Artikkel "Vastutust võtta on tähtis, aga mitte lapse- ja noorpõlve hinnaga" Postimehe erilehes Justleht

Artikkel "Vastutust võtta on tähtis, aga mitte lapse- ja noorpõlve hinnaga" Postimehe erilehes Justleht, 13. november 2014.

Neljandat korda linastub Just Filmi raames lapse õiguste eriprogramm, mis tänavu on pühendatud ÜRO lapse õiguste konventsiooni 25. aastapäevale. Programmi on koostanud Just Filmi, justiitsministeeriumi, Lastekaitse Liidu ja lasteombudsmani esindajad.

25 aasta jooksul on laste ja noorte elus mõndagi muutunud, kuid samas põrkume ka täna kokku muredega, mis saatsid lapsi ja noori juba minevikus – üksindus, hoolimatus, kiusamine, eneseotsingud jne. Eriprogrammi filmide läbivaks jooneks on lapsed ja noored, kes kannavad enda ja oma lähedaste eest hoolitsemisel suuremaid kohustusi kui nende vanusele kohane ning nad on sageli jäänud üksi ja lähedaste täiskasvanute toetuseta. Laste ja noorte vastutus peabki kasvama koos nende endi kasvamisega, ent liiga palju vastutust ja liiga vara võib röövida lapse- ja noorpõlve, kus peab olema ruumi ka mängulustile ja õpihimule, turvatundele ja usaldusele.

Kui lapse ja vanema rollid ühtäkki vahetuvad ning pere noorimast liikmest saab iseenda tugiisik või nõuandja, peavad appi tulema teised, et olukord laheneks lapsele võimalikult valutult ja tema tulevikku püsivalt kahjustamata. Selleks otsivad filmitegelased enda ümber inimesi, kes neid kuulaks ja aitaks. Nende appihüüded ei tarvitse kõlada sõnades, vaid väljenduda tegudes ja mitte alati kõige mõistlikumates. Õnneks leidub inimesi, kes oskavad neid mõista ja aidata. Segased olukorrad ja halvad käitumismudelid, kuid samamoodi ootamatud lahendused ja hoolivad toetusviisid, võivad küündida ühest äärmusest teise.

Filmide teemad ei ole kerged, kuid väärivad esile tõstmist, et pöörata tähelepanu laste ja noorte osaluse olulisusele. Nii lasteombudsmani kui Lastekaitse Liidu eelmise aasta aruteludest laste ja noortega selgus, et nad tahaksid paljuski täiskasvanutega kaasa rääkida, kuid võimalusi selleks on seni olnud vähe. Lapsi ja noori kuulates ning nende arvamustega arvestades hoiaksime aga ära mitmeid probleeme ja mõistaksime paremini, kuidas koos tegutseda, et lastel ja noortel oleks hea olla.

Filmi „Kombed“ peategelase Chala õlul on narkomaania küüsi langenud ema eest hoolitsemine. Õnneks on poisi lähedal tema  emakeeleõpetaja, kes pakub poisile tuge ja aitab võidelda raskustega. Helge lugu räägib noore arenemisest, märkamisest, sõpruse olulisusest ja armastusest. Esmakordselt PÖFFi programmis linastuv Kuuba film tõestab taas, et vaatamata laste ja noorte võimele vastutada, ei ole aus neid oma muredega üksinda jätta.

Sarnasel teemal jätkab saksa film „Jack“, kus 12-aastane poiss hoolitseb jäägitult oma väiksema venna eest, samal ajal, kui ema järjepanu pidutseb. Ta saab hakkama, aga kui kaua ja mis hinnaga? Selles rollivahetuses jäävad kannatajaks ikkagi lapsed, kellest suurem jõuab asenduskodusse ja väiksem võõraste hoida. Ema otsides ja laia maailma vennaga kahekesi jäädes peab Jack tegema raskeid otsuseid, et enda ja venna elu paremaks luua.

Raskeid igapäevaelu otsuseid peab langetama ka filmi „Ma ei kuulu mitte kellelegi“ peategelane, kes peale ema lahkumist jäi elama alkohoolikust isaga – filmi alguses väikese tüdrukuna, hiljem juba noore neiuna. Hoolimata eluraskustest valitseb isa ja tütre vahel sõprus, hool ning lootus paremast elust.

Eriprogrammis on sel aastal ka kaks vene filmi. Mõjus linateos „Parandusklass“ seab kõverpeeglisse muuhulgas kaasava õppe. Lenal on vaevaline pääseda ratastoolis klassiruumi, kuid lihtne sõbruneda teiste erivajadustega kaaslastega. Tüdruku lähem sümpaatia klassivennaga ei jää märkamatuks õpilastele ega õpetajatele ning ühtäkki saab Lenast täiesti terve tüdruk katkises ühiskonnas, kus valitsevad kibestunud eelarvamused.

Eesti vaatajale pisut võõras ja kohati uskumatu, kuid samas olulist probleemi lahkav film „Õnnekuradid“ avab Peterburi tänavalaste šokeerivat eluolu. Kurb, kuid samas lootust andev film räägib sotsiaalprojektist, mille kaudu saavad tänavalapsed kogeda kirevaid hetki tsirkuses. Samal ajal, kui mõned neist pääsevad Alpidesse, ei parane tänavale jäänud laste elu sugugi, ning filmis põrkame kokku narkomaania, alaealiste rasestumise ja paljude muude probleemidega.

Tandemina eelmisele pakub USA dokumentaalfilm „Rich Hill“ võrdlusvõimalusi sotsiaalsest trööstitusest ameerika väikelinnas. Vaesus võib noored ilma jätta erinevatest võimalustest, näiteks leida püsivaid sõpru. Sellegipoolest on noortes lootust ja soojust, mida nad ammutavad teadmisest, et neil on olemas armastavad vanemad või lähedased. Film näitab, kuidas turvalised kiindumussuhted perekonnas annavad kindlust suuremaiski raskustes.

Unistusi paremast tulevikust ja kahe venna tugevat sõprussuhet näeb teises USA filmis „Mürgeldaja“. Foonil on ema kaotus, isa alkoholilembus ja oma aja sisustamine tööga, et tulla toime leinaga. Poisid on tihti kodus isata, nad tulevad enda võimetele vastavalt toime, kuid mitmed mured, mis täiskasvanute abi vajaksid, täiskasvanuteni ei jõua. Nii jääb mure laste sisse, kulmineerudes ühel hetkel ohtlike ja mõtlematute tegudega.

Lähedase isiku kaotus ja leinaga toimetulek on teemaks Taani filmi „Kiirkäigul“ peakangelasest eduka spordipoisi ja tema pere igapäevases elus. Teismeline poiss võtab juhtimise peres enda peale, kuna isa ei saa igapäevaste toimetustega hakkama. Neil käib abiks küll sõpru, kuid ikkagi on teismelisele koduhoidmise koorem liiast kanda. Nii oma lähedaste eest hoolitsemine kui põneva seksuaalsuse maailma avastamine annab võimaluse noormehel mitte tegeleda ema leinamisega, kuid aeg tuleb ka selleks.

Poola/Taani päritoluga film „Lubadus“ avab tänapäeva laste kübermaailma erinevaid palgeid. Kohati sünge, kuid samas tõetruu ja elegantne triller räägib manipulatsioonist ja kahetsusväärselt ohtlikust kättemaksust, kus Poola noored näitavad oma kõige süngemaid külgi, kasutades tänapäeva erinevaid kommunikatsioonivahendeid.

Filme tulevad linastustele vaatajatega koos arutama erinevate elualade inimesed. Aruteludega linastuvate filmide ajakava leiad lapse õiguste eriprogrammi flaierilt ja korraldajate kodulehtedelt. Tule Sinagi ja mõtle kaasa!