Õiguskantsleri prioriteedid 2010-2011

 

Õiguskantsleri Kantselei 15. märts 2010

Õiguskantsler Indrek Teder kinnitas prioriteetsed menetlusvaldkonnad oma 2010. -2011. aasta tegevuses.
Uute valdkondadena kontrollib Indrek Teder 2010. aastal eluruumide andmise korralduse põhiseaduspärasust omavalitsustes ning koostab kodutute öömajade kontrollimise tulemusena varjupaigateenuse õigusregulatsiooni ettekande Riigikogule. Õiguskantsler analüüsib toimetulekutoetuse määramise õigusnorme ja toimetulekupiiri arvutamise metoodikat. Jätkub tegelemine vee, soojuse, jäätmete hinnakujunduse ja järelevalve küsimustega.
Õiguskantsler võtab analüüsi alla kaitseväelaste sotsiaalsete ja tervisealaste tagatiste piisavuse, jälgib kohtusüsteemi sõltumatuse säilimist kohtusüsteemi ümberkorraldamisel ning õigusemõistmise kättesaadavust inimestele.

Indrek Teder viitab prioriteetidele kirjutatud eessõnas Enn Soosaare sõnadele: „Väikerahvas, kes on otsustanud omariikluse kasuks, on raske koorma endale selga võtnud. Kellelgi meist ei paista iseolemise vastu midagi olevat. Küll aga jääb nii mõnigi kord mulje, et paljud soovivad oma riiki mingisuguses pehmes variandis, kus peetakse endastmõistetavaks, et teised turvaku meid, muretsegu meie pärast, hoidku ära, et me lollusi ei teeks. Eestkostealuse mentaliteedist on pagana raske olnud lahti saada. Suure osa eestlaste hulgas levinud arusaam, et kui kord oleme ennast iseseisvaks ja sõltumatuks kuulutanud, siis see iseseisvus ja sõltumatus on a priori aegumatu ning võõrandamatu, on riigi kestmise seisukohalt väga ohtlik“.

„Suurmehe sõnu tasub tõsiselt võtta“, märgib Indrek Teder. „Minu poolt esitatud prioriteete tulebki käsitleda tsiteeritu valguses. Õiguskantsleri esmane prioriteet on aidata kaasa omariikluse säilimisele. Selleks peab meie riik olema väärtus igale meie inimesele“, kirjutab õiguskantsler.

Õiguskantsler kontrollib õigustloovate aktide vastavust põhiseadusele ja seadustele ning avaliku võimu tegevust isikute põhiõiguste kaitsel nii laekuvate avalduste alusel kui ka küsimuste probleemsusest ja olulisusest tulenevalt omaalgatuslikke menetlusi läbi viies.

Indrek Teder on 2010. aastal alustatavate ja 2011. aastal tõenäoliselt jätkamist vajavate prioriteetide loetellu lülitanud 15 valdkonda. Õiguskantsler võtab töösse mitmeid uusi sotsiaalselt vajalikke küsimusi.

Eluasemeteenuse osutamine kohalikes omavalitsustes. Kohalikel omavalitsustel on põhiseadusest ja sotsiaalhoolekande seadusest tulenev kohustus võimaldada eluruum isikule, kes pole ise suuteline seda endale tagama. Õiguskantsler monitoorib ja analüüsib sel aastal kohalike omavalitsuste eluasemeteenuse osutamise korraldust senisest süsteemsemalt. „Elanikelt on tulnud mitmeid kaebusi sotsiaalkorterite andmise korra kohta. Ajal, mil üha enam inimesi kaotab võime oma kodu säilitada ja endale iseseisvalt kodu soetada, omandab üha suuremat tähtsust omavalitsuste elamispindade andmise põhiseadusele vastav korraldus“, märkis Indrek Teder.

Vaesuse leevendamine. Indrek Teder analüüsib 2010. aastal toimetulekutoetuse määramist puudutavat õiguslikku regulatsiooni, sealhulgas toimetulekupiiri arvutamise metoodikat. Toimetulekutoetust kui riigi abi puudusekannatajatele maksab kohalik omavalitsus, kui sotsiaalteenused ja muu sotsiaalabi ei ole vaesuse ja puuduse leevendamisel olnud efektiivne. Toimetulekupiiri suuruse kehtestab Riigikogu riigieelarve seadusega ning 2010. aastal on toimetulekupiiri määr 1000 krooni kuus üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele ning 800 krooni pere teisele ja igale järgnevale liikmele.“Siin on üks minu analüüsi põhirõhke metoodikal, kuidas toimetulekupiiri kehtestatakse ning kas see metoodika võimaldab toimetulekutoetust, mis reaalselt katab minimaalsed toidu ja esmavajaduste kulud, et inimene saaks ühiskonnaelust osa võtta“, ütles Indrek Teder. „Kui toimetulekutoetuse määr on ilmselgelt ebapiisav esmavajaduste rahuldamiseks ja inimväärse elu tagamiseks, on tegemist põhiseadusvastase olukorraga. Siin ei ole kiireid lahendusi ja kamaluga rahajagamist, kuid reaalselt vajaliku abi kindlaksmääramiseks peab seadusandja tuvastama kõik tegelikkuses eksistentsiks vajalikud kulud läbipaistvas ja sisuliselt sobivas menetluses. Hoolimata õiguskantsleri korduvatest nõudmistest kehtestada toimetulekupiiri reguleerimiseks pädev metoodika ei ole seda aga tänaseni tehtud“, rõhutas Indrek Teder. „Kuigi nii Riigikogu opositsioon kui ka koalitsioon on tänaseks tõdenud vajadust toimetulekutoetust suurendada, takerdub see poliitikute erimeelsustesse, kuidas seda teha. Toimetulekupiiri arvutamise metoodika vajab prioriteetset tähelepanu ja lahendamist“.

Kodutute varjupaiga- ja öömajateenuse osutamise õiguslikud alused. Õiguskantsler on eriprojekti raames 2009. -2010. aastal kontrollinud 15 kodutute varjupaika. Selle teenuse osas puudub igasugune üleriiklik seadusandlik regulatsioon, mistõttu on teenuse tase ja rahastamine omavalitsustes väga erinev. Õiguskantsler koostab kodutute öömajade eriprojekti tulemusena kokkuvõtva ettekande Riigikogule.

Universaalteenuste hinnakujunduse ja järelevalve probleemid. Õiguskantsler jätkab erinevate universaalteenuste (eelkõige: jäätmed, vesi ja soojus) hinnakujunduse ning järelevalve regulatsioonide võrdlevat analüüsi ning kaasuste pinnalt puuduste väljatoomist. Universaalteenuste hinnakujunduse alused ning järelevalve peavad olema eesmärgipärased ja tõhusad.

Kohtusüsteemi sõltumatus ja juurdepääs õigusemõistmisele. Senisest süsteemsemalt tegeleb õiguskantsler kohtusüsteemi sõltumatust ja õigusemõistmisele juurdepääsu tagavate õigusregulatsioonide ning abinõude järelevalvega. Kohtusüsteemi ümberkorraldamisel tuleb luua tasakaalustatud kohtuhaldus ning kohtute ja kohtuniku sõltumatus, et kindlustada kvaliteetne õigusemõistmine. Igaühel peab olema oma õiguste kaitseks võimalik pöörduda kohtu poole, seetõttu on eriti oluline riigi õigusabi kättesaadavus, tõlke korraldus jmt, mis ei tohi ebamõistlikult piirata juurdepääsu õigusemõistmisele. Õigusemõistmine peab toimuma mõistliku aja jooksul.

Kaitseväelaste sotsiaalsed tagatised. Uue valdkonnana kontrollib Indrek Teder 2010. aastal teenistuskohustuste täitmisel, sh välismissioonidel haavatasaanud ja hukkunud kaitseväelaste ja nende pereliikmete sotsiaalsete ja tervisealaste tagatiste piisavust. „Kaitseväelaste elu ja tervise põhiseaduslikuks kaitseks on vajalik ennetusabinõude süsteemi analüüs. Riik peab tagama kaitseväelastele ja nende pereliikmetele piisava kaitse teenistusülesannete riskide maandamiseks“, märkis Teder. Jätkuvalt kontrollib õiguskantsler, kas ajateenijate põhiõiguste piiramine tugineb seadusele.

Kodakondsuseta lapsed. „Möödunud sügisel aastaettekandes Riigikogu ees tõstatasin Eesti riigi ette uue käigu sisselülitamise vajaduse riigiõiguslike vahendite valikul omariikluse arendamiseks, alustades alaealistele kodakondsuse andmise regulatsiooni ülevaatamisest, mis leidis ühiskonnas laialdast diskussiooni. Kodakondsuseta laste õiguste kaitset silmas pidades analüüsin sel aastal konkreetsemalt kodakondsuse võtmist soodustavaid riiklikke abinõusid“, mõtestas Indrek Teder.

Jälitustegevuse kontroll. Õiguskantsleri hinnangul vajab kindlasti analüüsi ka riigi sisemise ja välise rahu tagamise eesmärgil isikuandmete salajase töötlemise üle teostatava järelevalve korraldus. Isiku enda võimalus oma õiguste kaitseks on töötlemise salajasuse tõttu piiratud või välistatud. Põhiõiguste riive kooskõla seadusega tagab vaid toimiv riiklik kontroll.

Õiguskantsleri poolt esitatud prioriteedid ei tähenda seda, et õiguskantsler ei tegeleks muu põhiseadusest ja seadusest tulenevaga. Prioriteedid on teatud suunad, mida õiguskantsler peab vajalikuks välja tuua, unustamata ka muid valdkondi. „Kindlasti on vaja tõhustada kontrolli kohaliku omavalitsuse õigustloovate aktide üle“, lisas Indrek Teder. „Eesti 226 kohaliku omavalitsuse üksust annavad aastas tuhandeid määrusi, mille kontroll on kahtlemata väga ressursimahukas. Samuti ei ole välistatud täiendavate teemade ja ülesannete esilekerkimine. Praegusel hetkel arutletakse ühiskonnas lasteombudsmani institutsiooni loomise vajalikkuse üle. Ühe tõsiseltvõetava variandina on kaalutud selle ülesande andmist õiguskantslerile“, viitas Indrek Teder lähiaastatel tähelepanu all olevale.

Õiguskantsleri 2010.-2011. aasta prioriteetide tervikloetelu on kättesaadav õiguskantsleri kodulehelt.

Jaana Padrik
õiguskantsleri avalike suhete nõunik
[email protected]

693 8423
50 18 793