Palvadre stipendiumi saab Toomas Anepaio

Õiguskantsleri asutatud 10 000 euro suuruse stipendiumi Eesti Vabariigi esimese õiguskantsleri Anton Palvadre eluloo uurimiseks saab ajaloolane Toomas Anepaio.

Hindamiskomisjoni tööd juhtinud õiguskantsler Ülle Madise sõnul kujunes otsustamisel määravaks Anepaio põhjalik eeltöö. „Tema uurimistöö kavand ja sellele lisatud ajakava annavad komisjonile ja stipendiumi rahastavale õiguskantsleri kantseleile kindlustunde, et 2018. aasta lõpuks saavad Eesti aja- ja õiguslugu juurde professionaalse ja eelkõige huvitava teose. Õiguskantsler Anton Palvadre äärmiselt põnevas elukäigus on esindatud kõik Eesti 20. sajandi esimese poole huvitavad, aga ka traagilised käänakud,“ põhjendas Madise komisjoni otsust.   

Ühtekokku laekus hindamiskomisjonile kolm taotlust.

Hindamiskomisjoni kuulusid lisaks õiguskantslerile ka endine õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväli, riigikohtunik Eerik Kergandberg, akadeemik Lauri Mälksoo, Mälu Instituudi juhataja Toomas Hiio ja Riigikontrolli kommunikatsioonijuht Toomas Mattson.

Riigikohtus arhivaarina töötav Toomas Anepaio (51) on õppinud Tartu Ülikoolis nii õigusteadust kui ajalugu ning on üks tunnustatumaid Eesti õigusajaloolasi. Tema sulest on ilmunud arvukalt teaduslikke artikleid, ta on ka mitme õigusloo alase raamatu toimetaja ja kaasautor.