01.09.2022 Inimesed on õppinud koroonaga elama (Saarte Hääl)

"Saarte Hääl", 1. september 2022.

autor: Monika Metsmaa

https://saartehaal.postimees.ee/7596730/viroloog-irja-lutsar-inimesed-on...

 

​Saaremaad külastanud viroloog Irja Lutsari ja õiguskantsler Ülle Madise hinnangul pole nakatumise ohjeldamiseks kehtestatud koroonapiirangutest kasu olnud.

"Kui veel aasta tagasi mõtlesin, et peame õppima koroonaga elama, siis praeguseks oleme seda juba õppinud," ütles professor Lutsar. "Nakatumine oli sel suvel kõrge ning ka koroonaga surnute arv polnud väiksem kui eelmistel suvedel, aga inimesed liikusid ja üritused toimusid."

Lutsar möönis, et väga paljud on vaktsineeritud ja COVID-it põdenud – ka sel suvel – aga inimesed on õppinud koos selle viirusega elama.

"Ma väga loodan, et ühiskond enam lukku ei lähe," lausus Lutsar. "Mina ei näe selleks küll mingit vajadust, sest kõik meil kasutatud meetmed ei ole nakatumist ega haiglaravil olijate arvu vähendanud."

Nii Kuressaare haigla ravijuht Edward Laane kui ka professor Lutsar tõdesid, et koroonaviirus on muutunud leebemaks.

"Viirused ei kao kuhugi, aga kui käitume normaalselt, peseme käsi, haigena tööle ei lähe – sellisel juhul ühiskonda lukku enam ei panda," ütles Lutsar. "Tekstiilist maski kandmine ja koolide sulgemine koroonalaineid ära ei hoia. Ainuke meede, mis toimib, on vaktsineerimine."

Professor Lutsar soovitab riskigrupi inimestel, kes on vaktsineeritud rohkem kui kuus kuud tagasi, enne sügishooaega võimalikult kiiresti (uut) tõhustusdoosi saama minna. "Pean silmas 60+ vanuses ja teatud haigustega inimesi,"" märkis Lutsar.

Õiguskantsler Ülle Madise sõnul oli üks tema Saaremaa külastuse eesmärke selgitada, miks õiguskantsleri ametkond peab sekkuma, kui üritatakse ülemääraseid piiranguid kehtestada.

"Isegi siis, kui inimesed tunnevad suurt hirmu haigestumise ees, on meie ülesanne aidata mõista, milline on saavutatav tulemus parima teadusliku teadmise pinnalt vaadates ning mis tegelikult võiks eesmärgini viia," lausus Madise. "Siis saab leida sellised piirangud, mis inimeste õiguste ja kohustuste tasakaalu kõige paremini arvestavad. Kui ainus tõhus viis end raske haigestumise eest kaitsta on vaktsineerida, siis on minu ja kogu mu ametkonna kohustus hoida silma peal, et ei kehtestataks piiranguid, mis justkui näiliselt võiksid inimesi aidata või rahustada, aga millest tegelikult kasu ei ole."

Professor Irja Lutsar ning õiguskantsler Ülle Madise koos oma nõuniku, molekulaarbioloog Martin Kadaiga astusid üles Saaremaa arstide seltsi konverentsil teisipäeval Thule kojas. Kolmapäeval külastasid nad Kuressaare haiglat.