Toimub Balti lasteombudsmanide kolmas koostöökohtumine

Laste õiguste osakonna nõunikud osalevad 9.-10. aprillil Vilniuses toimuval Balti lasteombudsmanide koostöökohtumisel, et jagada lapse õiguste kaitsmise töökogemusi ja teadmisi.

Vaata pilte kohtumisest

Kohtumisel annab iga riigi esindaja ülevaate möödunud aasta tegevustest ning lisaks arutletakse ühiselt väljavalitud sõlmteemade üle. Sellel aastal on keskseteks arutelu teemadeks asendushooldusel olevad lapsed ja lapsendamine, lapsed ja meedia ning hariduslikud erivajadused ja kiusamine koolis.

Balti riikide lasteombudsmanide kohtumine on iga-aastane traditsioon, mis sai alguse 2012. aastal Tallinnas, kui esimese kohtumise korraldajaks oli Eesti lasteombudsman. 2013. aastal toimus kohtumine Riias ja sel aastal Vilniuses. Tänavusel kohtumisel osaleb ka Poola lasteombudsman.

Eestis, Lätis ja Leedus on lasteombudsmani mudelid veidi erinevad. Leedus on eraldi lasteombudsmani institutsioon, mis loodi 2000. aastal. Nii nagu Eesti, on ka Lätis üldombudsman, kelle pädevusse kuulub laste õiguste kaitse. Läti ombudsmani institutsioon tegutseb alates 2007. aastast. Eesti sai lasteombudsmani 19. märtsil 2011. aastal, kui õiguskantslerile pandi lapse õiguste kaitse ja edendamise ülesanded.