05.06.2022 Härma ja Kadai: kahe kuu pärast domineerivad Eestis omikroni uued tüved ja haigestumine hakkab taas kasvama

Intervjuu ilmus Forte podcastis 5.juunil

https://forte.delfi.ee/artikkel/120016266/forte-podcast-harma-ja-kadai-k...

 

Koroonaviiruse pandeemia aktiivne faas on küll möödas, kuid mõne kuu pärast on oodata siiski omikroni uute alamtüvede aktiveerumist ja sellega seoses ei ole laualt maas ka vaktsineerimise uue ringi tõhustusdoosid ja vajadusel uued piiragud, rääkisid Forte järjekorras kolmandas taskuhäälingusaates terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma ja õiguskantsleri nõunik Martin Kadai.

„Vaadates praegust tüvede olukorda, mis meil Euroopas ja nüüd ka juba vaikselt Eestis kanda on kinnitamas, siis BA.5 ja ka BA.4 [omikroni uued murettekitavad alamliinid – toim.] vaikselt tulevad ja me ennustame, et kahe kuu pärast on nad domineerivad ja haigestumine hakkab Eestis taas kasvama,“ ütles saates terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma.

Härma märkis, et alates sellest, kui omikroni tüvi veebruari keskpaigas domineerivaks sai, oli iga nädal natuke väiksem covidiga haiglasse sattujate osakaal.

„Kui me oleme kindlad, et sügisel ikkagi omikroni tüvi või selle alammutatsioonid levivad, siis me võime ka oodata, et raskelt haigestunute osakaal jääb siiski väiksemaks,“ sõnas Härma. „Paratamatu on see, et nakatumisi tuleb ikka – sellest me kahjuks põgeneda ei saa.“

Tema hinnangul ei anna selliseks optimismiks alust ainult vaktsineerimise või läbipõdemise teel omandatud antikehad, vaid oluline on ka nende mõlema abil tekkinud T-rakuline immuunsus.

Õiguskantsleri nõunik Martin Kadai märkis, et inimkonna parim teadmine on täna see, et pandeemia aktiivne faas saab läbi siis, kui inimpopulatsioonil kujuneb laiem immuunfoon. „Täna me selle suht-koht saavutanud olemegi - osaliselt tänu vaktsineerimisele, aga ka tänu viiruse ringlusele, kus inimesed on läbipõdemise teel saavutanud esmase immuunsuse.„

Seega on Kadai seisukoht, et pandeemia aktiivne faas on möödas ja me saame rääkida pandeemiajärgsest faasist, kus tuleb küll rääkida ka edasi vaktsineerimisest ning mõistlikest nakkuse tõrje meetmetest.

Mari-Anne Härma märkis vaktsineerimisega seoses, et immunoprofülaktika komisjon otsustab veel enne jaanipäeva, mis saab Eestis edasi vaktsineerimisest ja tõhustusdoosidest – eelkõige just selles osas, kas ja kellele hakata tegema neljandaid tõhustusdoose. Augusti lõpus või septembris on lootust kätte saada ka omikroni tüve vastu spetsiifilised suunatud vaktsiinid.

Saates tuli juttu ka probleemidest nakkushaiguste tõrje seaduses, mille kohus sel nädalal osaliselt põhiseadusega vastuolus olevaks tunnistas. Lisaks olnud piirangute tõhususest, ahvirõugete nakkavusest ja ka sellest, kas sügisel ootavad meid ees taaskordsed piirangud ja nõuded.