Riigikogu toetas Kalev Kallolt saadikupuutumatuse äravõtmist

Riigikogu, 14. mai 2019

Riigikogu arutas tänasel istungil õiguskantsler Ülle Madise ettepanekut Kalev Kallolt saadikupuutumatuse äravõtmiseks ja tema suhtes poolelioleva kohtumenetluse jätkamiseks. Ülle Madise ütles oma ettekandes, et ettepanku tegemine ja saadikupuutumatuse võimalik äravõtmine ei tähenda, et Riigikogu liige on kuriteos süüdi, samuti ei peata see tema volitusi Riigikogu liikmena. Õiguskantsler tutvustas ka Kallole esitatud süüdistuse sisu. Kalev Kallo esines sõnavõtuga. Kalev Kallolt saadikupuutumatuse äravõtmise poolt hääletas 52 Riigikogu liiget.

Õiguskantsler selgitas, et materjaliga tutvumine ja toimikute läbivaatamine ei tekitanud mingisugust poliitilise tagakiusamise kahtlust ning ei ilmnenud ühtki asjalolu, mis oleks tekitanud küsimusi menetluse jätkamise põhjendatuses.

Põhiseadus sätestab, et riigikogu liige on puutumatu, teda saab kriminaalvastutusele võtta ainult õiguskantsleri ettepanekul riigikogu koosseisu enamuse nõusolekul. Riigikogu teisipäevane otsus tähendab, et kohtuasi Kalev Kallo üle saab jätkuda.

Prokuratuur süüdistab Keskerakonda kuuluvat Kalev Kallot altkäemaksu vahendamises ning kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele. Kallo süüdistus on osa endisele Keskerakonna juhile ja Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistatavate ettevõtjate kohtuasjast. Lisaks Kallole on kohtu all Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin, Hillar Teder ja Vello Kunman.