Õiguskantsler Ülle Madise: paljudes riikides on alahinnatud inimeste hirmu massilise rände ees

ERR, 13. detsember 2018

ÜRO ränderaamistiku ümber puhkenud pingetest on õppida seda, et Eestis, aga ka paljudes teistes riikides on alahinnatud inimeste hirmu massilise rände ees, rääkis õiguskantsler Ülle Madise ETV saates "Esimene stuudio".

Madise ütles, et selline hirm on õigustatud, sest Eesti rahvas on ajaloos saanud küll ja küll räsida ja meil on olemas ka massilise immigratsiooni kogemus.

"Nii et see hirm on täiesti õigustatud ja seda mitte mingil juhul ei tohi alavääristada, vastupidi - seda tuleb alati arvestada ja aupaklikult arvestada," lausus ta. "Ja nüüd teiselt poolt, sa ei saa seda hirmu ignoreerida, aga seda ei tohi ka kuritarvitada."

Õiguskantsleri sõnul on paljudes maailma riikides näha, kuidas osa inimesi, kes on olnud ränderaamistiku koostamise juures ja mõistavad paremini, mida sajad ÜRO paberid tähendavad või ei tähenda, on õigustatult lootnud, et sellisest tühjast asjast ei saa ju tüli tulla.

"Aga teistel on ju samal ajal ka täiesti loogiline küsimus, et kui see on tühiasi, miks siis tüli ikka tuleb? Ja siin mulle näib, et ühed on alahinnanud, ignoreerinud ja võib-olla alavääristanud rahva täiesti õigustatud tundeid ja teised jällegi on neid samu tundeid võib-olla kuritarvitanud," rääkis ta.

Madise lisas, et kui keegi kuritarvitab rahva õigustatud hirme, et saada poliitilist lühiajalist kasu, siis tema arvates ei ole see põhiseaduse vaimuga kooskõlas ja ei ole Eesti rahva tuleviku seisukohalt hea ega õige.

Õiguskantsleri sõnul ei ole ränderaamistik kindla ja selge teksti näidis, küll aga on seal selge sõnaga öeldud, et see ei ole õiguslikult siduv ning kõik riigid säilitavad õiguse ise otsustada, keda nad oma riiki lubavad.

Intervjuu: https://www.err.ee/884707/madise-paljudes-riikides-on-alahinnatud-inimes...