Allar Jõks, "Parteidele oma 'maksuamet'", Äripäev

Allar Jõksi intervjuu "Parteidele oma 'maksuamet'", Äripäev 28.09.2006, Harry Tuul
 

Täna esineb Riigikogus õiguskantsler, kes nõuab erakondade tegevust kontrolliva järelevalveorgani loomist.
 

Eraldi patustajaid ei soovinud Jõks välja tuua. "Väga paljud erakonnad on ühel või teisel ajahetkel neid reegleid eiranud," rääkis Jõks. Varem on ta öelnud, et teadmata on Keskerakonna K-kohukese kampaania ja võlakirjade rahastajad, Res Publica ja Reformierakonna peidetud annetused jpm.

Milles seisneb Teie ettepaneku sisu?

Maikuus tegin ettepaneku parlamendile sellepärast, et Eestis puudub efektiivne erakondade rahastamise kontroll. Seal, kus rahastajate ja otsustajate ehk seadusloojate vahelised rahastamise suhted pole läbipaistvad, seal ei ole demokraatia tagatud, sest mitte keegi ei tea, milline on ühe või teise otsuse vastuvõtmise põhjus või milline huvigrupp on ühe või teise otsuse taga.

Mis seisus see eelnõu on?

Parlament nõustus õiguskantsleri ettepanekuga. See tähendab seda, et parlament on andnud sõna, et ta loob selle organi. Kuid ma rõhutan veel kord, et seaduse eelnõu olemas veel hetkel ei ole.

Mis on eelnõu vastuargumendid?

Tahan ümber lükata kaks avalikkust eksitavat väidet. Esiteks, kuna erakonna rahastamist ei ole võimalik tõhusalt kontrollida, siis ei peakski sellega üldse tegelema. See on umbes sama vastutustundetu, kui öelda, et kuna kuritegevust ei õnnestu mitte kunagi viia nullini, siis ärme kuritegevuse vastu võitleme.
Teine väärväide on, et kui kontrollorgan moodustatakse, siis on see repressiivne, kes poob, laseb ja kuulab salaja pealt.

Milline peaks kontrollorgan olema?

Teatud mõttes on kontrollorgan samasugune nagu maksuamet. Ta võrdleb erakonna sissetulekuid ja väljaminekuid. Kui ühe erakonna valimiskampaania kulud tunduvad ilmselgelt ebaproportsionaalsed võrrelduna sissetulekuga, siis tuleb küsida, kust see raha pärit on. Äkki on mõni sõbralik ettevõte maksnud arveid, äkki on tehtud allahindlusi, kingitusi. Politsei tuleb mängu siis, kui on avastatud seaduserikkumine.

Millised peaksid olema karistused?

Sanktsioonid peavad olema tõhusad. Näiteks võiks ebaseaduslikult saadud tulu kahekordselt sisse nõuda ja vähendada riigieelarvest antavat raha. See on otsustamine küsimus.

Millal see organ luuakse?

Minu sügav soov ja ettepanek on, et järgmise aasta parlamendivalimisteks oleks meil see organ olemas.