Margit Sarve intervjuu) 
 19. Vikerraadio "Tunnustusauhinnast "Lastega ja lastele"" (Margit Sarve intervjuu; alates 34 minutist) 
 20. Raadio Kuku "Lastega ja lastele auhind" (Mart Valneri intervjuu)
 21. Valgamaalane "Märkamine toob aitajatele tunnustuse"
 22. Pärnu Postimees "Kutsutakse märkama ja tunnustama"
 23. Narvskaja Gazeta "Награда ждет кандидатов"
 24. Pealinn OL "Esita oma nominent: tunnustusauhind "Lastega ja lastele" ootab kandidaate"
 25. Postimees OL "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"
 26. Õpetajate Leht OL "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele” ootab kandidaate"
 27. Koolielu.ee "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"
 28. Perekool.ee "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate!"
 29. Läänlane.ee "Tunnustusauhind “Lastega ja lastele” ootab kandidaate"
 30. Kylauudis.ee "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"
 31. Kostivere.ee "Konkurss “Lastega ja lastele”"
 32. RusDelfi "Награда-признание ”С детьми и детям” ждет кандидатов"
 33. Pärnu Õppenõustamiskeskus "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"

 

 

Tunnustusüritust toetasid Hasartmängumaksu Nõukogu ja Eesti Maanteemuuseum.  

 


2014

 

Auhinna "Lastega ja lastele" 2014. aasta laureaadid on:

 

 • Lapse suur tegu – Jaagup Hinn

 

Jaagup Hinn pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ teise lapse märkamise ja erilisel viisil abistamise eest.

Jaagup on Keeni Põhikooli 8. klassi õpilane. Ühel sügispäeval toimus midagi üllatavat ning alguse sai õpetaja Tiina ja Jaagupi sõnatu koostöö. Noormehest sai 2. klassis õppiva koolivenna suur sõber.

Õpetaja Tiina Kukk kirjutas Jaagupi suurest teost nõnda: „Meie koolis õpib poiss, kellel progresseeruva haiguse tõttu on raskusi käimisega, jooksmisest rääkimata. Poiss tuleb kooli koolibussiga mõned minutid enne tunni algust. Kuna liikumine on tal vaevaline, siis varem võttis kooli sisenemine, riiete vahetamine ja klassiruumi jõudmine palju aega, mistõttu hilines ta iga päev esimesse tundi. Korrapidaja-õpetajana otsustasin võtta poisi bussist selga ja koos majja kapata, et saaks kiiremini. Paraku oli väga raske teda seljast maha saada, sest lapse jalad ei kuula sõna. Nii me põlvili garderoobi ees ukerdasime, kuni kohale tuli noormees Jaagup. Jaagup aitas koolivenna kenasti jalgele ja nii igal järgneval päeval. Trepi tõttu jäi väikemees aga ikka tundi hiljaks. Võtsin poisi sülle ja viisin trepist üles. Seegi ei jäänud Jaagupile märkamata. Sellest ajast peale ootab Jaagup igal hommikul oma väikest sõpra, aitab ise ta süles 2. korrusele, vajadusel sööklasse, võimlasse ja tagasi ning hoiab tal ka muidu silma peal. Pruugib väikesel sõbral vaid hõigata ja Jaagup on teda abistamas. Nagu suur vend.

Jaagupi eeskujul aitavad ka teised koolikaaslased väiksemat koolivenda, aga mitte nii järjekindlalt kui Jaagup.

Seni oli Jaagup silma paistnud pigem sellise noormehena, kes ei tee vabatahtlikult ühtegi ülearust liigutust. Väikese koolivenna aitamist pole mitte keegi mitte kunagi pidanud Jaagupilt paluma või meelde tuletama – see oli tema enda otsus võtta enesele nii suur kohustus. Me oleme talle abi ja märkamise eest väga tänulikud, tänulik on kindlasti ka tema väike sõber.“

Jaagup ise jääb oma tunnustusväärse tegutsemise suhtes tagasihoidlikuks, imestades, kas tõesti sellise asja eest antakse auhind.

 

 • Elutööpreemia – Leelo Tungal

 

Leelo Tungal pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ oma pikaajalise ja mitmeid põlvkondi lapsi mõjutanud tegevuse eest laste heaolu ja positiivse arengu väärtustamisel ning laste ja lastega peredega seotud teemade nähtaval hoidmise eest ühiskonnas.

„Lisaks oma soojale ja südamlikule loomingule on Leelo Tungal läbi aegade aktiivselt toetanud ja innustanud laste loovust: ta on olnud kahekümne kahel aastal Ann ja Ants Roosi kõrval Sten Roosi muinasjutuvõistluse žüriis, samuti on ta pidevalt osalenud paljude žüriide töös (Betti Alveri luulepäevad, vabariiklikud luulevõistlused, Muinas-Julle konkursid, Kaitseministeeriumi loomevõistlus, Poku luulevõistlus jpt). Leelo Tungal on teinud koos Ene Hiiepuu ja Edgar Valteriga ka Eestis kõige enam kasutatava aabitsa.

1994. aastal asutas Leelo Tungal ajakirja Hea Laps, mille peamine eesmärk on laste loovuse arendamine ja ergutamine nende omaloomingu – nii kirjatükkide kui ka kunstiteoste – avaldamise kaudu. 20 aasta jooksul on selle ajakirja noortest kaasautoritest sirgunud mitmeid Eesti loovaid kultuuritegelasi (Maria Lee Liivak, Roland Laos, Tui Hirv, Ott Lepland jt).

Leelo Tungla lasteluuletustele on kirjutanud meloodiaid paljud heliloojad: Valter Ojakäär, Olav Ehala, Raimo Kangro, Piret Rips, Priit Pajusaar jpt. Viimase aja hittideks võib pidada Lotte muusikalile kirjutatud laulusõnu, mis on juba paljudel lastel peas.

"Leelo Tunglal, tema loomingul, tema koostatud aabitsal ning toimetataval ajakirjal Hea Laps on kindlasti oluline ja asendamatu roll eesti keele ja kirjanduse noorteni viimisel,“ iseloomustas Leelo Tungla elutööd SA Kultuurileht juhatuse esimees Toomas Väljataga.

Leelo Tunglale oli tunnustusauhind ilus üllatus, mis tegi seekordsest 1. juunist ootamatu pidupäeva. Kuigi Leelo pälvis tunnustusauhinna elutöö kategoorias, arvab ta ise ja ka tema tunnustajad, et tal on veel väga palju Eesti lastega jagada. 

 

 • Muutuste looja – Maire Riis

 

Maire Riis, kes pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“, on teinud tööd leinas lapsega perede heaks. Tema pikaajaline panus on mõjutanud avalikku arvamust lapse leina suhtes ja teinud selle ühiskonnale mõistetavaks.

„Traumaterapeut Maire Riis on olnud muutuste looja. Tänu tema tegevusele on Eestis 1995. aastast alates oluliselt kasvanud teadlikkus kriisisekkumise, leina- ja traumatöö olulisusest ning paljud leinas traumeeritud lapsed ja pered on saanud abi, lastega töötavad spetsialistid aga kõige kaasaegsemaid teadmisi,“ ütles Merike Sarapuu Laste ja Noorte Kriisiprogrammist.

Maire tegevuse eesmärgi saab kokku võtta tema asutatud MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogramm missiooni sõnadega: traagilist sündmust või leina kogenud lapsi ja noori tuleb toetada viisil, mis aitaks parimal moel taastada nende vaimse heaolu ja kasutada maksimaalselt arengupotentsiaali.

Koostöös oma meeskonnaga on ta loonud unikaalse Eesti oludele kohandatud leinatoetuslaagrite mudeli, mida on rakendatud tänaseks 50 laagris ja mille tegevustest on abi ning toetust saanud ligi 730 last.

Peale selle osaleb Maire aktiivselt süsteemse rehabilitatsioonitöö organiseerimises kriitiliste sündmuste järel lasteasutustes. Tänu temale on sadadele lastega töötavatele spetsialistidele võimaldatud täiendkoolitusi kriisi-, leina- ja psüühilise trauma teemadel, keskendudes õigeaegse sekkumise olulisuse selgitamisele.

Euroopa Trauma- ja Dissotsiatsiooni Ühingu liikmena on Maire oma teadmisi ja kontakte kasutades Eestisse toonud välismaiseid tippkoolitajaid psüühilise trauma, kriisisekkumise, eneseabi ja paljudel muudel teemadel, olles ajakohaste ja tõenduspõhiste sekkumisviiside „maaletooja“ ning psühhotraumatoloogia uuemate seisukohtade tutvustaja.

 

 • Aasta pere – Perekond Mikk

 

Perekond Mikk pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ kui suur ja ühtehoidev pere, kes on armastust muusika vastu põlvest põlve edasi andnud oma järeltulijatele ja paljudele teistele inimestele Eestis, unustamata seejuures ka kõige väiksemaid muusikasõpru.

Kuulsad on Mikkude pere ühised pühapäevased lõunasöögid, kuhu tänaseks koguneb nelja põlvkonna 22 pereliiget. Traditsioonide tekkimine võtab aega aastakümneid, sõltub kõikide osalejate tahtest, tihtipeale teiste soovide eelistamisele enda omadele. Vabatahtliku koosolemise rõõmu edasiandmine põlvkonnalt põlvkonnale on väljakutse ,mis sellel perel on siiani õnnestunud.

Kuna pereliikmeid on palju, siis tõstaks esile kahte Mikku ja estoonlast – isa Arnet ja poeg Marti.

Nii Arne kui ka Mart on viinud kokku lapsi ja muusikat, et sütitada lastes muusikaimetlust. Tänu Arne kunstilisele juhtimisele on Saaremaa ooperipäevadel igal aastal just lastele mõeldud muusikalised lavastused ja etteasted, mis said alguse 2010. aastal teose „Käsikivi kosmosest“ (helilooja Olav Ehala, libreto Leelo Tungal) maailmaesietendusest. Mart aga on lavastanud lastele ja noortele menuka etenduse „Laserharf“ (praegu mängukavas nime all "Aken ooperi- ja balletimaailma"), mis tänu tänapäevasele ja noortele arusaadavale keelele on atraktiivne ja näitlik õppematerjal, pakkumaks lastele esimest kokkupuudet klassikalise muusikateatriga.

Vanavanaisa Arne ja vanaisa Mardi loodud tugevaid ja tähenduslikke peretraditsioone, jagatud, kogutud ja kogetud lugusid kannavad edasi nende lapsed, lapselapsed ja lapselapselapsed. Mikkude pere põlvkondade sideme tugevus on eriline ja seeläbi on pereliikmeil suur tugivõrgustik ning turvatunne kõigis tegemistes. Tihedad koosolemised on oodatud, meeldivad, toetavad ja lõbusad kohtumised kõigi lähedaste ja kallitega.

 

 • Aasta tegu – Liilia Mänd

 

Liilia Mänd pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ uuendusliku idee teostuse eest, millel on laialdane mõju lastele ja lastega peredele.

Liilia Mänd on Lääne prefektuuri ennetusteenistuse vanem, kelle eestvedamisel valmis 2013. aastal „Ohutusraamat koolilapse vanematele“. Tema ametikohal võiks keskenduda süütegude ennetamisele oma piirkonnas, kuid Liilia Mänd mõtles suuremalt ja ulatas abikäe kogu Eesti lapsevanematele ja lastele.

Kolleegid kirjutasid tema kohta nõnda: „Liilia peas oli juba aastaid mõte, et 1. klassi minevate laste vanemad vajavad raamatut, kuhu on koondatud erinevate valdkondade ohutusteave, mis toetaks vanemat ja last uue eluetapi alguses. Seni sellist kogumikku ei olnud. Hoolimata erinevatest takistustest jäi Liilia oma veendumuse juurde ja tänu tema sihikindlusele valmiski ohutusraamat, mille said kõikide Eestis kooliteed alustanud laste vanemad.

Raamatu keskseks teemaks on lapse ohutus ja turvaline kasvukeskkond. Raamatus käsitletakse, kuidas kujundada lapses käitumist, mis kaitseks nii teda ennast, tema kaaslasi kui ka tema vara. Samuti räägitakse lapse tervisest, sellest, kuidas vältida traumasid ja õnnetusi ning õpetatakse esmaabi. Lisaks leiab raamatust ülevaate Eestis loodud lastekaitsesüsteemist ja võimalustest vajadusel erinevates probleemolukordades abi või lisainfot leida.“

 

 • Laste- ja noortežürii tunnustus – lugemiskoer Susi ja Maarja Tali

 

Lugemiskoer Susi pälvis tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ hindamiskomisjoni kaasatud lastelt ja noortelt.

Koer Susi on paljude laste lemmik, kes on koos perenaise Maarja Taliga oodatud külaline mitmes peres ja asutuses – lasteaedades, koolides ja Tallinna Lastehaigla onkoloogiaosakonnas.

Lugemiskoer Susi koos perenaise Maarjaga pakub raamatukogudes lastele võimalust õppida ja harjutada lugemist turvalise ja hinnanguid mitteandva sõbraliku koera seltsis. Eeskätt on see mõeldud nendele lastele, kes veel ei oska soravalt lugeda ja vajavad harjutamiseks lisamotivatsiooni või lastele, kes ei julge kõva häälega ette lugeda, aga peavad seda koolis tegema. Koerte abil läbiviidavad teraapiad aitavad lapsi ka kõnehäirete ning autismi diagnoosi puhul.

Maarja ja Susi esitasid tunnustusauhinnale Eesti Lastekirjanduse Keskus. „Hindame kõrgelt koostööd Maarja Taliga ja tema panust laste lugemishuvi suurendamisel ning koeraga suhtlemise kui ühe teraapiavormi toomisel erinevatesse asutustesse,“ märkis keskuse projektijuht Katrin Tõnisson.

Maarja algatatud lugemiskoerte tegevusega on liitunud juba mitmed teised raamatukogud ja vabatahtlikud koerajuhid. Tunnustus kuulub ka neile. 

 

 
Tutvuge tunnustusürituse pildigaleriiga (fotograaf Sven Soome). 
 
 • Meediakajastus

 

 1. Postimees "Suur Jaagup aitab väikest Daanieli"
 2. Õhtuleht "Laste leinalaagri korraldaja Maire Riis: "Aeg ei ravi haavu, aeg on neutraalne!"
 3. Pärnu Postimees "Lääne prefektuuri politseinik sai kõrge auhinna
 4. Pärnu Postimees "Ohutusraamatu koostamine tõi tunnustuse
 5. Valgamaalane "Keeni õpilane aitab iga päev ratastoolis koolikaaslast"
 6. Postimees OL "Galerii: õiguskantsler tunnustas tublimat peret ja kirjanikku Leelo Tungalt"
 7. Postimees OL vene "В День защиты детей канцлер юстиции вручил награды за помощь юным жителям страны"  
 8. Õhtuleht OL "GALERII: Kütt ja Teder tunnustasid laste heaolusse panustajaid"
 9. Pärnu Postimees OL "Lääne prefektuuri politseinik sai tunnustusauhinna „Aasta tegu“
 10. Valgamaalane OL "Valgamaa noormees pälvis suure teo eest tunnustuse"
 11. Delfi.ee ""Lapse suur tegu" auhinnaga pärjati kaheksanda klassi poissi, kes aitab iga päev oma palju väiksemat puudega koolivenda"
 12. Delfi.rus "Приз "С детьми и для детей" вручили школьнику и собаке"
 13. Külauudised "Viimane võimalus esitada häid tegijaid tunnustusauhinnale!"
 14. Külauudised "Tänaseni saab esitada häid tegijaid tunnustusauhinnale"
 15. Külauudised "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"
 16. ETV Terevisioon "Kolmapäeval on viimane päev esitada kandidaate tunnustusauhinnale "Lastega ja lastele""
 17. ETV Aktuaalne Kaamera ja ERR uudised "Lastekaitsepäeval tunnustati lastele pühendunud inimesi"
 18. ETV2 Aktuaalne Kaamera (vene k) ja ERR uudised (vene k) "В День защиты детей канцлер юстиции вручил награды за помощь юным жителям страны"
 19. Kanal2 Reporter "Õiguskantsler tunnustas koolivenda süles kandnud poissi"
 20. TV3 Seitsmesed uudised "Lastekaitsepäeval sai Leelo Tungal tunnustuse elutöö eest
 21. ETV Terevisioon "Lugemiskoer Susi sai tunnustusauhinna "Lastega ja lastele""
 22. ETV Terevisioon "Leelo Tungal: iga lapse sees on tulevane täiskasvanu"
 23. Vikerraadio Vikerhommiku intervjuu Andres Aruga
 24. Vikerraadio "Lugemiskoer Susi kuulutati laste lemmikuks"
 25. Tartu Ülikooli Narva kolledži koduleht "TÜ Narva kolledži tegevust tunnustati lastekaitse päeval" ja "В День защиты детей отметили деятельность Нарвского колледжа ТУ"
 26. Noorteorganisatsioon Ühise Eesmärgi Nimel "Esita kandidaat tunnustusahinnale „Lastega ja lastele“"
 27. Ahja valla koduleht "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"
 28. Tallinna Suur-Pae Lasteaed koduleht "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate kuni 5.maini 2014"
 29. Salme valla koduleht "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"
 30. Saku valla koduleht "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate"
 31. Perekeskus Sina ja Mina koduleht "Esitage oma kandidaat tunnustusauhinnale "Lastega ja lastele"!"
 32. Kesk-Eesti Noorsootöö Keskuse koduleht "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate
 33. Eesti Noorteühenduste Liidu koduleht "Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“ ootab kandidaate

 

 

Tunnustusüritust toetasid Sihtasutus NUKU, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, Catering Service OÜ, Pagaripoisid OÜ, Sven Soome Photography ja Margarita Lillemaailm.