Selgusid tänavused tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ võitjad

Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja õiguskantsler Ülle Madise õnnitlesid eile presidendi roosiaias tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ tänavusi võitjaid. Täna, 1. juunil kell 18.45 saavad ETV samanimelise saate vahendusel tunnustamisest osa ka televaatajad. Ühtlasi on tänane lastekaitsepäev esmakordselt riiklik tähtpäev ning lipupäev.

President Kersti Kaljulaid sõnas tunnustusauhinna laureaate tervitades, et täna on hea päev meelde tuletada, et lastekaitseseadus paneb kõigile inimestele kohustuse teavitada abivajavast lapsest. „Me peame, head täiskasvanud, end kokku võtma ja senisest märksa kiiremini jõudma ühiskondliku arusaamani, et säte igaühe vastutusest tähendabki seda, et igaüks meist peab seisma hea selle eest, et lapsel ja noorel koolis, huviringis, trennis, kodus, poes, tänaval, kus iganes ta parasjagu aega veedab, on turvaline olla – nii vaimselt kui füüsiliselt,“ rõhutas riigipea.    

Õiguskantsler Ülle Madise lausus oma kõnes, et küsimused, kuidas olla hea inimene, kuidas olla hea lapsevanem, kuidas olla hea sõber ja kuidas olla hea ühiskonna liige, on igavikulised. „Tunnustusauhinna laureaatidel on neile rasketele küsimustele vähemalt osaliselt vastused olemas. Nad kõik on osanud märgata abivajajaid ja ulatanud neile oma abikäe.“

Lapse suure teo kategoorias anti välja kaks auhinda. Üheks laureaadiks sai mullu kevadel vabatahtlikuna hooldekodusse tööle läinud Saaremaa Ühisgümnaasiumi õpilane Sander Teras ning teiseks valiti välja Kiviõli koolitüdrukud Marianne Šnaider, Ave Alamets, Kristina Dobrodeeva ja Alisa Aksenova, kes projekteerisid Lüganuse valla kergliiklusteede äärde istepingid ja kaasasid kohaliku kogukonna nende valmistamisse ja paigaldamisse.

Muutuste looja tiitliga pärjati psühholoog ja kunstiterapeut Helen Tartes-Babkina, kes aitab väärkoheldud lastel toime tulla psühholoogilise ja füüsilise traumaga ning on ühtlasi ka kolme raamatu autor. “Minu ema on ingel” on loodud lastele, kes vajavad abi ja tuge raske kaotusega toime tulemisel.

Seekordse laste- ja noortežürii eripreemia pälvis heategevusfond Minu Unistuste Päev – vabatahtlikul tööl põhinev ning eraisikute ja ettevõtete toetusel tegutsev organisatsioon, mis aitab ellu viia raskelt või krooniliselt haigete laste unistusi, korraldades igal aastal ligikaudu 100 unistuste sündmust, et pakkuda enda elu ja tervise eest võitlevatele lastele positiivseid emotsioone ning meeldejäävaid elamusi.

Elutöö preemia pälvis alates 1996. aastast tegutseva KutiMuti Noortelaagri looja ja juhataja Tiiu Mägi. Laager on tegutsenud järjepidevalt nüüdseks üle 25 aasta ning selle ajaga on seal suureks kasvanud, õppinud, targaks ja heaks inimeseks saanud terve põlvkond lapsi, kelle seas on tänaseks juba edukaid kultuuritegelasi ja tuntud inimesi.

Tänavune eripreemia kuulub Anatoli Pljuškole, kes asutas 32 aastat tagasi Narvas heategevuskeskuse, et toetada Narva vähekindlustatud perede ja laste vajadusi. Mercy Center Narva aitab tänasel päeval 50-70 last päevas. 30 aasta jooksul on sealt abi ja igapäevast tuge saanud tuhandeid lapsi.

Lisaks laureaatidele tunnustati tänavu ka Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liitu, Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingut ja MTÜ-d Enneaegsed Lapsed. Nendesse ühingutesse koondunud vanemad on pidanud silmitsi seisma oma lapse terviseprobleemidega, mistõttu nad teavad hästi, millist tuge vanemad ses olukorras vajavad. Nende isiklikud kogemused on hindamatuks toeks teistele vanematele, kes vajavad oma lapse terviseprobleemidega toimetulekuks märkamist, mõistmist ja tuge. Tänu ühingutele ei pea ükski vanem jääma raskel ajal üksi, vaid saab loota saatusekaaslaste toele. Tihti täidavad need ühingud tühimikku, mida riiklikud institutsioonid täita ei suuda.

Võitjatele sai osaks tänukiri ning joonistatud seinapilt, mille autoriks on graafik ja lasteraamatute illustraator Anu Kalm. Päeva juhtis Eesti Noorsooteatri näitleja Mait Joorits koos poeg Noa Jooritsaga.

Tunnustusauhindade üleandmise fotogalerii (Arno Mikkor, Presidendi Kantselei):  https://www.dropbox.com/sh/jxlgmuo4tpnds38/AAD_bgQIYTzvI6i4g3S9O5Uga?dl=0
 

Tunnustusauhinda annavad välja kaheksa laste heaolu väärtustavat organisatsiooni: MTÜ Eesti Asenduskodu Töötajate Liit, MTÜ Eesti Lasterikaste Perede Liit, MTÜ Lastekaitse Liit, MTÜ Oma Pere, MTÜ SEB Heategevusfond, Sotsiaalkindlustusamet, Vabariigi Presidendi Kantselei ja Õiguskantsleri Kantselei.  

Tunnustusauhinna seniste laureaatidega saab tutvuda õiguskantsleri kodulehel: 
www.oiguskantsler.ee/et/tunnustusauhind-lastega-ja-lastele

Märkame ja oleme üksteise jaoks olemas ning heiskame täna laste auks lipud!