Õiguskantsler Ülle Madise sõnavõtt endise õiguskantsleri ja Tartu Ülikooli professori Eerik-Juhan Truuvälja ärasaatmisel

Kaarli kirik, 2. juuli 2019

 

Eerik-Juhan Truuväli - meie hea professor ja sõber. Vaieldamatu autoriteet õigusteadlasena, õpetajana, õiguskantslerina, inimesena.

Ustava kaasa Aili sõnul palus Eerik -alati otsustav, hooliv ja väärikas- tänasele ette mõeldes säilitada meelekindlus, helge tegusus.

Selleski väljendub ta lõpmata nõudlikkus enese ja teiste vastu.

Hoidkem Eerikut oma mälus igavesti nii nagu ta oli. Usun, et see meeldiks talle.

Sirge. Kindel. Kõlava hääle ja selge jutuga. Sõltumatu mõtleja. Vapper. Vaimukas. Omade seas lõbus ja vahva.

Tööasjus ääretult täpne. Vaadake või ta ilusat teost aastast 2008 „Põhiseaduse teel“. Talle nii omase erudeeritud huumoriga julgustab ta keeruliste tekstide lugejat: „Kui ei tule kohe hästi välja, siis võib uuesti proovida, või mis teatud juhtudel kindlam – ajada süü koostaja võimetusele. Viimase võimalusega peab iga autor alati arvestama ja selles arvestuses reeglina ei eksita.“

Eesti riigiõiguse kullafondi jäävad professor Truuvälja seisukohad Eesti iseseisvuse taastamise aegu ja hiljem õiguskantslerina, intervjuud, artiklid, kõned Riigikogus.

Vankumatu Põhiseaduse kaitsja, alati õigusriigi ja õigluse eest väljas. Südametunnistusega tõsine riigimees.

Just professor Truuväli pani aluse Põhiseaduse ajas muutuva sisu terviklikule teaduslikule käsitlusele, tõi Põhiseadust kommentaarides lahti seletama eri põlvkonnad ja mõtteviisid – seda kõike kanname austusega edasi.

Eeriku vaimset pärandit on veel palju avastada.

Vahetuid mälestusigi on mitme põlve juristidel ja õiguskantsleri ametkonnal rohkem kui täna jagada jõuame. Meenutagem ta tabavaid ütlemisi ja ühiseid vahvaid juhtumisi, nalja ja kirglikku mõttevahetust, kindlat kätt raskete olukordade lahendamisel.

Inimene elab edasi neis, kelle hingekeeli ta on puudutanud, keda vaimustanud, õigele teele juhatanud, selgelt mõtlema ja head halvast eristama õpetanud.

Me armas õpetaja ja sõber läheb nüüd igaviku teele.

Meil oli au.