Rahvusvahelise noorteprojekti „Let’s talk young – räägime vägivallast!“ tänusündmus

Õiguskantsler ootab 26. augustil kell 14 noorteprojekti  „Let’s talk young – räägime vägivallast!“ Eesti osalejaid tänusündmusele, mis toimub Tallinnas Õiguskantsleri Kantseleis, Kohtu 8.

Projekti „Let’s Talk Young!“ meediatalgud toimusid selle aasta mais. Eesmärk oli anda noortele üle Eesti võimalus osaleda meedias ja ühiskonnas laiemalt vägivalla teemalises diskussioonis. Meediatalgutel said noored tutvuda Eesti ajakirjandus- ja meediatöö telgitagustega ja kohtuda ajakirjanikega. Sarnased noorte meediatalgud toimusid ka Belgias, Prantsusmaal, Itaalias, Horvaatias, Kreekas, Küprosel, Maltal, Gruusias ja Aserbaidžaanis.

Eesti noored said talgupäevadel hulgaliselt näpunäiteid, kuidas kaamera ees esineda, arvamuslugusid kirjutada ja sotsiaalmeedias turvaliselt tegutseda. Arutledes asjatundjatega rääkisid noored kogetud vägivallailmingutest, nende põhjustest ja tagajärgedest ning erinevatest sekkumisvõimalustest. Meediatalgute tulemusena jäädvustati oma mõtted vägivalla vastasteks videolugudeks. Videolugude stsenaariumid sündisid noorte endi ideedest.  

Läbivaks teemaks kujunes kiusamine. Videolugudes jagatakse teistele noortele sõnumit, et nende endi roll kiusamise lõpetamisel on väga oluline. Kiusamise pealtvaatajate või sellele kaasaelajatena aitavad nad kiusamisele kaasa, annavad kiusamisele hoogu juurde ja on samamoodi vastutavad kui kiusajad.

Tänusündmusel saame koos vaadata nii Eesti kui teiste projektis osalenud riikide noorte loodud videoklippe. Kui Eesti noored keskendusid kiusamisele, siis näiteks Gruusia noorte mõtete põhjal tehti lugu koduvägivallast. Malta noored rääkisid sekstingust. Belglaste tehtud videos on keskmes tarbimiskultuuri ja vägivalla seosed ning prantslased tegid räpi pere poolt hüljatud lastest.

Eestis toimunud noorte meediatalgute salvestustest valmis ka viieminutine video, millest koos teiste osalenud riikide videotega pannakse kokku lühifilm, mida näidatakse Euroopa lasteombudsmanide ENOC foorumil, kes saavad seda omakorda huvilistele tutvustada ja oma tegevuses õppe- ja teavituse eesmärgil näidata.

Noorte meediatalgute toimumisele andsid hoogu ja sisu Balti Filmi- ja Meediakool, Eesti Televisioon, Eesti Päevaleht, PÖFF,  psühholoogid Ly Kasvandik ja Kristiina Treial, veebikonstaabel Maarja Punak.

Tänusündmus toimub 26. augustil, algusega kell 14.00, Tallinnas Õiguskantsleri Kantseleis, Kohtu 8.