Õiguskantsler Ülle Madise avasõnad puuetega inimeste nõukoja esimesel istungil

Riigikogu konverentsikeskus, 31. mai 2019

 

Austatud puuetega inimeste nõukoja liikmed, Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikmed ja ametnikud, daamid ja härrad

Aitäh, et te siin olete. Ja Riigikogu – suur tänu, et meid täna siia lubasite ja nõnda palju olete korraldamisel abistanud.

Loodan, et nõukojas tööle asumine näitab, et usute ja usaldate, et saame ühiselt Eestit paremaks teha.

Kui puudega inimesel või mistahes erivajadusega inimesel, meist igaühel oleks võimalik pääseda poodi, kooli ja tööle, kinno ja laulupeole, oleks see suur asi. Kui puudega inimest enda kõrval võetaks lahedalt, normaalselt, kui vajadusel aidataks, ent mitte pealetükkivalt. Tahaks, et iga inimene saaks ühiskonnaliikmena toimetada just sellisena, nagu ta parajasti on.

Eluterves ühiskonnas on iga inimene hindamatu väärtus.

Õiguskantsleri ametkond püüab anda oma parima, et kõik, kellest sõltub puuetega inimeste murede lahendamine, annaksid omakorda oma parima.

Ma ei taha anda ainustki tühja lubadust. Võtame puuetega inimeste õiguste kaitset ja edendamist väga tõsiselt.

Teiega koos tahame selgeks saada, mida saab teha paremini. Tahame teha ühiselt plaani ja hakata seda siis visa järjekindlusega ning ikka lahke meelega ellu viima. Saan teile kinnitada, et sellel teel on meil palju liitlasi, siinsamas Riigikogus ja ametnike seas.

Nõukoja tänase esimese koosolemise oluline mõte on õppida, kuidas koos hakkama saada, mis on vajadused, kus on kellegi tundlikkus.

Tahaksin kohe siin kokku leppida, et kui teid appi kutsudes milleski eksime, siis see pole sihilik, vaid juhuslik. Palun öelge kohe, kuidas on õige. Aidake meil märgata.

Juba tänase kogunemise korraldamine õpetas meile palju. Näiteks õppisime „rõõmustama“ selle üle, et ratastooliga liikujale sobiva auto sai suisa 24 tunniga (iroonia muidugi). Saime vahetult teada, et eesti keele viipetõlge pole isegi „ainult“ 24 tunni kaugusel.

Ühesõnaga − püüame ühiskonnas muutusi mõistlikult ja mõistvalt esile kutsuda. Kõikide õiguspäraste − arvatavasti vahel ka ootamatute − vahenditega.

Meie eesmärk on puuetega inimeste õiguste konventsioon päriselt ellu rakendada. Mitte moe pärast, vaid ausameelse usu, veendumuse ja pühendumusega.

Jõudu tööle!