Kes aitab mul
oma õiguste eest seista?

Lapse õigusi kaitsevad esmajärjekorras tema vanemad või mõni teine tema seaduslik esindaja. Alati võib laps aga pöörduda ka teiste täiskasvanute poole, kelle töö on seista lapse õiguste eest.

Kui sa ei ole kindel, kelle poole võiksid oma murega pöörduda, siis saad head nõu lasteabitelefonilt 116 111 või lasteabi veebivestluse kaudu. Lasteabi töötab ööpäev läbi ja sinna võib pöörduda ükskõik millise murega. Sind kuulatakse ära ja antakse nõu. Selleks et nõu ja abi saada, ei pea sa oma nime ütlema. Lasteabitelefoni spetsialistid aitavad sul leida õige kontakti. Lasteabiga võid ühendust võtta ka siis, kui sa pole päris kindel, kas sinu mure on üldse niisugune, millest peaks täiskasvanutele rääkima. Kui sinu muret saab lahendada lastekaitsetöötaja, saavad lasteabitelefonil vastavad spetsialistid sellest probleemist ise õigele lastekaitsetöötajale teada anda.

LASTEABI

INFOTELEFON

116 111

www.lasteabi.ee

Kui oled kogenud vägivalda, hoolimatust või halba kohtlemist, saad tuge ohvriabikeskustest või helistades ohvriabi kriisitelefonil. Ohvriabi pakub nõustamist telefonitsi, aga ka e-kirja teel või veebivestluse kaudu.

Ohvriabi kriisitelefon 116006

www.palunabi.ee www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/ohvriabi/ohvriabi-ja-ennetusteenuste-tootajate-kontaktandmed

Põhjalikumat abi psühholoogiliste probleemidega toimetulekuks pakuvad Eesti eri piirkondades asuvad vaimse tervise keskused.

Tallinna

VAIMSE TERVISE KESKUS

627 6640

5551 1233

www.vaimnetervis.ee

Lõuna-Eesti
Laste ja noorte

VAIMSE TERVISE KESKUS

786 8569

www.leh.ee

Pärnumaa
Laste ja noorte

VAIMSE TERVISE KESKUS

449 4833

www.ph.ee

Ida-Virumaa
Laste ja noorte

VAIMSE TERVISE KESKUS

33 111 33

www.ivkh.ee

Vaimse tervisega seotud infot leiab ka veebilehelt www.peaasi.ee

Kui Sul on tervise teemadel küsimusi, siis saad teavet perearsti infotelefonilt.

Üleriigiline perearsti infotelefon 1220

Lühinumbrile 1220 helistamisel kehtib lühinumbri tariif kuni 30 senti kõneminuti kohta. Perearsti nõuandetelefoni lühinumbrile 1220 ja lauatelefonile +372 634 6630 helistamisel täpse kõnehinna info teadasaamiseks tuleb pöörduda oma telefonioperaatori poole!

Lapsi, kes on kaotanud mõne lähedase ning vajavad abi leinaga toimetulekuks, aitab MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogramm.

MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogramm

www.lastekriis.ee

Rajaleidja keskustes on võimalik saada karjääri- ja õppenõustamist. Rajaleidja keskused aitavad näiteks teha kindlaks ka seda, kas laps vajab õppimiseks tavapärasest teistsuguseid tingimusi.

Rajaleidja keskused

www.rajaleidja.ee

Kui vajad nõu, et saada paremini aru oma õigustest ja kohustustest, võib sulle abiks olla Eesti Juristide Liit. Juristide Liidu kodulehelt on võimalik saada tasuta õigusnõu mitmes valdkonnas. Küsimustele vastavad liidu liikmed.

Esmane õigusabi

www.juristaitab.ee

Kui sinul või su perel läheb tarvis põhjalikumat õigusnõu või on vaja mõnd pereliiget näiteks kohtus esindada, võib pöörduda Eesti Advokatuuri poole. Advokaadid on õigusspetsialistid, kes saavad peret nõustada ja esindada. Eesti Advokatuur on advokaatide kutseühing, kust on võimalik saada infot ka tasuta õigusabiteenuse kohta.

Eesti Advokatuur, tel 662 0665

www.advokatuur.ee

Kui tunned, et mõni riigiasutus või muu avalikke ülesandeid täitev asutus või inimene (näiteks kool, lasteaed, haigla, sotsiaaltöötaja, lastekaitsetöötaja) on rikkunud sinu õigusi või kui soovid juhtida tähelepanu lapsi puudutavale probleemile Eesti ühiskonnas, võid pöörduda õiguskantsleri poole, kes tegutseb lapse õiguste edendaja ja kaitsjana.

Õiguskantsler, tel 693 8404

www.lasteombudsman.ee www.oiguskantsler.ee