Tunnustusauhinna taotluse bänner

 

Koolikiusamise vastase veebilehe bänner

Algatused

 • Dokumentaalfilm Põhiseaduse sünd

Põhiseaduse rahvahääletuse 25. aastapäevaks valminud filmis kommenteerivad meie põhiseaduse sündi ja käekäiku selle loojad, aga ka õigusvaldkonna praktikud ja teoreetikud, Eesti endised ja tänased tipp-poliitikud ning põhiseaduslike institutsioonide esindajad. Arhiivikaadreid kasutades on püütud luua Eesti riigiõiguse ajalugu ja selle loojaid jäädvustav püsiva väärtusega üldhuvitav ning eri põlvkondi kõnetav teos.

Koostöös õiguskantsleri kantseleiga pöördus sihtasutus Iuridicum kevadel Eesti juristkonna poole ettepanekuga toetada põhiseaduse olulisust jäädvustava filmi valmimist. "Lootsime, et juristid jagavad veendumust – Eesti riiki ja rahvast veerand sajandit tulemuslikult teeninud põhiseaduse rahvahääletuse aastapäev väärib tähistamist ning põhiseaduse tähtsus Eesti avalikkusele taaskord rõhutamist," rääkis TÜ õigusteaduskonna direktor Peep Pruks. "Filmi idee on väga hea ja kõnetab nii tänast, homset kui ka aastakümnete tagust vaatajat," kommenteeris Notarite Koja esimees Tarvo Puri.

Filmi toimetaja ja produtsent on Tõnis Leht, režissöör Märten Vaher ja operaator Kristjan-Jaak Nuudi. Tootja Catapult Films OÜ.

Vaata filmi: https://www.youtube.com/watch?v=LTzOvd8XFHg&feature=youtu.be

 

 • Raadiosaade "Õigus ja Õiglus"

4. septembrist 2016 on Kuku raadios saade „Õigus ja õiglus“. Õiguskantsler Ülle Madise uurib Eesti elu Põhiseaduse valgel. Heade saatekülalistega arutatakse, miks asjad on nii, nagu nad on, ja kui Põhiseadus nõuab paremat, siis kuidas saaks paremini. Kuula pühapäeviti kell 12-13, korduses pühapäeva õhtul kell 18-19. Saade on järelkuulatav Kuku raadio taskuringhäälingus

 

 • 07.01.2018

Meediast rääkides kõlavad enim sõnad nagu konvergents, kontsentreerumine, globaliseerumine, manipulatsioonid, propaganda ja libauudised. Aga kui vaja, siis kes ja kuidas peab meediat ohjama ja kontrollima ilma, et ohustataks ettevõtlus-, sõna- ja ajakirjandusvabadust? Kas vajame täiendavat meediaregulaatorit? Stuudios arutlevad meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus, meediapoliitika dotsent Andres Jõesaar ja saatejuht Janek Luts.

Kuulas saadet

 

 • 31.12.2017

ündmusterohke aasta paistis välja ka õiguskantsleri ametkonna tööpõllul. Haldusreformile, väljamõeldiste pealetungile, sotsiaalkaitsele, maksureformile, koleerilisele õigusloomele ja põhiseaduslikkuse järelevalvele vaatavad tagasi Ülle Madise, Janek Luts ja Olari Koppel.

Kuula saadet

 

 • 24.12.2017

Eesti riigi põhiseaduslik eesmärk on kaitsta eesti rahvust, keelt ja kultuuri. Mis on keeleoskus ja kas seda saab õiglaselt mõõta? Kuidas eesti keelt hästi hoida ja arendada, arutavad tunnustatud keeleteadlane Martin Ehala, Keeleinspektsiooni peadirektor Ilmar Tomusk ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuulas saadet

 

 • 17.12.2017

Vabas ühiskonnas on lubatud mõelda ja öelda – erinevalt. Mõistlikust kritiseerimisest ja loomingulisest tulevikuosutusest sünnivad uued otsused — Ideaalis. Kui tähtis on tänapäeval arvamusartikkel? Arvamuskultuurist kõnelevad Postimehe arvamustoimetaja Marti Aavik, kommunikatsiooniekspert Ilmar Raag ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 10.12.2017

Kuidas ennustada maksu või toetuse mõju riigieelarvele? Aga inimkäitumisele? Kuidas selgitada muutusi, mis ei meeldi? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Rahandusministeeriumi Maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov ja Sotsiaalkindlustusameti peadirektor Egon Veermäe.

Kuula saadet

 

 • 03.12.2017

Eesti kohtus tuleb süü täpselt selgeks teha. Tõendamine võtab aega, emotsionaalne hukkamõist käib ruttu. Nii käib enne kohut tihti avalik süüdi- või -vahel harva- õigeksmõistmine. Kuidas hoida kohtumenetlust autoriteetse, õiglase ja seaduslikuna, kuidas kaitsta inimest ülekohtu ja ühiskonda kurjategijate eest, arutavad Riigikohtu esimees Priit Pikamäe, riigi peaprokurör Lavly Perling ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 26.11.2017

Esimesed heidetakse, tagumised /- teadagi -/ keskmised koju tulevad, teame rahvatarkust ja "Kalevipoega". Kas võimekus on kohustus? Vastutusest, nahahoidmisest ja pühendumisest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, saate "Plekktrumm" toimetaja Hedi Rosma ja kirjanikust suursaadik Jaak Jõerüüt.

Kuula saadet

 

 • 19.11.2017

Kas ja kuivõrd tohib teiste inimeste eraelu avaldada? Olgu või omaenda elulooraamatus. Kuriteole peab järgnema karistus, see on õige; ent kui kurja tegu ei olnudki? On vaid edevus, kättemaks või rahahimu? Ega me ometi umbusule ja reetmishirmule rajatud ühiskonna suunas liigu? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on kohtunik Ele Liiv ja kirjastaja Tauno Vahter.

Kuula saadet

 

 • 12.11.2017

Mitmes riigis on võimule tõusnud karismaatilise liidriga liikumine, mis pole ei vasak-ega parempoolne; teisalt arvatakse, et selgete hoiakuteta suurparteide aeg on läbi ja selgete ilmavaadete aeg on tagasi. Erakonna olemust ja kohta demokraatlikus õigusriigis praegu ja tulevikus arutavad õiguskantsler Ülle Madise ja Riigikogu põhiseaduskomisjoni aseesimees Jüri Adams.

Kuula saadet

 

 • 05.11.2017

Millal tohib ründajale vastu astuda? Kuidas pealtnäha ohtlikku inimest peatada? Mille poolest erinevad politseiniku ja igaühe õigused? Kuidas hinnata ohtusid? Kus on hädakaitse piir? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Markus Kärner ja Heili Sepp.

Kuula saadet

 

 • 29.10.2017

Seadused on täitmiseks. Ka need, mis piiravad valimisreklaami, keelavad häälteostu ja muu ebaausa tegevuse. Möödunud valimistel ilmsiks tulnud õigusrikkumistest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori asetäitja Krista Aas ja Vabariigi Valimiskomisjoni liige, Õiguskantsleri Kantselei direktor Olari Koppel.

Kuula saadet

 

 • 22.10.2017

Miks tohib eelhääletamise ajal reklaami teha ja miks ei võiks olla üksainus hääletamispäev? Kuidas võrrelda tulemusi ja kas on vaja muuta süsteemi? Valimisküsimusi vaagivad Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants, riigiteadlane Kristjan Vassil ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 15.10.2017

Euroopa Liidu muutumises on Eestilgi oma roll, ja mitte üksnes selle poolaasta eesistujana. Kas võib juhtuda, et regioonid ja kohalikud omavalitsused muutuvad kõikjal tähtsamaks? Milline tulevikukujutlus on regioonide Euroopa, mitmekiiruselise Euroopa, senisest tugevama või vastupidi -nõrgema- Euroopa sisuks? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslane on suursaadik Matti Maasikas, Eesti Vabariigi valitsuse eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures.

Kuula saadet

 • 08.10.2017

Kas iga rahvahääletus loeb? Millised on hääletamise ja valimise aususe reeglid? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslane on pikaaegne Veneetsia Komisjoni liige, Tallinna Ringkonnakohtu kohtunik Oliver Kask.

 

 • 01.10.2017

Korruptant peab kahjud hüvitama, võimukandjail ei või olla huvide konflikti, kohtuotsuseid tuleb täita. Mõnikord on läinud teisiti. Korruptsiooni olemusest, vormidest ja ohjeldamisest räägivad Ülle Madise, Urvo Klopets ja Norman Aas

Kuula saadet

 • 24.09.2017

Selge Sõnumi auhinna võitis eelmisel aastal Maksu- ja Tolliamet. Isegi maksuvõlga saab nõuda selgete sõnadega ja kenasti. Kuidas kirjutada inimesele nii, et ta jutust aru saab ja end väärika kodanikuna tunneb? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Karin Aleksandrov Maksu- ja Tolliametist ja Helen Kranich õiguskantsleri ametkonnast.

Kuula saadet

 

 • 10.09.2017

Tahaks kinnitust, et ID kaart ja pangakaart ja üldse tehnoloogia on kindel. Matemaatik ütleb: pole võimalik. Küsimus vaid selles, kas vea tõenäosus on kaduvväike või suurem. Kas elu me ümber muutub nii ohtlikuks, et e-asjandusest tuleb hoopis loobuda? Milleks Eestile ID kaart? Kust jookseb halvava hirmu ja arutu uljuse mõistlik piir? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on küberturvalisuse ekspert Jaan Priisalu Tallinna Tehnikaülikoolist ja Epp Maaten õiguskantsleri ametkonnast.

Kuula saadet

 

 • 03.09.2017

Kes ja miks kardavad valimisliite kohalike omavalitsuste volikogude valimistel? Kui sisuline on erakondade ja valimisliitude vastastikune kemplus usaldusväärsuse ümber, kui kõne all on kohaliku elu korralduslikud küsimused? Valimisliitude ajaloo ja rolli üle Eesti poliitikas arutlevad politoloog Tõnis Leht, ajakirjanik Argo Ideon ja saatejuht Janek Luts.

Kuula saadet

 

 • 27.08.2017

Kas terroritegusid saab ära hoida? Kui jah, siis kuidas? Politseiriiki me ei taha, hirmul rahvast ka mitte, kus on mõistlik tasakaal? Mida saab teha inimene, kes satub mõrtsuka lähedusse? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu ja Politsei-ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher.

Kuulas saadet

 

 • 20.08.2017

Unistused, hirmud ja uskumused mõjutavad inimesi, vahel suisa nii, et minnakse faktide ja loogika vastu.  Teadmistest ja loogikast ning otsustamise ja arvamise suhtest üldse ja riigiasja ajamisel eriti räägivad Kaarel Tarand, Sten Andreas Ehrlich ja Ülle Madise.  

Kuulas saadet

 

 • 13.08.2017

Vana ja tark. Vana ja kulunud. Väärikas. Moest väljas. Need, kel elus õnne, saavad vanaks. Ometi kiputakse vanemaid inimesi kõrvale jätma, olgu tööst, moest või seltsielust. Vähesed oskavad elukogemuse enda kasuks pöörata, olla muhe ja lahe. Kas ja mida saaks teha, et eemale- ja ilmajäetust ei peaks kartma, et väärikus püsiks viimse sekundini? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on PRAXIS-e juhataja Tarmo Jüristo ja Postimehe kolumnist Ene Pajula ehk Mammi.

Kuula saadet

 

 • 06.08.2017

Omariikluse mõte on parimad –just Eestile sobivad – otsused. Ometi kõlab tihti laisk seletus: aga teistes riikides on nii! Kas ikka on? Ja kui on, siis kas on hästi? Ja kui ongi hästi, miks arvame, et nõnda oleks meilgi? Võõraste valikute ülevõtmise piiridest räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja haldusreformide ekspert Külli Taro.

Kuula saadet

 

 • 30.07.2017

Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. (Juhan Liiv). Elukeskkond peab paremaks muutuma, tallamata seejuures loodust ja ajalugu. Muutus ja säilitamine on paraku vastuolus, nagu ka omandiõigus, muinsus- ja looduskaitse. Kuidas leida õiglast tasakaalu vana ja uue vahel arutavad õiguskantsler Ülle Madise, Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ja Õiguskantsleri Kantselei ettevõtluskeskkonna osakonna juhataja Evelin Lopman.

Kuula saadet

 

 • 23.07.2017

Maailm muutub, inimene ka. Kas paremaks? Hea ja targa inimese võimalikkusest räägivad Enn Soosaare eetilise esseistika preemia laureaat, helilooja Jüri Reinvere ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 16.07.2017

Paljudes hooldekodudes on seis nukker, näitavad kontrollkäigud. Kulunud ebakohased ruumid, huvitava tegevuseta inimesed, hooldajate nappus ja pisike palk. Kuidas hoida nende väärikust, kes endaga ise hakkama ei saa, arutavad õiguskantsler Ülle Madise, AS Hoolekandeteenused juhataja Maarjo Mändmaa ja Õiguskantsleri Kantselei kontrollkäikude osakonna nõunik Eva Lillemaa.

Kuula saadet

 

 • 09.07.2017

Kas eesti keeles saab filosofeerida? Aga luuletada? Kas eestikeelsel ülikoolil ja teadusel on tulevikku? Kas eesti keel konserveerida või tuleb keele muutumisega leppida, ehk seda toetadagi? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on filosoofiaprofessor Tõnu Viik ja kultuuriajaloo professor Marek Tamm.

Kuula saadet

 

 • 02.07.2017

Põhiseadus kaitseb usuvabadust ja ütleb, et riigikirikut ei ole. Religiooni kohast kaasaja maailmas ja Eestis, kirikust ja riigist ning usutalituste piiridest räägivad Ülle Madise, Erik Salumäe ja Merilin Kiviorg.

Kuula saadet

 

 • 18.06.2017

Vastutust Eesti elu edenemise eest kannab esmajoones Riigikogu, alles siis president, valitsus, kohtud, õiguskantsler, riigikontroll jt. Kas parlamendiliikmel on küllalt õigusi ja tegelikke võimalusi? Riigikogu liikme põhiseaduslikku vastutust arutavad Riigikogu esimees Eiki Nestor, põhiseaduskomisjoni liige Mart Nutt ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 11.06.2017

Eesti riigi eesmärk on eesti rahvuse, keele ja kultuuri hoidmine läbi aegade. Mida Põhiseadus täpselt nõuab? Mis on eesti kultuur? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on filosoofiaprofessor Tõnu Viik ja kultuuriajaloo professor Marek Tamm.

Kuula saadet

 

 • 04.06.2017

Kas ja miks saame notareid usaldada? Kas notar saab tööd valida? Kas ja kes tema tööd kontrollib? Notari ametist ja vastutusest räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja Notarite Koja esimees Tarvo Puri.

Kuula saadet

 

 • 28.05.2017

Inimeste võimusuhetesse on ikka kuulunud otsustajate mõjutamine. Kas lobby saab olla aus ja avalik? Kas ja millist kasu oleks lobistide registrist? Lobby olemusest ja tegelikust mõjust, aususest ja autusest räägivad Ott Lumi, Siim Kallas ja Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 21.05.2017

Mis on poliitiline reklaam? Kas ja kuidas kampaaniakulusid piirata? Kuidas välistada valimisvõitlusest teadmata päritoluga raha? Kandidaatidele võrdsete võimaluste loomisest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, Riigikogu liige Jüri Adams ja õiguskantsleri vanemnõunik Liina Lust.

Kuula saadet

 

 • 14.05.2017

Need, kel elus õnne, saavad vanaks. Ometi kiputakse vanemaid inimesi kõrvale jätma, olgu tööst, moest või isegi arvamusuuringuist. Kas keegi saab olla liiga vana, arutavad õiguskantsler Ülle Madise, soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa-Ly Pakosta ja sotsioloog Juhan Kivirähk.

Kuula saadet

 

 • 07.05.2017

Arutatakse, mis saab sundliidetud valdades valimistest, kui liidetavad vallad-linnad kohtusse lähevad. Sellest ja valimiste praktilisest korraldamisest laiemalt räägivad õiguskantsler Ülle Madise, riigi valimisteenistuse juht Priit Vinkel ja Tallinna linnasekretär Toomas Sepp.

Kuula saadet

 

 • 30.04.2017

Enne valimisi küsitakse ikka, mille poolest erineb valla- või linnavolikogu valimine Riigikogu valimisest ja peale valimisi võrreldakse tulemusi. Valimisõigusest ning senisest kohalike valimiste praktikast räägivad õiguskantsler Ülle Madise; Vabariigi Valimiskomisjoni liige, õiguskantsleri asetäitja-nõunik Olari Koppel ja riigi valimisteenistuse nõunik Mihkel Pilving.

Kuula saadet

 

 • 23.04.2017

Miks riigid oma eeliseid kasutada ei mõista ja rahvad teinekord rumalust teevad? Kas rahust ja heaolust võib saada villand, loogika jääda emotsioonidele alla ja terav mõistus vihale ajada? Tarkuse võimalust arutavad Tallinna Tehnikaülikooli rektor, akadeemik Jaak Aaviksoo, riigijuhi taustaga ettevõtja Raivo Vare ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 16.04.2017

Noorsootöö pole ainult suvelaagrite korraldamine: hoopis raskem on aidata probleemidega noorel heaks inimeseks kasvada. Kes ja kuidas seda peaks tegema, arutavad Ülle Madise, Jürgen Rakaselg ja Vladimir Svet.

Kuula saadet

 

 • 09.04.2017

Koolilapsed kurdavad, et kontrolltöid on palju ja koolirõõmu vähe. Õpetajad kaebavad, et nendegi koormus on liialt suur. Paljud vanemad nõuavad kohta kesklinna- või erakooli: ikka parima hariduse nimel! Erivajadusega lastele peab osa sobivaks tavaklassi, osa hoopis eraldi kooli. Õiguskantsler Ülle Madise, Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja Irene Käosaar ja Õiguskantsleri Kantselei sotsiaalsete õiguste osakonna nõunik Aigi Kivioja võtavad mõned neist muredest luubi alla.

Kuula saadet

 

 • 02.04.2017

Hüvesid ja eeliseid on kõrgetel ametikandjatel olnud läbi aja ja kõigis riikides. Vabades ühiskondades käib sinnajuurde korralik pahandus. Kas ametihüved on kantud ahnusest või on neil mõnikord ka mõistlik ja õiglane mõte arutavad Riigikogu liige Jüri Adams, kooliõpetaja Vootele Hansen ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 26.03.2017

Millal on inimene vana? Kuidas kindlustada end töise sissetuleku kadumise vastu? Kas on olemas töökindlat pensioniskeemi, mis tagab inimväärse elu? Pensionikindlustusest praegu ja tulevikus ning tuleviku eaka-ea kindlustamise ideekorjest ehk uue eakuse rahvakogust räägivad Eesti Koostöö Kogu programmijuht Liisi Uder, Eesti Kindlustusseltside Liidu juhatuse esimees Mart Jesse ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 19.03.2017

Arst teeb üldjuhul parima, et haiget aidata. Ometi läheb vahel halvasti. Millised on arsti kohustused? Kuivõrd on arstil praktikas võimalik anda ravimisel oma parim? Arsti vastutusest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, arst ja tervishoiukvaliteedi ekspert Teele Orgse ning vandeadvokaat Ants Nõmper.

Kuula saadet

 

 • 12.03.2017

​Kohus peab otsustama, kes võidab ja kes kaotab; kes on süüdi ja kuidas karistada. Mõlemad vaidlejad korraga võita ei saa; seaduslike tõenditeta süüdi mõista ei tohi. Kuidas saavutada õiglasi otsuseid? Kuidas säilitada avalikkuse usaldus? Kelle ees ja mille eest vastutab kohtunik, arutavad õiguskantsler Ülle Madise, endine Riigikohtu esimees Märt Rask ja Tallinna Ringkonnakohtu liige Ele Liiv.

Kuula saadet

 

 • 05.03.2017

Kuidas tõeline kunst ja kunstnik ära tunda? Mis on Eesti kunst? Kuidas toetada head kirjandust, filmi, teatrit ja üldse loomingut? Meelelahutusest, raputusest, kunstnikust ja veidi ka rahast räägivad õiguskantsler Ülle Madise, kultuurilehe „Sirp“ peatoimetaja Ott Karulin ning kirjanik ja filmitegija Kadri Kõusaar.

Kuula saadet

 

 • 26.02.2017

Iga kodaniku kohus on kaitsta Eesti iseseisvust ja põhiseaduslikku korda. Kuidas aru saada, et põhiseaduslik kord on ohus ja mida sel juhul peale hakata, arutavad õiguskantsler Ülle Madise, Tallinna Ringkonnakohtu kohtunik Andres Parmas ja Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse dotsent René Värk.

Kuula saadet

 

 • 19.02.2017

Kas eriline tähelepanu laste ja noorte õigustele kasvatab eluvõõraid “lumehelbekesi”? Kas pakume igale lapsele parima ettevalmistuse täisealise eluks? Laste õigustest ning kohustustest räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja õiguskantsleri kantselei laste ja noorte õiguste osakonna nõunik Kristi Paron.

Kuula saadet

 

 • 12.02.2017

Rikkuse ümberjagamine on poliitilise arutelu tuline teema. Keda ja mida maksustada? Miks ja kui kõrgelt? Rahva ühiste kulude katmise tulevikku arutavad Guido Viik ja Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 05.02.2017

Riik ei tohi olla sõnamurdlik. Keelde, käske ega koormisi ei või kehtestada üleöö. Teisalt: arusaam õiglusest on erinev, poliitikat peab saama muuta. Kuidas siis? - Õiguskindluse põhimõtte piire arutavad õiguskantsler Ülle Madise, ringkonnakohtunik Oliver Kask ja õiguskantsleri ametkonna ettevõtluskeskkonna osakonna nõunik Sten-Andreas Ehrlich.

Kuula saadet

 

 • 29.01.2017

Kõik oleme õppinud tähtsaid – häid ja halbu – tegelasi: sõdade vallapäästjaid ja rahusobitajaid, diktaatoreid ja heategijaid. Äkki omistame ühele inimesele maailmamuutmise võimu ilmaaegu? Kui suur on üksikisiku roll ajaloos arutavad Riigikogu liige Mart Nutt, ajakirjanik Mart Soidro ja õiguskantsler Ülle Madise

Kuula saadet

 

 • 22.01.2017

Kuidas teha nii, et peale õpinguid või tööd välismaal tahetaks koju tagasi tulla? Tagasituleku kogemust, riiklikku tuge ning bürokraatlikke tõkkeid uurivad Eesti 2.0 tegevjuht Ede Schank-Tamkivi, Õiguskantsleri Kantselei sotsiaalsete õiguste osakonna juhataja Kärt Muller ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 15.01.2017

Kas erakondi saab rahastada ka nii, et pahandusi ei teki? Mis on kaasajal erakonna roll? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Erakondade Rahastamise Järelevalve kontrolli komisjoni aseesimees Kaarel Tarand ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna peasekretär Kristen Kanarik.

Kuula saadet

 

 • 08.01.2017

Paar aastakümmet on kõneldud halduse või riigi reformist või koguni mõlemast. Millest siis täpselt? Kas kogu riiki on tarvis ja võimalik korraga reformida? Sõnade ja tegude erisusest, struktuuridest ja inimestest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, kooliõpetaja Vootele Hansen ja riigiteadlane Külli Taro.

Kuula saadet

 

 • 25.12.2016

Kust tuleb maksumaksmise kohustus? Milliseid makse ja mil moel tohib kehtestada? Mis saab, kui maks jääb maksmata? Riigi ja kohaliku omavalitsuse kulude katteks raha korjamisest räägivad Ülle Madise ja Hent Kalmo.

Kuula saadet

 

 • 18.12.2016

Ministri tagasiastumine on üks poliitilise vastutuse vorm. Eesti ministrite tagasiastumisi, nende põhjusi ja tagajärgi meenutavad ajakirjanik Tarmo Vahter ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 11.12.2016

Kas läbini aus ühiskond on võimalik? Korruptantide püüdmisest ja korruptsiooni olemusest räägivad Politsei- ja Piirivalveameti korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler, Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 04.12.2016

Kas sõnavabadus hõlmab õiguse teadlikult valetada – olgu see ülemäärase poliitkorrektsuse või kuritahtliku ässitamise vormis? Kuidas kindlustada tõestatud faktide ja loogiliste järelduste vaba levik ning ilmse vale äratundmine? Heast ja kurjast vabast sõnast räägivad Mart Nutt, Ahto Lobjakas ja Ülle Madise. 

Kuula saadet

 

 • 27.11.2016

Tõejanu ajastu olevat möödas. Tarku otsuseid tuleks ometi teha. Kuidas siis? Kas inimese loodud seadusega saab tõesti loodusseaduste, faktide ja loogika vastu? Tõest ja õigusest, karmidest faktidest ja meelt lahutavast silmamoondest räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere

Kuula saadet

 

 • 20.11.216

Eesti võttis kümne aasta eest kohustuse väärikalt kohelda ka neid, kes vanglas või psühhiaatriahaiglas. Inimväärikust alandava kohtlemise ja karistamise keelu rakendamisest teoorias ja praktikas räägivad õiguskantsler Ülle Madise, kriminoloog Jako Salla ja Õiguskantsleri kantselei kontrollkäikude osakonna juhataja Indrek-Ivar Määrits.

Kuula saadet

 

 • 13.11.2016

Kui Riigikogu avaldab peaministrile umbusaldust, astub valitsus tagasi. Kes ja mida otsustab? Mis saab riigieelarvest? Valitsuse vahetamise riigiõiguslikust korraldusest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, riigisekretär Heiki Loot ja Vabariigi Presidendi Kantselei siseosakonna juhataja asetäitja Mall Gramberg.

Kuula saadet

 

 • 06.11.2016

Šveitsi tuuakse rahvalähedase valitsemise eeskujuks. Kas kujutlus kõigi ühiskonna asjade vahetult ja otse otsustamisest vastab tõele? Šveitsi valitsemiskorraldusest ja eriti otsedemokraatiast räägivad poliitika- ja ühiskonnateaduste doktor Kristjan Vassil Tartu Ülikoolist ja õiguskantsler Ülle Madise.

Kuula saadet

 

 • 30.10.2016 

Linnad ja vallad peavad toetama neid kes ilma toeta hakkama ei saa. Kuidas ja millise raha eest? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Helmen Kütt ja Tallinna linnasekretär Toomas Sepp.

 Kuula saadet

 

 • 23.10.2016

Kas kaasajal peaks rahvale andma rohkem vahetu otsustamise õigust? Kas rahvahääletusel vastatakse küsimusele või antakse hinnang valitsusele? Kuidas erakondade võimu tasakaalustada? Otsedemokraatiast Eestis ja mujal Euroopas räägivad õiguskantsler Ülle Madise ja Riigikogu liige Jüri Adams.

Kuula saadet

 

 • 16.10.2016

Kas inimesest, kes kuriteos kunagi süüdi mõistetud, võib veel kunagi asja saada? Kas ja kuidas võiks ta edasi elada? Eesti riigi kurjusest ja laiskusest; loogilisusest ja inimlikkusest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, Tartu Ülikooli professor Jüri Saar ja õiguskantsleri ametkonna õiguskorra kaitse osakonna juhataja Heili Sepp.

Kuula saadet

 

 • 09.10.2016

Kas kaitsja tahab süüdlast süütuks ja prokurör igaüht süüdi võidelda? Kuivõrd püüeldakse tõe poole, kui hästi töötavad kontrollihoovad? Kriminaalmenetlusest Eestis räägivad õiguskantsler Ülle Madise, riigi peaprokurör Lavly Perling ja Advokatuuri esimees Hannes Vallikivi.

Kuula saadet

 

 • 02.10.2016

Miks kehtestati Eestis eripensionid ja miks neid nõnda raske kaotada on? Juba kaotatud ja kaotamisel olevatest eripensionidest räägivad õiguskantsler Ülle Madise, Koostöö Kogu programmijuht Liisi Uder ja endine minister ning Riigikogu liige, praegu kooliõpetaja Vootele Hansen.

Kuula saadet

 

 • 25.09.2016

Mida tähendab “salajane”? Kas hääletusest võtab osa ka see, kes sedelit ei täida? Kes on parlamentaarne president ja kuidas teda valida? Kas ja mida peaksime muutma? Laupäevaste sündmuste tuules arutavad presidendivalimist õiguskantsler Ülle Madise, Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Mart Nutt ja Vabariigi Presidendi Kantselei direktor Alo Heinsalu.

Kuula saadet

 

 • 18.09.2016

Kes ja kuidas otsustab milline mets ja kui range kaitse alla võtta? Mis saab kui omanik enam oma metsa kasutada ei saagi? Kaitsealade, maadevahetuse, omanike õiguste ja kohustuste ning avaliku huvi sasipundart harutavad õiguskantsler Ülle Madise, Matis Mägi Riigikontrollist ja Evelin Lopman õiguskantsleri ametkonnast.

Kuula saadet

 

 • 11.09.2016

Miks on nii, et kaitseväge ja päästjaid usaldatakse tugevasti, riigikogu ja valitsust hoopis vähem? Kas lakkamatu ideede ja inimeste võistlus väsitab? Kas oodatakse kõva kätt, hea kui valgustet monarhi? Õiguskantsler Ülle Madise, vandeadvokaat Jüri Raidla ja poliitika-uurija Ott Lumi võtavad luubi alla riigijuhtimise tasakaaluvalemi.

Kuula saadet

 

 • 04.09.2016

Seaduse mittetundmine ei vabasta vastutusest ja seadus kehtib kõikidele. Kas ikka kehtib? Kas ebaõiglane või lihtsalt rumal norm on põhiseadusvastane? Kas reforme saab teha õiglaselt? Õiguskantsler Ülle Madise vestluskaaslased on Riigikohtu esimees Priit Pikamäe ja Põhiseaduse Assamblee liige Liia Hänni.

Kuula saadet

 • Tunnustusauhind „Lastega ja lastele“

Auhinnaga „Lastega ja lastele“ täname ja tunnustame inimesi ja organisatsioone, kelle uued algatused või pikemaajaline tegevus on positiivselt mõjutanud laste ja perede käekäiku kohalikul, maakondlikul või üleriigilisel tasandil (tutvuge ka tunnustusauhinna statuudiga).

Täna saab igaüks esitada nominente auhinnale „Lastega ja lastele“ 2017. Tunnustamist väärivad lapsed, noored, täiskasvanud, ettevõtmised ja ühendused, kes on värskete algatuste või pikaajalise tegevusega oluliselt panustanud laste ja noorte heaolusse.

Tunnustust jagatakse kolmes kategoorias: „Lapse suur tegu“, „Muutuste looja“ ja „Elutöö preemia“. Lisaks tunnustab lastest ja noortest koosnev komisjon ühte tunnustusauhinnale esitatud kandidaatidest, kelle tegevus on laste ja noorte silmis olnud silmapaistvaim. Nominente saab esitada õiguskantsleri kodulehe kaudu 20. aprillini. Laureaadid kuulutatakse välja 1. juunil toimuval tunnustussündmusel.

2014. aastal esmakordselt välja antud tunnustusauhinna „Lastega ja lastele“ algatajateks on kuus laste heaolu väärtustavat organisatsiooni: MTÜ Eesti Asenduskodu Töötajate Liit, MTÜ Eesti Lasterikaste Perede Liit, MTÜ Lastekaitse Liit, MTÜ Oma Pere, MTÜ SEB Heategevusfond ja Õiguskantsleri Kantselei. Tutvuge ka eelmiste aastate laureaatidega.

Aita tunnustada lapsi, noori, täiskasvanuid ja ettevõtmisi, kes on teinud enam, kui neilt oodatud, et panustada laste ja noorte heaolusse. 2017. aasta nominente saab esitada 20. aprillini õiguskantsleri kodulehel.

 

 • Akadeemiline loengusari „Võim“

2015. aasta lõpus käivitas õiguskantsler akadeemiliste loengute sarja, mille sihiks on lahata võimu kõigis selle võimalikes ilmingutes. Lisaks õiguskantsleri ametkonnale on loengutest oodatud osa saama kantselei lähemad koostööpartnerid Riigikogust, avalikku võimu teostavatest asutustest, erasektorist ja vabakonnast.
 
 • 19.12.2017 Hagi Šein "Kas televisioon on kaotanud oma võimu?"

 

 • 21.11.2017 Robert Kitt „Kas Eesti saab rikkaks?“

 

 • 10.10.2017 Anna Levandi „Tahte(jõu) võim“ 

 

 • 12.09.2017 Rein Lang „Õnne võim“

 

 • 13.06.2017 Mart Nutt  „Riigikogu liikme võim“

 

 • 16.05.2017  Ott Lumi „Lobistide „saatanlik“ võim“

 

 • 18.04.2017  Gunnar Okk " „Rahvusvaheliste finantsinstitutsioonide varjatud võim“

 

 • 30.03.2017  Aleksei Venediktov  „Venemaa võim enne 2018. aasta presidendivalimisi - kas Kremli tornide konflikt?"

 

 • 14.03.2017  Enn Kasak  „Rumaluse võimust ja loogikast“

 

 • 31.01.2017  Raul Rebane "Sümbolite ja müütide võim. Kas sümboleid tohib muuta, rahvuslikke müüte rünnata?“

 

 • 05.12.2016   Madis Tiik "Teenuse osutaja võim versus kodaniku õigused tervishoius, miks vajame muutusi?“

 

 • 15.11.2016   Martin A. Noorkõiv "Populismi võim"

 

 • 11.10.2016   Harri Tiido "Poola: võim euroopalike ja rahvuslike väärtuste (vastand)teljel".

 

 • 07.06.2016   Jüri Adams „1990ndate õigusloome ja valitsemine“.

 

 • 16.05.2016   Matti Maasikas „Euroopa võim Eestis. Eesti võim Euroopas“.

 

 • 19.04.2016   Tõnu Kaljuste „ Helide võim“.

 

 • 08.03.2016   Jaan Tallinn „Masinate võim. Tehisintellekt: unistusest tegelikkuseni“.

 

 • 26.01.2016   Hent Kalmo „ Eesti diplomaatia kangelasajastust: Ants Piip Tartu rahukonverentsil“.

 

 • 02.12.2015   Hannes Vallikivi „Vabadussõdalaste protsessid Riigikohtus aastatl 1934-1936“.