Loeng Viljandi väärikatele

Õiguskantsler Ülle Madise pidas Tartu Ülikooli Väärikate ülikooli enam kui 200-le Viljandi õppurile loengu „Sõltumatus, tarkus ja vaikimise nõiaring“.

Loeng keskendus inimõiguste ajaloole, õigusriigi olemusele ja seda ohustavatele teguritele. Äsjaste parlamendivalimiste tuules esitati Madisele pärast ettekannet hulgaliselt küsimusi e-valimiste õiguspärasuse kohta. „E-valimised vastavad kõigile nõuetele, mida Eesti põhiseadus ja seadused valimistele seavad: need on vabad, ühetaolised, üldised, otsesed ja salajased. Seda on kinnitanud Riigikohus. Üldisuse põhimõte tähendab, et igal valimisõiguslikult kodanikul peab olema mugav võimalus oma hääl anda. Teistes riikides ei ole kogu rahval sellist kohustuslikku ID kaarti, mis võimaldab inimest elektrooniliselt tuvastada ja elektroonilist allkirja anda. Vajadus väljaspool elukohta hääletada on aga sealgi ja interneti teel hääletamise asemel kasutatakse palju kirja teel hääletamist. Valimissedel ja kaks ümbrikku taotletakse seejuures tihtipeale interneti teel, need saadetakse postiga koju ja inimesel tuleb kahte ümbrikku pandud hääletamissedel valimiskomisjonile postiga tagasi saata, Loomulikult tuleb valimiste aususest rääkida ja kahtlusi kontrollida. Senised auditid pole rikkumisi tuvastanud,“ selgitas õiguskantsler.

 

Ülle Madise kuulus 20 aastat tagasi töögruppi, mis rajas e-valimiste tehnilise ja õigusliku vundamendi.

Eilne loeng Viljandi väärikatele oli õiguskantslerile arvult neljas. Varem on ta esinenud Tartu ja Türi väärikate ülikooli õppeaasta lõpuaktusel mullu mais ja juunis ning tänavu jaanuaris Pärnus.