Tunnustusauhinna taotluse bänner

 

Koolikiusamise vastase veebilehe bänner

Algatused

 • Raadiosaade "Õigus ja Õiglus"

4. septembrist 2016 on Kuku raadios saade „Õigus ja õiglus“. Õiguskantsler Ülle Madise uurib Eesti elu Põhiseaduse valgel. Heade saatekülalistega arutatakse, miks asjad on nii, nagu nad on, ja kui Põhiseadus nõuab paremat, siis kuidas saaks paremini. Kuula pühapäeviti kell 12-13, korduses pühapäeva õhtul kell 18-19. Saade on järelkuulatav Kuku raadio taskuringhäälingus

 

 • 19.03.2017

Arst teeb üldjuhul parima, et haiget aidata. Ometi läheb vahel halvasti. Millised on arsti kohustused? Kuivõrd on arstil praktikas võimalik anda ravimisel oma parim? Arsti vastutusest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, arst ja tervishoiukvaliteedi ekspert Teele Orgse ning vandeadvokaat Ants Nõmper.

Kuula saadet

 

 • 12.03.2017

​Kohus peab otsustama, kes võidab ja kes kaotab; kes on süüdi ja kuidas karistada. Mõlemad vaidlejad korraga võita ei saa; seaduslike tõenditeta süüdi mõista ei tohi. Kuidas saavutada õiglasi otsuseid? Kuidas säilitada avalikkuse usaldus? Kelle ees ja mille eest vastutab kohtunik, arutavad õiguskantsler Ülle Madise, endine Riigikohtu esimees Märt Rask ja Tallinna Ringkonnakohtu liige Ele Liiv.

Kuula saadet

 

 • 05.03.2017

Kuidas tõeline kunst ja kunstnik ära tunda? Mis on Eesti kunst? Kuidas toetada head kirjandust, filmi, teatrit ja üldse loomingut? Meelelahutusest, raputusest, kunstnikust ja veidi ka rahast räägivad õiguskantsler Ülle Madise, kultuurilehe „Sirp“ peatoimetaja Ott Karulin ning kirjanik ja filmitegija Kadri Kõusaar.

Kuula saadet

 

 • 26.02.2017

Iga kodaniku kohus on kaitsta Eesti iseseisvust ja põhiseaduslikku korda. Kuidas aru saada, et põhiseaduslik kord on ohus ja mida sel juhul peale hakata, arutavad õiguskantsler Ülle Madise, Tallinna Ringkonnakohtu kohtunik Andres Parmas ja Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse dotsent René Värk.

Kuula saadet

 

 • 19.02.2017

Kas eriline tähelepanu laste ja noorte õigustele kasvatab eluvõõraid “lumehelbekesi”? Kas pakume igale lapsele parima ettevalmistuse täisealise eluks? Laste õigustest ning kohustustest räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja õiguskantsleri kantselei laste ja noorte õiguste osakonna nõunik Kristi Paron.

Kuula saadet

 

 • 12.02.2017

Rikkuse ümberjagamine on poliitilise arutelu tuline teema. Keda ja mida maksustada? Miks ja kui kõrgelt? Rahva ühiste kulude katmise tulevikku arutavad Guido Viik ja Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 05.02.2017

Riik ei tohi olla sõnamurdlik. Keelde, käske ega koormisi ei või kehtestada üleöö. Teisalt: arusaam õiglusest on erinev, poliitikat peab saama muuta. Kuidas siis? - Õiguskindluse põhimõtte piire arutavad õiguskantsler Ülle Madise, ringkonnakohtunik Oliver Kask ja õiguskantsleri ametkonna ettevõtluskeskkonna osakonna nõunik Sten-Andreas Ehrlich.

Kuula saadet

 

 • 29.01.2017

Kõik oleme õppinud tähtsaid – häid ja halbu – tegelasi: sõdade vallapäästjaid ja rahusobitajaid, diktaatoreid ja heategijaid. Äkki omistame ühele inimesele maailmamuutmise võimu ilmaaegu? Kui suur on üksikisiku roll ajaloos arutavad Riigikogu liige Mart Nutt, ajakirjanik Mart Soidro ja õiguskantsler Ülle Madise

Kuula saadet

 

 • 22.01.2017

Kuidas teha nii, et peale õpinguid või tööd välismaal tahetaks koju tagasi tulla? Tagasituleku kogemust, riiklikku tuge ning bürokraatlikke tõkkeid uurivad Eesti 2.0 tegevjuht Ede Schank-Tamkivi, Õiguskantsleri Kantselei sotsiaalsete õiguste osakonna juhataja Kärt Muller ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 15.01.2017

Kas erakondi saab rahastada ka nii, et pahandusi ei teki? Mis on kaasajal erakonna roll? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Erakondade Rahastamise Järelevalve kontrolli komisjoni aseesimees Kaarel Tarand ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna peasekretär Kristen Kanarik.

Kuula saadet

 

 • 08.01.2017

Paar aastakümmet on kõneldud halduse või riigi reformist või koguni mõlemast. Millest siis täpselt? Kas kogu riiki on tarvis ja võimalik korraga reformida? Sõnade ja tegude erisusest, struktuuridest ja inimestest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, kooliõpetaja Vootele Hansen ja riigiteadlane Külli Taro.

Kuula saadet

 

 • 25.12.2016

Kust tuleb maksumaksmise kohustus? Milliseid makse ja mil moel tohib kehtestada? Mis saab, kui maks jääb maksmata? Riigi ja kohaliku omavalitsuse kulude katteks raha korjamisest räägivad Ülle Madise ja Hent Kalmo.

Kuula saadet

 

 • 18.12.2016

Ministri tagasiastumine on üks poliitilise vastutuse vorm. Eesti ministrite tagasiastumisi, nende põhjusi ja tagajärgi meenutavad ajakirjanik Tarmo Vahter ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 11.12.2016

Kas läbini aus ühiskond on võimalik? Korruptantide püüdmisest ja korruptsiooni olemusest räägivad Politsei- ja Piirivalveameti korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler, Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 04.12.2016

Kas sõnavabadus hõlmab õiguse teadlikult valetada – olgu see ülemäärase poliitkorrektsuse või kuritahtliku ässitamise vormis? Kuidas kindlustada tõestatud faktide ja loogiliste järelduste vaba levik ning ilmse vale äratundmine? Heast ja kurjast vabast sõnast räägivad Mart Nutt, Ahto Lobjakas ja Ülle Madise. 

Kuula saadet

 

 • 27.11.2016

Tõejanu ajastu olevat möödas. Tarku otsuseid tuleks ometi teha. Kuidas siis? Kas inimese loodud seadusega saab tõesti loodusseaduste, faktide ja loogika vastu? Tõest ja õigusest, karmidest faktidest ja meelt lahutavast silmamoondest räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere

Kuula saadet

 

 • 20.11.216

Eesti võttis kümne aasta eest kohustuse väärikalt kohelda ka neid, kes vanglas või psühhiaatriahaiglas. Inimväärikust alandava kohtlemise ja karistamise keelu rakendamisest teoorias ja praktikas räägivad õiguskantsler Ülle Madise, kriminoloog Jako Salla ja Õiguskantsleri kantselei kontrollkäikude osakonna juhataja Indrek-Ivar Määrits.

Kuula saadet

 

 • 13.11.2016

Kui Riigikogu avaldab peaministrile umbusaldust, astub valitsus tagasi. Kes ja mida otsustab? Mis saab riigieelarvest? Valitsuse vahetamise riigiõiguslikust korraldusest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, riigisekretär Heiki Loot ja Vabariigi Presidendi Kantselei siseosakonna juhataja asetäitja Mall Gramberg.

Kuula saadet

 

 • 06.11.2016

Šveitsi tuuakse rahvalähedase valitsemise eeskujuks. Kas kujutlus kõigi ühiskonna asjade vahetult ja otse otsustamisest vastab tõele? Šveitsi valitsemiskorraldusest ja eriti otsedemokraatiast räägivad poliitika- ja ühiskonnateaduste doktor Kristjan Vassil Tartu Ülikoolist ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 30.10.2016 

Linnad ja vallad peavad toetama neid kes ilma toeta hakkama ei saa. Kuidas ja millise raha eest? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Helmen Kütt ja Tallinna linnasekretär Toomas Sepp.

 Kuula saadet

 

 • 23.10.2016

Kas kaasajal peaks rahvale andma rohkem vahetu otsustamise õigust? Kas rahvahääletusel vastatakse küsimusele või antakse hinnang valitsusele? Kuidas erakondade võimu tasakaalustada? Otsedemokraatiast Eestis ja mujal Euroopas räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja Riigikogu liige Jüri Adams.

Kuula saadet

 

 • 16.10.2016

Kas inimesest, kes kuriteos kunagi süüdi mõistetud, võib veel kunagi asja saada? Kas ja kuidas võiks ta edasi elada? Eesti riigi kurjusest ja laiskusest; loogilisusest ja inimlikkusest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, Tartu Ülikooli professor Jüri Saar ja õiguskantsleri ametkonna õiguskorra kaitse osakonna juhataja Heili Sepp.

Kuula saadet

 

 • 09.10.2016

Kas kaitsja tahab süüdlast süütuks ja prokurör igaüht süüdi võidelda? Kuivõrd püüeldakse tõe poole, kui hästi töötavad kontrollihoovad? Kriminaalmenetlusest Eestis räägivad õiguskantsler Ülle Madise, riigi peaprokurör Lavly Perling ja Advokatuuri esimees Hannes Vallikivi.

Kuula saadet

 

 • 02.10.2016

Miks kehtestati Eestis eripensionid ja miks neid nõnda raske kaotada on? Juba kaotatud ja kaotamisel olevatest eripensionidest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, Koostöö Kogu programmijuht Liisi Uder ja endine minister ning Riigikogu liige, praegu kooliõpetaja Vootele Hansen.

Kuula saadet

 

 • 25.09.2016

Mida tähendab “salajane”? Kas hääletusest võtab osa ka see, kes sedelit ei täida? Kes on parlamentaarne president ja kuidas teda valida? Kas ja mida peaksime muutma? Laupäevaste sündmuste tuules arutavad presidendivalimist õiguskantsler Ülle Madise, Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Mart Nutt ja Vabariigi Presidendi Kantselei direktor Alo Heinsalu.

Kuula saadet

 

 • 18.09.2016

Kes ja kuidas otsustab milline mets ja kui range kaitse alla võtta? Mis saab kui omanik enam oma metsa kasutada ei saagi? Kaitsealade, maadevahetuse, omanike õiguste ja kohustuste ning avaliku huvi sasipundart harutavad õiguskantsler Ülle Madise, Matis Mägi Riigikontrollist ja Evelin Lopman õiguskantsleri ametkonnast.

Kuula saadet

 

 • 11.09.2016

Miks on nii, et kaitseväge ja päästjaid usaldatakse tugevasti, riigikogu ja valitsust hoopis vähem? Kas lakkamatu ideede ja inimeste võistlus väsitab? Kas oodatakse kõva kätt, hea kui valgustet monarhi? Õiguskantsler Ülle Madise, vandeadvokaat Jüri Raidla ja poliitika-uurija Ott Lumi võtavad luubi alla riigijuhtimise tasakaaluvalemi.

Kuula saadet

 

 • 04.09.2016

Seaduse mittetundmine ei vabasta vastutusest ja seadus kehtib kõikidele. Kas ikka kehtib? Kas ebaõiglane või lihtsalt rumal norm on põhiseadusvastane? Kas reforme saab teha õiglaselt? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Riigikohtu esimees Priit Pikamäe ja Põhiseaduse Assamblee liige Liia Hänni.

Kuula saadet

 • Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku kohalikul, maakondlikul või üleriigilisel tasandil (tutvuge ka tunnustusauhinna statuudiga).

Täna saab igaüks esitada nominente auhinnale „Lastega ja lastele“ 2017. Tunnustamist väärivad lapsed, noored, täiskasvanud, ettevõtmised ja ühendused, kes on värskete algatuste või pikaajalise tegevusega oluliselt panustanud laste ja noorte heaolusse.

Tunnustust jagatakse kolmes kategoorias: „Lapse suur tegu“, „Muutuste looja“ ja „Elutöö preemia“. Lisaks tunnustab lastest ja noortest koosnev komisjon ühte tunnustusauhinnale esitatud kandidaatidest, kelle tegevus on laste ja noorte silmis olnud silmapaistvaim. Nominente saab esitada õiguskantsleri kodulehe kaudu 20. aprillini. Laureaadid kuulutatakse välja 1. juunil toimuval tunnustussündmusel.

2014. aastal esmakordselt välja antud tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ algatajateks on kuus laste heaolu väärtustavat organisatsiooni: MTÜ Eesti Asenduskodu Töötajate Liit, MTÜ Eesti Lasterikaste Perede Liit, MTÜ Lastekaitse Liit, MTÜ Oma Pere, MTÜ SEB Heategevusfond ja Õiguskantsleri Kantselei. Tutvuge ka eelmiste aastate laureaatidega.

Aita tunnustada lapsi, noori, täiskasvanuid ja ettevõtmisi, kes on teinud enam, kui neilt oodatud, et panustada laste ja noorte heaolusse. 2017. aasta nominente saab esitada 20. aprillini õiguskantsleri kodulehel.

 

 • Akadeemiline loengusari „Võim“

2015. aasta lõpus käivitas õiguskantsler akadeemiliste loengute sarja, mille sihiks on lahata võimu kõigis selle võimalikes ilmingutes. Lisaks õiguskantsleri ametkonnale on loengutest oodatud osa saama kantselei lähemad koostööpartnerid Riigikogust, avalikku võimu teostavatest asutustest, erasektorist ja vabakonnast.
 
 • 14.03.2017  Enn Kasak  „Rumaluse võimust ja loogikast“

 

 • 31.01.2017 Raul Rebane "Sümbolite ja müütide võim. Kas sümboleid tohib muuta, rahvuslikke müüte rünnata?“

 

 • 05.12.2016   Madis Tiik "Teenuse osutaja võim versus kodaniku õigused tervishoius, miks vajame muutusi?“

 

 • 15.11.2016   Martin A. Noorkõiv "Populismi võim"

 

 • 11.10.2016   Harri Tiido "Poola: võim euroopalike ja rahvuslike väärtuste (vastand)teljel".

 

 • 07.06.2016   Jüri Adams „1990ndate õigusloome ja valitsemine“.

 

 • 16.05.2016   Matti Maasikas „Euroopa võim Eestis. Eesti võim Euroopas“.

 

 • 19.04.2016   Tõnu Kaljuste „ Helide võim“.

 

 • 08.03.2016   Jaan Tallinn „Masinate võim. Tehisintellekt: unistusest tegelikkuseni“.

 

 • 26.01.2016   Hent Kalmo „ Eesti diplomaatia kangelasajastust: Ants Piip Tartu rahukonverentsil“.

 

 • 02.12.2015   Hannes Vallikivi „Vabadussõdalaste protsessid Riigikohtus aastatl 1934-1936“.