Õiguskantsler osaleb võrdõiguslikkuse institutsioonide kohtumisel Vilniuses

NÄDALA SÜNDMUS 17. november 2006


Õiguskantsler Allar Jõks osaleb 17.- 18. novembril rahvusvahelisel võrdõiguslikkuse institutsioonide konverentsil Vilniuses.  Konverentsil käsitletakse vaimupuudega isikute ja nende perekondade õiguste kaitset töö- ja ametisuhetes.


Rahvusvaheline konverents on osa laiemast projektist „Võitlemine meie õiguste eest”, mida koordineerib assotsiatsioon „Inclusion Europe” ning mida finantseerib Euroopa Komisjon. Projekti eesmärk on võimalikult laialt tutvustada ja rakendada vaimupuudega isikutele ja nende peredele olulist direktiivi ning aidata kaitsta vaimupuudega isikute õigusi ning võrdseid võimalusi tööle. Projekti raames töötatakse välja asjakohased teabematerjalid, koolitatakse puudega isikuid, nende peresid ja esindajaid ning kasutatakse testkaasusi probleemi viimisel otsustajate ette. Muuhulgas toimub ka tihe koostöö erinevate võrdõiguslikkuse kaitse institutsioonide vahel.


Vilniuses toimuva konverentsi eesmärgiks on arutada projekti seniseid tulemusi Euroopa maade ekspertidega, käivitada aktiivne diskussioon vaimupuudega isikute probleemidest tööhõive valdkonnas, vahetada kogemusi erinevate riikide ning kolmanda sektori esindajatega. Kohtumise eesmärgiks on läbi jagatud kogemuste tagada igal maal direktiivist tulenevate õiguste võimalikult tõhus rakendamine.


Konverentsi korraldab Leedu võrdõiguslikkuse ombudsman Ausrine Burneikiene, ettekannetega esinevad erinevate riikide võrdõiguslikkuse ombudsmanid, kes tutvustavad oma riigi võrdõiguslikkuse poliitikaid ning puuetega inimeste võrdsete võimaluste kaitset, toimuvad diskussioonid ja töörühmad.


Õiguskantsler Allar Jõks tutvustab konverentsil Eesti olukorda vaimupuudega isikute rakendamisel tööturule. Eesti Vabariigi põhiseaduse §-i 12 kohaselt on kõik seaduse ees võrdsed. Vastavalt põhiseaduse §-le 28 on puuetega inimesed riigi ja kohaliku omavalitsuse erilise hoole all. Nähtuvalt põhiseaduse §-st 29 korraldab riik kutseõpet ja abistab tööotsijaid töö leidmisel. Eelnimetatud põhimõtete ellurakendamiseks on 2005. aastal vastu võetud tööturuteenuste ja –toetuste seadus. Käesoleval ajal pakub riik Tööturuameti kaudu puuetega inimestele nelja liiki tööturuteenuseid: tööruumide ja -vahendite kohandamise teenus, töötamiseks vajaliku tehnilise abivahendi tasuta kasutada andmine, abistamine tööintervjuul ja tugiisikuga töötamine. Lisaks makstakse puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse alusel töötava puudega inimese tööalaseks ja tasemekoolituseks täienduskoolitustoetust. Täiendavalt on ka mitmed kohalikud omavalitsused kehtestanud nende haldusterritooriumil elavatele isikutele spetsiifilised sotsiaaltoetuste liigid.